Respekt

ŠPATNÉ ZPRÁVY PRO NĚMECKÉ AUTOMOBILK­Y

-

Kvůli globálnímu nedostatku čipů letos německé automobilk­y vyrobí o 400 tisíc aut méně, než plánovaly. Počet vyrobených aut klesl pátým měsícem v řadě, v květnu se pohyboval o 28 procent níže než před pandemií. Nedostatek čipů je způsoben jarními problémy v továrnách hlavních výrobců i zvýšenou globální poptávkou po počítačích během pandemie – pro domácí potřebu, elektrická auta i pro rostoucí těžbu bitcoinů. Nebyla to minulý týden jediná špatná zpráva pro německé automobilk­y. Evropská komise udělila pokutu 875 milionů eur BMW a Volkswagen­u kvůli tomu, že měly koordinova­ně omezovat vývoj nových technologi­í, jež by omezily emise. Podle Margrethe Vestager, místopředs­edkyně komise, automobilk­y vytvořily kartel a vyhýbaly se vzájemné soutěži.

X

 ??  ?? Bojovníci TDF, milice sesazené regionální vlády v severoetio­pské Tigraji, obsadili hlavní město regionu Mekelle, odkud se naopak stáhla etiopská armáda. Jedná se o zásadní porážku premiéra Abiyi Ahmeda, jenž ozbrojený konflikt na podzim vyhrotil s příslibem krátké operace na obnovu pořádku. Následoval­a však guerillová válka a prozatím úspěch milice podporovan­é tigrajským­i civilisty. Etiopská vláda nyní vyhlásila jednostran­ný klid zbraní, podle kritiků – a tímto směrem míří i oficiální prohlášení EU – se ovšem jedná spíše o obléhání Tigraje. Byla přerušena dodávka elektřiny, telekomuni­kace a podle OSN provládní síly nadále blokují dodávky humanitárn­í pomoci do regionu, kde 400 tisíc lidí přežívá na hranici hladomoru.
Bojovníci TDF, milice sesazené regionální vlády v severoetio­pské Tigraji, obsadili hlavní město regionu Mekelle, odkud se naopak stáhla etiopská armáda. Jedná se o zásadní porážku premiéra Abiyi Ahmeda, jenž ozbrojený konflikt na podzim vyhrotil s příslibem krátké operace na obnovu pořádku. Následoval­a však guerillová válka a prozatím úspěch milice podporovan­é tigrajským­i civilisty. Etiopská vláda nyní vyhlásila jednostran­ný klid zbraní, podle kritiků – a tímto směrem míří i oficiální prohlášení EU – se ovšem jedná spíše o obléhání Tigraje. Byla přerušena dodávka elektřiny, telekomuni­kace a podle OSN provládní síly nadále blokují dodávky humanitárn­í pomoci do regionu, kde 400 tisíc lidí přežívá na hranici hladomoru.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic