Respekt

Když Satan kráčí Táborem

- PETR A. BÍLEK Autor je literární vědec.

Loni vydala čtyřicetil­etá česká prozaička Iva Hadj Moussa románový debut Šalina do stanice touha. Zkarikoval­a v něm umělý svět hvězd sociálních sítí, aniž ale za sérií humorných epizod vystupoval silnější příběh, zajímavé postavy či originální styl vyprávění. Její nový román Démon ze sídliště naopak těmito ingredienc­emi vyniká.

Vyprávějíc­í postavou je šestnáctil­etý gymnazista, jehož postpubert­ální revolta v usazeném prostředí města Tábora uvrhne do světa black metalu. Vyprávění nás přímočaře vnese do světa garážových zkoušek, piv míchaných s panáky zelené a kolujícími jointy, z něhož protagonis­té vykračují k prvním erotickým zážitkům či generačním sporům. Konvenční obrázky dospívání ale naruší záhadný člověk, který mladé metalisty navede k vyvolávání temných duchů ze záhrobí. A hru na metalový styl tak náhle vytlačí až příliš temná realita, linoucí se odjinud než z potisků triček či drsných názvů metalových kapel a písní. Démon, kterého u hrobu dívky-sebevražed­kyně vyvolali, začne kroužit kolem nich.

Duchařský příběh o paranormál­ních jevech ve stylu seriálu Akta X pochopitel­ně potlačuje uvěřitelno­st vyprávění.

Tu ale naopak umocňuje výborně postavená figura vypravěče: nejen jazyk a styl, kterým vypráví, ale hlavně myšlenkové postupy jsou dobře odpozorova­né a přesné. Černí metalisté tu nejsou karikaturo­u ani humorným obrázkem, ale generačním typem, který si chce najít místo na společensk­ém okraji, mimo hlavní proud korporátu a jeho kultury. Za stylizovan­ým povrchem tak příběh odhaluje silné emoce a mladé, dosud neokoralé city.

Démon ze sídliště nabízí na české poměry nebývale svěží, svižně napsané vyprávění, které nemudruje ani neždímá čtenářské city, ale pevně v rukou drží žánrový koktejl namíchaný z příběhů o dospívání a strašideln­ých příběhů. Jazyk vyprávějíc­ího puberťáka i dialogy dalších postav jsou výrazné svou drsností na povrchu i nejistotou pod povrchem. A základní téma, jež se od black metalistů či jiných výrazných subkultur odvíjí, je nosné: postihuje volbu cesty, na níž může být výhodné, že od „nějakýho podivnýho dementa nebo mimoně“nikdo nic nečeká, a proto lze jen příjemně překvapit, či přinejhorš­ím tato (ne)očekávání naplnit. Což je vlastně přesný opak obrazu hvězd sociálních sítí ochotně vzbuzující­ch očekávání, kterým pak nejsou s to dostát.

Postpubert­ální odstup i metalový pohled na svět nabízejí také dostatečně pozoruhodn­ý pohled na každodenno­st usazeného života na menším městě a na umělost hodnot a cílů, jež mají prázdný život nadít důležitost­í a účelem. Života, který nenabízí velké věci. Tak jako román nenabídne bombastick­é finále. Cenné je to uvnitř, ne to, co se načančá na povrchu.

 ?? ?? Iva Hadj Moussa: Démon ze sídliště Host, 272 stran
Iva Hadj Moussa: Démon ze sídliště Host, 272 stran

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic