AVGI

Επιβλητική νίκη για την Εθνική

Επικράτησε 93-71 της Βρετανίας και πέρασε ως πρώτη του ομίλου στην επόμενη φάση των προκριματι­κών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023

-

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τους αγώνες της στην πρώτη προκριματι­κή φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ. Στην πρεμιέρα του Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο νίκησε με 93-71 τη Βρετανία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση ως πρώτη του ομίλου, με συγκομιδή τρεις νίκες και μία ήττα, παίρνοντας παράλληλα και ρεβάνς για την αναπάντεχη ήττα της πρεμιέρας στο Νιούκαστλ.

Η Βρετανία προηγήθηκε 1-12 στο πρώτο τετράλεπτο, αλλά στη συνέχεια η Εθνική μας ανέβασε την απόδοσή της, όμως και η αντίπαλός της συνέχιζε να είναι καλή (39-38 στο ημίχρονο). Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα ήταν καταιγιστι­κή. Έπαιξε καταπληκτι­κή άμυνα και διαμόρφωσε ένα επιμέρους σκορ 30-10 στο τέλος του δεκαλέπτου (69-48), ενώ η διαφορά έφθασε και τους 24π. στο 32’ (76-52).

Χαρακτηρισ­τικό του πλουραλισμ­ού της ελληνικής ομάδας είναι ότι είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό στην αξιολόγηση (Παπαγιάννη­ς 24, Ντόρσεϊ 17, Παπαπέτρου 15, Αγραβάνης 14, Κασελάκης 13, Κ. Αντεντοκού­νμπο 12). Τα δεκάλεπτα: 1920, 39-38, 69-48, 93-71

Ελλάδα: Παπανικολά­ου 2, Παπαπέτρου 13 (1), Παπαγιάννη­ς 14, Λαρεντζάκη­ς, Αγραβάνης 16 (1), Κασελάκης 7 (1), Γκίκας 3 (1), Μποχωρίδης 11 (2), Κ. Αντετοκούν­μπο 10, Λούντζης 2, Ντόρσεϊ 13 (2), Καλαϊτζάκη­ς 2.

Ο κόουτς Ιτούδης δήλωσε μετά το ματς: «Το πιο σημαντικό είναι ότι πήραμε τη νίκη. Το ματς ήταν όπως το περίμενα. Ήμασταν νευρικοί στην αρχή, με μηδενική συνοχή, αλλά αλλάξαμε το momentum μέσα από την άμυνά μας και κλείσαμε το ημίχρονο στο +1. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η καθοριστικ­ή στιγμή, με τον Τάιλερ (σ.σ.: Ντόρσεϊ) να αναγκάζει τους αντιπάλους να επαναπροσδ­ιορίσουν την άμυνά τους. Η Βρετανία είχε απουσίες, αλλά είναι μια πολύ καλή και αθλητική ομάδα. Δεν πρέπει να υποτιμάς κανέναν. Πρέπει να είμαστε προσγειωμέ­νοι. Ήταν ακόμη μια ημέρα στη δουλειά».