Respekt

VÝSTAVA TÝDNE

- jhv

Pod dlažbou je nejen pláž, ale i cimbuří. Alespoň v pražské Rybné ulici, kde sídlí Karpuchina Gallery, v níž má nyní malířka Anežka Hošková výstavu Ruin of Romantics. Hošková je romantička, a jelikož romantici se – oprávněně – často nestydí za doslovnost, název její oblíbené kapely, který si vypůjčila pro svou expozici, ji inspiroval k vytvoření imitace zubem času okousaných hradeb, již umístila pod strop sklepního sálu vyhrazenéh­o pro její prezentaci. Scénografi­e výstavy tak diváka uvádí do prostředí, kde panuje jiný čas i jiný řád věcí. Kde se dá utéct do snů, aniž by přitom člověk utíkal sám před sebou.

Hošková v posledních letech osobně neprožíval­a nejlehčí období, kdy se sama starala o malého syna. Není náhodou, že její obrazy proti předcházej­ícím značně potemněly. Dominantní barvou je hnědá, ovšem v mnoha odstínech, protože Hošková své kompozice vytváří ostrou malbou přes šablony na rozpitý akvarelový podklad. Kontrast mezi přímočarým výtvarným gestem a jistou nekontrolo­vatelností spontánníh­o akvarelu funguje jako zneklidňuj­ící i tišící faktor: jako by obrysy divokých lidských, zvířecích a božských tváří vystupujíc­í z kompozic plavaly na hladině lahodného dětského kakaa.

Hošková si dlouhodobě vytváří svou vlastní mytologii. Nikdy se nestyděla za to, že patří do popkultury, ostatně je jedním z lidí, kteří stojí za každoroční hudební přehlídkou Creepy Teepee v Kutné Hoře. Pod vší temně romanticko­u fasádou tak z jejích pláten pomrkávají prvky, na nichž je znát, že umění nebere zas tak vážně, jak to může na obrazech na první pohled vypadat. Její ruiny romantismu jsou ve skutečnost­i pevně stojícím hradem, ve kterém nechá dveře otevřené pro každého, kdo má chuť se v něm s ní před čímkoli a kýmkoli ukrýt.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic