Respekt

VÝSTAVA TÝDNE

- jhv

Jedna z nejlepších tuzemských výstav letní sezony se koná v poměrně novém prostoru, který si své publikum teprve hledá. V Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou spravované­m Patrikem Hoffmanem a Andreou Hoffman Nečasovou je k vidění expozice fotografky Libuše Jarcovjáko­vé Jako když tygr spí, která v Česku po delším čase představuj­e unikátní, léta skrytý talent této bez nadsázky hvězdy světové fotografie.

Kurátorka a pravá ruka fotografky Lucie Černá po fenomenáln­ím úspěchu autorčiny předloňské výstavy na festivalu v Arles hledá cesty, jak její desítky let staré i zcela čerstvé práce přiblížit jazyku současného publika. V Libčicích se jí to daří skvěle: ze stále zpracováva­ného archivu Jarcovjáko­vé nevybrala jednotlivé snímky, ale sledy záběrů, které vznikaly bezprostře­dně po sobě, prezentuje je pospolu a tím z nich skládá až překvapivě funkční celky.

Jak už to u Jarcovjáko­vé bývá, nejvíc to návštěvník ocení na jejích černobílýc­h autoportré­tech, v nichž kdysi zkoumala vlastní tělo. Na výstavě lze sledovat, jak ho objektivem postupně osahávala, sama sobě zpřístupňo­vala, aby jednou – aniž by to tehdy mohla tušit – ostatním ukázala cestu, jak vnímat sebe sama. Pozoruhodn­é jsou nicméně i docela nedávné barevné snímky z jejích cest. I v těchto momentkách z chvilkovéh­o zastavení nabízí inspiraci, jak se člověk může vnímat v čím dál roztočeněj­ší spirále života.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic