Αυτοψία του ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ. στις κατεστραμμένες περιοχές
Σβίγκου, Φάμελλος, Βασιλειάδης, βουλευτές και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ. μίλησαν με κατοίκους και Αρχές. Σοβαροί κίνδυνοι για τη δημόσια υγεία. Συναντήσεις με τον δήμαρχο Λάρισας Απόστολο Καλογιάννη και τον υποψήφιο περιφερειάρχη Δημήτρη Κουρέτα
Με
σκοπό να στηρίξει τους πολίτες που δοκιμάζονται στις πληγείσες περιοχές της Θεσσαλίας και να θέσει την κυβέρνηση προ των ευθυνών της, η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία επισκέφθηκε χθες τις περιοχές που καταστράφηκαν από τις φονικές πλημμύρες. Ο πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας Σωκράτης Φάμελλος, όπως επίσης η γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής Ράνια Σβίγκου και ο αναπληρωτής γραμματέας Γιώργος Βασιλειάδης έκαναν αυτοψία σε Μαγνησία, Λάρισα, Τρίκαλα και Καρδίτσα, συνοδευόμενοι από βουλευτές και στελέχη του κόμματος, ενώ συνομίλησαν με κατοίκους και τοπικούς άρχοντες, οι οποίοι έκρουσαν τον κώδωνα του κινδύνου για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.
Φάμελλος: Ζήτημα δημόσιας υγείας
Σοβαρότατο ζήτημα αναφορικά με την προστασία της δημόσιας υγείας έθεσε ο Σ. Φάμελ
λος κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στις περιοχές που καταστράφηκαν από τις φονικές πλημμύρες. «Σήμερα, από τους Νομούς Καρδίτσας, Τρικάλων και Λαρίσης, εκπέμπουμε μαζί με την τοπική κοινωνία και τους φορείς της μια κραυγή αγωνίας, έτσι ώστε αυτή η βιβλική καταστροφή να μην συνεχιστεί και να μην εξελιχθεί σε νέο πρόβλημα πολιτικής προστασίας, ιδιαίτερα ως προς τις παραμέτρους της δημόσιας υγείας» ανέφερε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του κόμματος. Τόνισε δε ότι η Πολιτεία πρέπει να λάβει άμεσα μέτρα προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα υδροδότησης και ηλεκτροδότησης, ενώ σοβαρό ζήτημα έχει προκύψει και ως προς την αποκομιδή των νεκρών ζώων αλλά και με τα στερεά απόβλητα.
Ακόμη, ο Σ. Φάμελλος έβαλε σε πρώτο πλάνο την υγειονομική φροντίδα και τη λειτουργία των υγειονομικών δομών σε συνδυασμό με την προνοιακή και ψυχοκοινωνική στήριξη για τις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Παράλληλα, έθεσε ερωτήματα για την υλοποίηση και τον σχεδιασμό αντιπλημμυρικής προστασίας και τις ευθύνες που αναλογούν στην Πολιτική Προστα
σία, επισημαίνοντας την ανάγκη άμεσου συντονισμού προκειμένου να προφυλαχθούν οι πολίτες. Σημειωτέον ότι, όπως ενημέρωσε ο δήμαρχος Παλαμά τον πρόεδρο της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ., καθημερινά διατίθενται 8.000 μερίδες φαγητού σε πολίτες που δεν έχουν εξασφαλισμένη σίτιση.
Ευθύνες Μητσοτάκη
Για μια καταστροφή άνευ προηγουμένου έκανε λόγο η γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής Ρ. Σβίγκου, καταλογίζοντας ευθύνες στον Κυριάκο Μητσοτάκη, στην κυβέρνηση της Ν.Δ. αλλά και στον περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστό. Επισήμανε ότι οι επιστήμονες είχαν προειδοποιήσει για τα ακραία καιρικά φαινόμενα, ωστόσο η κυβέρνηση δεν έλαβε τα απαραίτητα μέτρα. «Πρόκειται για μια προαναγγελθείσα τραγωδία. Πρόκειται για ένα έγκλημα. Ένοχος είναι ο Κυριάκος Μητσοτάκης» ανέφερε χαρακτηριστικά.
«Η κλιματική αλλαγή δεν μπορεί να είναι η μοναδική απάντηση της κυβέρνησης σ’ αυτή την ανείπωτη τραγωδία» δήλωσε με τη σειρά
του ο Γ. Βασιλειάδης, κάνοντας λόγο για ανυπαρξία κράτους και υποδομών. «Τι έγινε από το 2021 και μετά; Τι έγιναν τα αντιπλημμυρικά; Γιατί απεντάχθηκαν έργα, γιατί στο Ταμείο Ανάκαμψης δεν υπάρχει ούτε ένα ευρώ για να μπορέσουμε να θωρακίσουμε τη χώρα και να κάνουμε την Ελλάδα ένα κανονικό ευρωπαϊκό κράτος;». Αυτά τα ερωτήματα έθεσε ο αναπληρωτής γραμματέας της Κ.Ε., καταλογίζοντας και αυτός ευθύνες στην κυβέρνηση Μητσοτάκη, την οποία έθεσε προ των ευθυνών της, ενώ ζήτησε παραιτήσεις. «Ο “Ιανός” ήταν ένα καμπανάκι. Εμείς από το 2018 είχαμε προνοήσει, ξεκινήσαμε τα αντιπλημμυρικά σχέδια, ξεκινήσαμε σχέδια πολιτικής προστασίας. Όλα αυτά μπήκαν στην άκρη, στις καλένδες, μπήκαν στο συρτάρι» σημείωσε ο αναπληρωτής γραμματέας, για να υπενθυμίσει ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση καταδίκασε την Ελλάδα για την πολιτική της στον συγκεκριμένο τομέα.
Αντιπροσωπεία του κόμματος συναντήθηκε, μεταξύ άλλων, με τον δήμαρχο Λαρισαίων Απόστολο Καλογιάννη αλλά και με τον υποψήφιο περιφερειάρχη Δημήτρη Κουρέτα.