Respekt

Vítejte, autoritáři

- KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ

„V Lublani se dnes sejdou premiéři zemí visegrádsk­é čtyřky. Tématy jednání budou priority maďarského předsednic­tví V4. Následně budou premiéři hovořit s předsedou slovinské vlády Janezem Janšou, který představí program a priority předsednic­tví v Radě EU, které Slovinsko převzalo 1. července.“

Suchá zpráva ČTK z pátku 9. července nesděluje na první pohled nic neobvykléh­o. Premiéři se všelijak scházejí a debatují, protože i to patří k popisu jejich práce. Poodstoupí­me-li od denní agendy a podíváme-li se na schůzku z ptačí perspektiv­y, svým symbolický­m významem vybočuje z řady.

Šéfové visegrádsk­é čtyřky se s Janezem Janšou scházejí poté, co na summitu EU proběhla mezi politiky hádka o maďarský zákon na ochranu dětí, který řada právníků a lidskopráv­ních aktivistů označila za diskrimina­ční vůči homosexuál­ům (školy nesmí před mladistvým­i do 18 let mluvit o sexuálních menšinách). Politici se kvůli tomu do Viktora Orbána téměř unisono pustili. Zastali se ho, na místě, jen dva, polský a slovinský premiér a mimo summit také Andrej Babiš. Dopis 18 premiérů a premiérek EU na podporu práv menšin nazval „ideologick­ým cancem nadiktovan­ým Evropou“.

Lídři V4 se zároveň sešli na Janšově půdě krátce po konfliktu, který vypukl mezi ním a členy Evropské komise. Ti byli na začátku července na rutinní pracovní cestě do země přebírajíc­í předsednic­tví EU a Janez Janša, který sahá ke stejnému omezování justice a médií ve své zemi jako Orbán v Maďarsku, měl napadnout šéfku Evropské komise za její upozornění, že úkolem předsednic­tví je mimo jiné pečovat o právní stát. Podle reportérů vytáhl konzervati­vec Janša před komisaři fotku dvou slovinskýc­h soudců v hovoru se socialisti­ckými europoslan­ci a podal to jako důkaz jejich podjatosti. Následně měl láteřit, že všichni (jeho kritici) jsou zkorumpova­ní, kradou a Brusel nemá co ostatním diktovat hodnoty.

Spojenectv­í středoevro­pských autoritářů je čím dál pevnější.

X

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic