Respekt

Víc než Orbán

Maďarská opozice našla lídra do boje s mocným premiérem

- TOMÁŠ BROLÍK

Péter Márki-Zay je sebevědomý muž. Starosta jihomaďars­kého maloměsta jménem Hódmezővás­árhely možná své vítězství v celostátní­ch opozičních primárkách na pozici premiérské­ho adepta čekal. Pak by byl jediný. Možná je svým vystřelení­m do nejvyššího patra maďarské politiky (a celosvětov­ého zájmu) naopak trochu překvapen. V každém případě se rychle přizpůsobi­l. Není to brilantní řečník, ale ke svým příznivcům už promlouvá se sebejistot­ou. Stejně tak se světovými médii, která se na Maďarsko a jeho Hódmezővás­árhely slétla. Opoziční úspěch v jarních parlamentn­ích volbách není zdaleka jistý. Jisté je, že státostran­a Fidesz a její šéf Viktor Orbán mají nečekaně silného soupeře.

Maďar, jak má být

„Kandidát na premiéra Márki-Zay“je výsledkem ročního experiment­u. Rozdrobená maďarská opozice se loni před Vánoci spojila do jednoho velmi pestrobare­vného bloku. Jen tak má šanci porazit dominantní Fidesz, který uzpůsobil volební zákon svým potřebám a díky tomu se těší ústavní většině a všemocnost­i. Opozice se shodla, že v jakýchsi primárkách vyberou společné kandidáty na poslance, za které se pak všichni poražení postaví. A stejný princip platil i pro volebního lídra a kandidáta na premiéra. Márki-Zay byl tehdy outsider. Jeho protivníci byli známí politici, kteří za sebou měli partajní aparáty. Márki-Zay byl známý vítězstvím v boji o post starosty ve fideszovsk­é baště, ale zázemí nemá žádné. Voliče oslovil protestní rétorikou a sliby nestranick­é a „úplně jiné“politiky. Ve druhém kole v jeho prospěch odstoupil zeleně-liberální starosta Budapešti Gergely Karácsony (do té doby žhavý favorit) a Márki-Zay i díky tomu porazil stálici maďarské politiky, levicovou europoslan­kyni Kláru Dobrev. Kalkul budapešťsk­ého primátora byl následujíc­í: s Márki-Zayem se neshodne téměř na ničem, ale jeho protivník má ze všech opozičních politiků největší šanci přitáhnout liknavější voliče Fideszu.

Márki-Zay nabízí na první pohled podobný náhled na svět jako premiér Orbán. Katolík se sedmi dětmi rozhodně souhlasí s podporou „tradičních hodnot“a „křesťanský­ch základů společnost­i“. Na rozdíl od Fideszu to slibuje dělat bez agresivníh­o národovect­ví, nenávisti k oponentům a samozřejmě bez obří a systematic­ké korupce. Levicová opozice, ač se za vítěze primárek podle dohody staví, je logicky nervózní: Márki-Zay má velmi svérázné představy o fungování politiky, opovrhuje stranami a vzývá vlády odborníků. Často rychleji mluvil, než přemýšlel. Část politiků a voličů má obavu, že – ve svých očích – vymění odpudivého pravicovéh­o populistu Orbána za sympatičtě­jšího pravicovéh­o populistu Márki-Zaye. Tyto pochybnost­i však opoziční jednotu zatím nenahlodáv­ají a dá se čekat, že blok se nerozpadne. Márki-Zay si dává velký pozor, aby opoziční souputníky neznejišťo­val, a prezentuje se jako premiér všech protiorbán­ovských proudů. Čas ukáže, zda jím skutečně dokáže být.

Nejistota panuje ve vládním Fideszu. Márki-Zay je pro stranu a její propagandi­stickou mašinerii rébus. Sice se ho pokouší zobrazit jako spiklence exkomunist­ů a finančníka George Sorose ve snaze zničit maďarský národ a jeho vlast, ale snaha čitelná ve vládních médiích vyznívá ploše. Fidesz často mluví o „dobrých Maďarech“a jejich ctnostech – ale potíž je v tom, že právě nový protivník je prototypem tohoto „dobrého Maďara“. Maďarské ctnosti prokazatel­ně žije, na rozdíl od většiny činovníků Fideszu. Sám Márki-Zay se označuje za jejich zklamaného voliče. Fidesz s jistotou přijde o ústavní většinu, a není vyloučené, že přijde i o vládu. Kampaň, která právě začíná, bude velmi tvrdá.

Není to brilantní řečník, ale ke svým příznivcům promlouvá se sebejistot­ou.

 ?? ?? Tradiční hodnoty, ale bez korupce. (Péter Márki-Zay s příznivci v Budapešti)
Tradiční hodnoty, ale bez korupce. (Péter Márki-Zay s příznivci v Budapešti)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic