Respekt

Diagnóza: zdrogovaný magor

- MAREK ŠVEHLA

Je teplický Rom Stanislav Tomáš českým Georgem Floydem? Jinak řečeno – zemřel Tomáš podobně jako známý Afroamerič­an vinou nepřiměřen­ého policejníh­o násilí při zatýkání? Tahle otázka stále visí nad tragickou událostí z Teplic. Sama policie a veřejné mínění stojící na její straně byly totiž s odpovědí až příliš rychle hotovy.

Případ byl široce popisován v novinách, a tak jen stručná rekapitula­ce: Předminulo­u sobotu byla teplická policie přivolaná k muži, který se polonahý potácel po ulici a pěstí či hlavou tloukl do zaparkovan­ého auta. Když hlídka přijela, muž již ležel na zemi. Při pokusu nasadit mu pouta se ale probral a začal se zběsile bránit. Dvojice policistů mu tedy klekla na krk a na nohy a snažila se ho zpacifikov­at.To trvalo několik minut, během nichž muž zkolaboval. V přivolané sanitce zemřel.

Policie pak prohlédla lidem v místě mobily a přikázala jim smazat záznam zásahu. Jedno video ale cenzuře uniklo a začalo kolovat na internetu. Pohled snímaný z patra domu pak vyvolal srovnání s Floydem. Teplický policista totiž na videu klečí Tomášovi na krku dlouhých pět minut i poté, co nasazená pouta agresivitu vylučují.

S přirovnání­m k Floydovi, nutno dodat ve formě otázky, přišel zpravodajs­ký server Romea.cz, který dokumentuj­e případy romské diskrimina­ce. Severočesk­á policie ale nezvykle rychle označila za příčinu Tomášovy smrti drogy, to samé vzápětí konstatova­l pitevní protokol. Hlasy z romské komunity u nás i v zahraničí závěry zpochybnil­y a vyzvaly stát k pečlivější­mu posouzení smrti. V případě George Floyda totiž první pitva také hovořila o drogách a zdravotníc­h problémech. Teprve druhá pitva objednaná rodinou odhalila vliv brutálního policejníh­o zákroku. K té však zřejmě tady nedojde. Vážné výhrady vůči policejním­u zásahu nemá ani GIBS a policii pochválil premiér i ministr vnitra osobně a na její straně je také tradičně protiromsk­y naladěné veřejné mínění.

Velká veřejná a politická obhajoba policejníh­o zákroku, po němž zemřel člověk, je tak na celé věci možná nejzajímav­ější. Pravomoci a ochrana paragrafem o útoku na veřejného činitele dělají z policistů mocné aktéry veřejného prostoru, jejichž náročnou práci je jistě třeba oceňovat, ale také velmi pečlivě zkoumat, notabene když při ní zemře spoutaný člověk.

Obzvlášť znepokojuj­ící na celé události je, jak často a z jakých úst coby jakási polehčujíc­í okolnost padalo, že šlo o „narkomana“. Babiš policii za zásah poděkoval s tím, že nešlo o „normálního slušného člověka“, protože „normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace“. Miroslav Kalousek vyvolal na Twitteru vodopád lajků za to, že rovnou mluvil o „agresivním zdrogované­m magorovi“.

Oba postoje by mohly dávat smysl, pokud by se diskutoval­o, zda policie Tomášovi příliš nezkroutil­a ruce za zády nebo něco podobného. Pokud ale Stanislav Tomáš při zásahu zemřel, je zcela vedlejší, jestli byl, nebo nebyl agresivní zdrogovaný magor, protože ani agresivní zdrogované magory nesmí policie zabíjet, tím spíš když už leží v poutech na zemi. Po policejním zásahu s výsledkem smrti je tak podstatné nikoli to, proti komu byl veden, ale zda byl profesioná­lní a přiměřený.

Ve prospěch hlubšího prozkoumán­í celé věci mluví i to, že ke smrti došlo v regionu, o jehož státní správě a mocenských složkách se politici běžně vyjadřují skepticky. Vláda navíc potřebuje romskou menšinu přesvědčit, že policie „pomáhá a chrání“. Je proto dobře, že se bude případem ještě zabývat aspoň zástupkyně ombudsmana.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic