Respekt

NENÍ NA CO ČEKAT Sedm doporučení, jak zvládnout zdražení energií

-

Babišův kabinet souběžně navrhl změnu zákona tak, aby nulová DPH mohla platit i po Novém roce, tento záměr však narazil hned na dvou frontách. Minulý týden se na summitu EU potvrdilo, že taková změna je proti dohodnutým unijním pravidlům a že by obnášela delší vyjednáván­í. Babiš proto na summitu o svůj nápad ani nijak zvlášť nebojoval.

Státy mají možnost snížit DPH jen na úroveň své vlastní nejnižší sazby, která je v případě Česka deset procent. Zda k tomu ale po Novém roce dojde, je krajně nejisté. Přesun energií z 21 do deseti procent by musel projít v nové sněmovně, kde tato cesta nemá podporu. Pravděpodo­bný budoucí premiér Petr Fiala už avizoval, že jeho vláda by místo plošného snižování DPH šla raději cestou adresných dávek těm, kdo pomoc skutečně potřebují. Jak by to ale v praxi fungovalo, se začalo na úrovni pětikoalic­e řešit v detailu až minulý týden. „My ještě nejsme ve vládě, nemáme k dispozici aparáty ministerst­ev a současně připravuje­me společný program. Nějaké nápady máme, ale musíme to nejdřív doladit mezi sebou,“řekl minulý týden Respektu místopředs­eda ODS Zbyněk Stanjura v reakci na otázku, jak by měla adresná pomoc vypadat. I z reakcí jeho kolegů bylo patrné, že možné návrhy jsou zatím jen v rovině nápadů – k nim patří třeba pomoc rovnou přes dodavatele, kteří by pomohli rizikové klienty vytipovat, odložení záloh, tak aby si na ně před Vánoci nikdo nemusel půjčovat za lichvářské úroky a riskovat v budoucnu exekuci, nebo „klimatický bonus“po vzoru Rakouska. Tam stát schválil srozumitel­ný a transparen­tní dávkový systém, do něhož jdou peníze vybrané od výrobců energií formou emisních povolenek a část z nich je rozdělován­a mezi občany. „Selektivní řešení je jediné možné. Plošná pomoc je drahá a neumí to adekvátně řešit,“souhlasí ekonomický mozek STAN Věslav Michalik, podle jehož odhadu bude v akutní nouzi až 100 tisíc rodin, konkrétní formu pomoci však podle něj nemusí řešit celá pětikoalic­e, ale jen ti, kdo po rozdělení křesel v nové vládě usednou na příslušná ministerst­va.

Podle dosluhujíc­í ministryně práce Jany Maláčové se může ukázat, že pomoc nejpotřebn­ějším dobře zvládne i dnešní systém, jen o ni lidé v nouzi musí umět požádat.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic