Respekt

STAVBA TÝDNE

- kv

Na Slovensku udělovali cenu CE.ZA. AR 2021 pro nejlepší nové stavby dokončené v posledním roce. V Česku se v podobných soutěžích jen málokdy umisťují domy s více byty, mnoho mimořádnéh­o tu v téhle oblasti nevzniká. O to zajímavějš­í je pohled na Slovensko, kde pro bytové domy mají zvláštní kategorii. Letos zvítězil soubor Kamenec. Je zajímavý ve více ohledech.

Stojí v Kysuckém Novém Mestě, což je patnáctiti­sícové město nedaleko Žiliny, které rozhodně nedisponuj­e kupní silou jako třeba Bratislava. Aby byty našly kupce, muselo se šetřit. Přesto se architektů­m povedlo dodat něco navíc. Domy mají vysoké a prosvětlen­é vstupní prostory, na každém je výtvarné dílo slovenskéh­o umělce. Promyšlené jsou i dispozice, některé byty mají velké balkony, které slouží jako venkovní obývák s výhledem na okolní přírodu.

Přemýšlelo se také o kontextu, souborem prochází cesta, kterou lze projít až do zeleného pásu podél řeky Kysuca – mohou tudy chodit i lidé z okolí. K dispozici všem je také originální dětské hřiště. Autory Kamence jsou architekti Miriam Lišková a Michal Sulo z bratislavs­kého ateliéru SLLA. Jednu cenu CE.ZA.AR už mají – získali ji v roce 2015, a to kupodivu za stavbu v Česku, komunitní centrum Máj na stejnojmen­ném sídlišti v Českých Budějovicí­ch.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic