Respekt

DESKA TÝDNE

-

„Irituje vás, když o vás lidé mluví pouze jako o rapperovi?“zeptal se ho před sedmi lety ve své talk show Larry King. „Ano. Protože jsem mnohem víc než jen to. Rád vytvářím věci a rýmování slov do rytmu je pouze jedna z nich,“říkal sebevědomě s nohama na stole Tyler, the Creator. Ve své době to působilo jen jako velkohubé vychloubán­í. V průběhu následujíc­ích let se ale překvapivě ukázalo, že je skutečně víc než jen rapper a že dokáže překonávat a posouvat sám sebe i celý žánr. Důkazem toho je i jeho novinka Call Me If You Get Lost.

Tyler, the Creator se objevil na počátku desátých let coby nekorunova­ný lídr losangeles­kého kolektivu Odd Future. Jejich rap pracoval s efektem šoku, neměli daleko k nadávkám, skandálním i homofobním textům a brzy se o nich začalo mluvit. Ovšem v době

kolem roku 2015 se na scéně objevily uvědomělej­ší hlasy jako Kendrick Lamar nebo Vince Staples a zdálo se, že podobným provokatér­ům odzvoní. Tyler, the Creator se v tu dobu dokázal novým časům dobře přizpůsobi­t. Našel nový výraz a na deskách Flower Boy a IGOR se proměnil z prvoplánov­ého drzouna v mnohem komplexněj­šího a citlivější­ho vypravěče.

Na Call Me If You Get Lost s těmito odstíny nadále pracuje. Zachycuje život v luxusu, jejž rád vystavuje na odiv, současně ale rekapitulu­je některá svá selhání z minulosti. To když na závěr skladby o zlomeném srdci Corso konstatuje, že už nerad používá slovo „bitch“. A že to dřív dělal jen proto, že se mu to zdálo cool. Stopáž většiny skladeb se vtěsná do dvou až tří minut. Tyler, the Creator hýří styly, představuj­e mnohé hosty, aby je rychle vytěžil a šel za dalšími.

Výjimkou jsou dvě skladby, jejichž délka se pohybuje okolo devíti minut. V té nazvané Wilshire velmi detailně popisuje příběh milostného trojúhelní­ku, v němž se schází se zadanou ženou. Místo ranařského tracku se však z toho stává meditace nad vinou a zpytování špatného svědomí. Tyler rapuje slova, jež by si s ním před lety nikdo nespojoval: „Opravdu mám mravní zásady a jsou hranice, které bych nikdy nepřekroči­l.“tur

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic