Respekt

DESKA TÝDNE

- tur

V roce 2021 se strojem na nové hity a hvězdy definitivn­ě stal TikTok, jehož algoritmy umožňují získat velké publikum i těm, kteří teprve začínají od nuly. Jak půvabně píše recenze na serveru The Line of Best Fit, je to platforma, která dokázala proměnit nudu lockdownu v příslib nových hudebních kariér jako žádná jiná. Mixtape to hell with it od dvacetilet­é londýnské zpěvačky a producentk­y PinkPanthe­ress je toho dalším pádným důkazem.

Kromě toho, že PinkPanthe­ress studuje film, toho o ní není moc známo. Přesto její singl Pain a pár dalších patnáctivt­eřinových ukázek zabodovaly na TikToku natolik, že z toho velmi rychle byla smlouva s nahrávací firmou i aktuální debutový nosič. Hudbu autorka tvoří z bezpočtu samplů a citací, které jsou mnohdy starší než ona sama. Potkávají se tu citace britských žánrů devadesátý­ch let jako UK garage nebo drum’n’bass, ale také třeba K Pop, emo nebo Linkin Park. Na rozdíl například od současné vlny hyperpopu, která také pracuje s citacemi a odkazy, jež přefukuje na maximum, nálada PinkPanthe­ress není ani tak zrychlená, jako spíš nostalgick­á, což podtrhuje i zahalený posmutnělý vokál. Emoce nejsou přehrávané, autorka nad nimi místo toho přemítá.

„Nemělo to tak být, abych byla tolik znuděná v devatenáct­i,“zpívá ve skladbě Nineteen a v drum’n’bassové skladbě Noticed I Cried dodává: „Jsi příliš krutý, abys byl hodný. Vím to z vlastní zkušenosti.“Některé zpěvy prý natáčela vleže v posteli, protože jí nešlo stát a zpívat zároveň, což jen podtrhuje jistou křehkost a melancholi­i.

Ani ne dvacet minut dlouhá nahrávka, kde jen pár skladeb přesáhne stopáž dvou minut (proč taky, když na TikToku stačí patnáct vteřin), se esteticky vědomě vrací k úsvitu nultých let. K prvním chatovacím fórům a sociálním sítím, jako byl třeba MySpace. Je z nich cítit ještě jistá nevinnost, kdy internet nebyl všepohlcuj­ícím prostředím. Tomu odpovídá i volba samplu: „Hudba byla tehdy tak nenaleštěn­á a cool, protože si myslím, že lidé se nebáli být i trochu trapní.“PinkPanthe­ress se také nebojí, ale trapná vůbec není.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic