Géniové po maďarsku

Respekt - - Fokus Agenda -

je pro hegemona polské politiky špatná zpráva. Evropská komise vede s vládou PiS kárné řízení kvůli podezření, že podrývá nezávislost polské justice, a jakýkoli vliv v Bruselu se straně bude hodit.

Teoreticky by se PiS mohla ucházet o členství u nejsilnější evropské strany, evropských lidovců, jenže ti o Kaczyńského eurodelegáty nestojí. Pokud by je přijali, určitě by od nich vzápětí odešla polská opoziční Občanská platforma a nejspíš i další strany ze severu a západu Unie. Ty jen těžko snášejí, že členem eurolidovců je i Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, a PiS by pro ně byla poslední kapkou. Lidovecká frakce v europarlamentu by tak v důsledku přišla o víc mandátů, než by získala. Spolupráce je proto nepravděpodobná.

A tak Právu a spravedlnosti vlastně zbývá jen frakce Evropa národů a svobody, jejímž členem je Národní sdružení Marine Le Pen či Salviniho Liga. Veřejně se přihlásit ke sdružení siláckých excentriků, jako jsou právě Salvini či nizozemský populista Geert Wilders, je však pro PiS velký risk. Podstatnou část svých voličů láká na přívětivou tvář, zosobněnou premiérem Mateuszem Morawieckým, uhlazeným technokratem. A stoupenci přívětivého přístupu by mohli stranu opustit, zvlášť pokud se polské opozici podaří sestavit do eurovoleb jednotnou kandidátku, jak slibuje. Maďarský premiér Viktor Orbán už stihl na jedné ze svých vzácných tiskových konferencí označit „osu Varšava–Řím“za báječný nápad, který mu dodává naději do „boje o Evropu“. (K němuž také lichotkou přizval českého premiéra Andreje Babiše, kterého spolu se Salvinim a brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem označil za „génia“.) Sám Salvini se ale po své varšavské misi nechal slyšet, že nic definitivního ze schůzky s Kaczyńským nevzešlo. „Ale doufám, že to nebylo naposledy a náš dialog bude plodný,“dodal.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.