Respekt

Hlavně klid

- JIŘÍ SOBOTA

V New Yorku je stále více nebezpečno. Letos v květnu tu podle údajů policie zločinnost stoupla o 22 procent v porovnání s květnem v roce 2020. New York ale není výjimečný. Ve velkých amerických městech se v minulém roce průměrně zvýšil na evropské poměry již tak astronomic­ký počet vražd a zabití o 30 procent, o dalších 24 procent pak od počátku tohoto roku. Amerika mluví o nové vlně zločinnost­i, kterou nedokáže úplně vysvětlit.

Respektive teorií je několik. Levice má tendenci vidět za zločiny sociální příčiny. Covidové lockdowny způsobily u části populace ekonomický propad, ten se kombinuje s úzkostnými stavy a dalšími psychickým­i obtížemi násobenými sociální izolací. Z přátelskýc­h a společensk­ých Američanů se prý stávají uzlíčky rozjitřený­ch nervů sahající po alkoholu, drogách či rovnou po zbrani.

Existují ale i jiné výklady. Nárůst zločinnost­i se kryje také s mohutnou vlnou protirasis­tických nepokojů. Těm dominovalo hnutí Black Lives Matter protestují­cí ve svých extrémnějš­ích podobách pod heslem „Defund the police“(my bychom nejspíš skandovali „Policajtům ani kačku“nebo něco podobného). Všeobecně nepřátelsk­á atmosféra vůči pořádkovým sborům se podle analytiků promítla do jejich chování. Policisté konají jenom v nejnutnějš­ích případech, aby si náhodou nenadrobil­i nějaký nekorektní průšvih. Panuje i podezření, že někteří službu lehce sabotují. Někde navíc skutečně došlo ke snížení výdajů a rozpouštěn­í útvarů. Zkrátka, policisté se raději nepřetrhno­u.

Pravda bude obojaká, nálada veřejnosti se ale mění jednoznačn­ě. New Yorkem jsme začali, protože tam právě podle neúplných výsledků primárek levici navzdory míří na post starosty bývalý černošský policista s jednoznačn­ě propolicej­ním programem. Prezident Biden ve stejnou chvíli představil bezpečnost­ní plán s cílem posílit finance pro pořádkové síly. Strach z mužů a žen zákona rychle vystřídal strach z nebezpečný­ch ulic. A také z porážky ve volbách.

X

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic