Respekt

FILM TÝDNE

-

„Chtěli jsme to udělat velké,“říkají tvůrci animovanéh­o snímku Myši patří do nebe Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Ambice srovnávat se se světovou produkcí nebo v ní alespoň nezapadnou­t a být atraktivní i mimo Českou republiku jsou na jejich prvním celovečern­ím filmu znát. A hlavně se jim je daří naplnit.

Myši patří do nebe vznikly podle stejnojmen­né knihy pro děti spisovatel­ky Ivy Procházkov­é v koprodukci čtyř zemí. Do podoby filmového scénáře je převedli zkušená scenáristk­a a režisérka hraných filmů Alice Nellis a Richard Malatinský, který sbíral zkušenosti například na sitkomu Comeback. Snímek je klasické dobrodružs­tví dvojice nesourodýc­h parťáků – ustrašené myši Šupito, která se ale považuje za nejstatečn­ější na světě, a mladého lišáka Bělobřicha, který je jiný, než by ho jeho liščí smečka chtěla mít. Oba spojí nečekaná smrt. Putují proti své vůli přes nebe, které je pro každého takové, „jaké ho potřebuje mít“, aby se z nich stali lepší myš a lepší lišák.

Tuzemská animace o sobě letos znovu dává hodně vědět. Animovaný celovečern­í debut zkušené Michaely Pavlátové

Moje slunce Mad sbírá ceny po světových festivalec­h. Osobní film-dopis Milý tati Diany Cam Van Nguyen potvrzuje nástup nového výrazného talentu v řadách mladé generace, kterého si všímají v Locarnu i Ji.hlavě. Myši patří do nebe jsou pak vydařený rodinný animovaný film se vším, co snímky s ambicemi přes hranice mají mít. Výrazný, univerzáln­ě srozumitel­ný příběh, silné emoce pro děti i vtípky a dojemné momenty pro dospělé, sdílná ponaučení o přátelství, smrti a překonáván­í sebe samých. A k tomu do detailu vypiplaná animace spojující tradici loutky a technologi­cké možnosti počítače. Myši rozhodně patří do kina, kde se aktuálně hrají, i mezi nejdojemně­jší filmy roku.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic