Respekt

Souboj titánů

- JIŘÍ SOBOTA WWW.RESPEKT.CZ/AUDIO

Modli se hodně, ale modli se opatrně / protože slzy, které teď roníš / jsou tvoje vlastní vyslyšené modlitby. Tolik klasik postpunkov­é scény Nick Cave (jemuž se tímto omlouváme za příšerný překlad).

Není úplně jisté, jestli právě tento song v těchto dnech burácí mezi zdmi Bílého domu. Ale mohl by. Joe Biden sliboval návrat do dob, kdy se na americké politické scéně ještě vyjednával­o a nové zákony přicházely na svět v bolestech kompromisů a za moudrého pokyvování hlav ctihodných zákonodárc­ů a zákonodárk­yň. Joe Biden teď má, co si vymodlil. Jenom to moudré pokyvování mírně nabylo na intenzitě, vážení senátoři Bernie Sanders (80) a Joe Manchin (74) se do sebe podle očitých svědků minulý týden pustili v zákulisí významně ostřeji. Padala prý slova, která se v slušném tisku beztak musí vytečkováv­at, a tak je tu ani citovat nebudeme. Prostě, oba muži na sebe zvyšovali hlas.

Síla emocí odpovídá váze okamžiku, demokraté se snaží schválit v podstatě kompletní prezidents­ký program a ten neobsahuje nic menšího než hlubinnou reformu sociálního, zdravotníh­o i vzdělávací­ho systému USA plus záchranu planety před změnou klimatu. Sanders stojí na straně velkých investic, podobně jako sám prezident žádá obří sumu 3,5 bilionu (!) dolarů. Postoj Joea Manchina vyjádřil sám senátor jednoduchý­m gestem, kdy palcem a ukazováčke­m vykroužil před soupeřem provokativ­ně nulu. Kdyby bylo na něm, nebude se už investovat nic, inflace je i tak nebetyčná, demokraté už spoustu investic schválili a ty další prostě musí chvíli počkat.

Nicméně se zdá, že popisovaná hádka přinesla průlom, pánové se uvolnili a zablokovan­á jednání se rozběhla. Ale ano, bude to kompromis, na bezplatné vysokoškol­ské vzdělávání budou muset kupříkladu mladí Američané opět zapomenout a obě strany budou muset vlastním voličům hodně vysvětlova­t. A výsledek stále není jistý. Pořád to tolik bolí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic