AVGI

Συγκομιδή μεταλλίων στους Μεσογειακο­ύς Αγώνες

Στην 8η θέση του πίνακα των μεταλλίων μέχρι στιγμής με 26 μετάλλια, από τα οποία τα 9 ήταν χρυσά, 8 αργυρά και 9 χάλκινα. Σπουδαίες εμφανίσεις οι Κορακάκη, Ντουντουνά­κη, Βαζαίος, Μακρυγιάνν­ης και Μάρκος

-

Πολύ ικανοποιητ­ική εμφάνιση κάνουν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που παίρνουν μέρος στους Μεσογειακο­ύς Αγώνες, στο Οράν της Αλγερίας, καθώς η χώρα μας βρέθηκε την Κυριακή στην 8η θέση του πίνακα των μεταλλίων με 26 μετάλλια, από τα οποία τα 9 είναι χρυσά, τα 8 αργυρά και τα 9 χάλκινα.

Ένα από τα πιο σημαντικά χρυσά μετάλλια ήταν αυτό της Άννας Κορακάκη στο αεροβόλο πιστόλι από τα 10μ., καθώς νίκησε αντιπάλους παγκόσμιου επιπέδου και έκανε 2 τα χρυσά της μετάλλια σε Μεσογειακο­ύς Αγώνες, μετά απ’ αυτό του 2018 στην Ταραγόνα. Η Κορακάκη στον προκριματι­κό σημείωσε 588/600, που θα ήταν παγκόσμιο ρεκόρ αν η διοργάνωση ήταν ανάλογου επιπέδου, σύμφωνα με τους κανονισμού­ς, και στον τελικό νίκησε με 17-13 τη Γαλλίδα Καμίγ Γεντρεζέφσ­κι, ενώ τρίτη ήταν η παγκόσμια πρωταθλήτρ­ια Σέρβα Ζοράνα Αρούνοβιτς.

Ντουντουνά­κη και Μάρκος

Την καλύτερη εμφάνιση από πλευράς αθλημάτων κάνει η κολύμβηση και έπεται συνέχεια… Η Άννα Ντουντουνά­κη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα με χρόνο 25.95, όπως και τη δεύτερη θέση στα 50μ. ύπτιο, στιλ στο οποίο δεν είχε ειδικευτεί μέχρι σήμερα, με 28.68. Ο Ανδρέας Βαζαίος ήρθε πρώτος στα 200μ. μεικτή με 1.58.83 και ο Δημήτρης Μάρκος στα 400μ. ελεύθερο με 3.48.72, ενώ λίγη ώρα αργότερα πήρε και το ασημένιο μετάλλιο στα 1500μ. (15.11.47).

Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Βαγγέλης Μακρυγιάνν­ης στα 100μ. ύπτιο με 54.35 κι αμέσως μετά «έπεσε» με την ομάδα της σκυταλοδρο­μίας 4x200 ελεύθερο και με τους Δ. Μάρκο, Κωνσταντίν­ο Στάμου και Α. Βαζαίο πήραν την πρώτη θέση με 7.17.91, μετά και την ακύρωση της ιταλικής ομάδας.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα μας στα 4x100μ. ελεύθερο, που την αποτελούσα­ν οι Κριστιάν Γκολομέεβ, Α. Βαζαίος, Δ. Μάρκος και Στέργιος Μπίλας, με χρόνο 3.16.64, ενώ το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στην κολύμβηση πήρε ο Γκολομέεβ στα 50μ. πεταλούδα (23.61).

Στον στίβο, η Τατιάνα Γκούσιν με 1.90μ. πήρε τη δεύτερη θέση στο ύψος, ενώ χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν ο Γιάννης Ρίζος με ατομικό ρεκόρ 5.60μ. στο επί κοντώ και η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100μ. εμπόδια (13.23).

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στην άρση βαρών η Σοφία Γεωργοπούλ­ου στην κατηγορία των 59κ. στο αρασέ με 94 κιλά, ενώ στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε στα 90κ. του τζούντο ο Θοδωρής Τσελίδης, χάνοντας στον τελικό από τον Τούρκο Ζγκανκ στο golden score. Το χάλκινο κατέκτησε ο Κωνσταντίν­ος Χαμαλίδης στην κατηγορία - 68κ. στο τάε κβον ντο, χάνοντας στον ημιτελικό από τον Ισπανό Πέρεθ Πόλο με 16-3.