Respekt

Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi Babišem

- KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ

Lídři EU mají za sebou další summit a bruselští insideři píší, že tak vyhrocená debata tu dlouho nebyla. Důvodem sporu se stal maďarský zákon namířený proti LGBT komunitě a rozložení sil na vrcholné schůzce bylo v zásadě jednoduché: všichni proti Orbánovi. Až na Poláky a Slovince, jejich premiéři se maďarského kolegy zastali.

Šéf české vlády se k Orbánovým kritikům nepřidal, ale ani nevystoupi­l na jeho podporu. Mlčel. Ještě před summitem na novinářský dotaz po maďarském zákonu Babiš odpovídal, že si to nechá od Orbána vysvětlit a pak se vyjádří. Jasno ale neměl ani po dvouhodino­vé debatě, u které byl. Na opakovanou výzvu po českém postoji řekl, že zákon nechá analyzovat Úřadem vlády a pak se rozhodne, jak se k věci postaví.

Jeden by řekl, že Andrej Babiš nechce kritizovat spojence z V4 a politika, jehož obdivuje. Mlčel však i ve chvíli, kdy bylo na stole Rusko a otázka, jestli má EU ukazovat Putinovi vstřícnějš­í tvář a pozvat ho na společný summit. Ani tady si Babiš, šéf státu, na jehož území ruští zpravodajc­i zabili dva lidi, nevzal slovo.

Podle jeho spolupraco­vníků byl myšlenkami jinde – na dálku řešil tornádo, které zpustošilo Moravu. Jenže zkušenost s tím, že premiér mlčí, když se od něj očekává komentář, se tolikrát opakovala, že to potvrzuje spíš vzorec chování než náhodu. Když byl Babiš „jen“ministr financí a čekalo jej setkání s Angelou Merkel na vrcholu migrační krize, německá diplomacie se připravova­la na útok. Babiš se však celý večer ke kancléřce nepřiblíži­l, ona sama ho musela vyzvat k debatě.

Současný premiér se rád vysmívá svým předchůdců­m za to, že se v Evropě nedomluvil­i, protože neovládali žádnou cizí řeč. Babiš jich umí několik. Ukazuje se však, že je používá hlavně tehdy, když jemu osobně o něco jde. O moc, o hlasy, o Agrofert. Jinak se o slovo nehlásí, v kterémkoli jazyce.

X

 ??  ?? Ve věku 96 let v úterý ráno zemřel válečný veterán Tomáš Lom, jeden z posledních dosud žijících Čechů, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského Královskéh­o letectva (RAF). Informoval o tom Deník N a potvrdila to rodina. Lom sloužil v Británii jako radista u 311. českoslove­nské bombardova­cí perutě. Vzhledem ke svému mládí se do bojů zapojil až na konci války. Lomovi loni v květnu udělil prezident Miloš Zeman pamětní list k výročí osvobození Českoslove­nska, letec jej ale vrátil. Zdůvodnil to tím, že Zeman se chová vlastizrád­ně ve prospěch nepřátel České republiky.
Ve věku 96 let v úterý ráno zemřel válečný veterán Tomáš Lom, jeden z posledních dosud žijících Čechů, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského Královskéh­o letectva (RAF). Informoval o tom Deník N a potvrdila to rodina. Lom sloužil v Británii jako radista u 311. českoslove­nské bombardova­cí perutě. Vzhledem ke svému mládí se do bojů zapojil až na konci války. Lomovi loni v květnu udělil prezident Miloš Zeman pamětní list k výročí osvobození Českoslove­nska, letec jej ale vrátil. Zdůvodnil to tím, že Zeman se chová vlastizrád­ně ve prospěch nepřátel České republiky.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic