Χρειαζόμαστε ένα «Σχέδιο Μάρσαλ» 10 δισ. ευρώ
Πολιτική Προστασία: Η πρόληψη κοστίζει, αλλά όχι όσο η αποκατάσταση των ζημιών
Οι
φετινές καταστροφικές πυρκαγιές και πλημμύρες ανέδειξαν την ανάγκη για στενότερη συνεργασία των επιστημόνων με τους πολιτικούς με σκοπό τον καλύτερο σχεδιασμό της πρόληψης, όπως υπογράμμισαν οι ομιλητές στην εκδήλωση «Φυσικές καταστροφές και κλιματική κρίση: Ευθύνες, επιπτώσεις, προτάσεις», που διοργανώθηκε στον Δημοτικό Πολυχώρο «Γαλαξίας» της Νέας Σμύρνης. Την εκδήλωση διοργάνωσε ο υποψήφιος πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία Ευκλείδης Τσακαλώτος, ο οποίος υπογράμμισε ότι η δοκιμαζόμενη Θεσσαλία πρέπει να ανασυγκροτηθεί με ένα «Σχέδιο Μάρσαλ» ύψους περίπου 10 δισεκατομμυρίων ευρώ.
Ο Ευ. Τσακαλώτος τόνισε και αυτός την ανάγκη η επιστήμη να συναντήσει την πολιτική, προειδοποίησε όμως ότι για να γίνει αυτό, «πρέπει να αγαπάς τα κοινά, να αγαπάς το περιβάλλον». «Πρέπει να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να αλλάξουμε το παράδειγμα» σημείωσε χαρακτηριστικά επικρίνοντας την πολιτική της Ν.Δ., που συνδυάζει τον νεοφιλελευθερισμό με τα πελατειακά δίκτυα. Θύμισε μάλιστα ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ είχε προωθήσει το κτηματολόγιο και τους δασικούς χάρτες, πρωτοβουλίες που η Ν.Δ. σταμάτησε.
Γαρδικιώτης: Η πολιτική ζει με το σήμερα
«Η πολιτική στη χώρα μας ζει με το σήμερα» σχολίασε ο Μενέλαος Γαρδικιώτης, πρόεδρος του Γεωτεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, παρατηρώντας ότι η πρόληψη κοστίζει πολύ, αλλά κοστίζει λιγότερο από την αποκατάσταση των καταστροφών. Ο Μ. Γαρδικιώτης έφερε μάλιστα το παράδειγμα του Έβρου, υπολογίζοντας σε 5 με 6 δισεκατομμύρια ευρώ τη συλλογική περιουσία που χάθηκε μόνο σε επίπεδο ξυλείας!
Λαγουβάρδος: Καλύτερο «δέσιμο»
Καλύτερο «δέσιμο» των επιστημόνων με την Πολιτική Προστασία ζήτησε και ο Κωνσταντίνος Λαγουβάρδος, διευθυντής Ερευνών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, υπογραμμίζοντας την ανάγκη αυτό να γίνει κυρίως σε επίπεδο περιφερειών, αλλά και δήμων.
Μπιλάλης: Υπάρχει επιστροφή για τη γεωργία
«Σταμάτησε για λίγο η καρδιά της ελληνικής γεωργίας» παρατήρησε ο Δημήτρης Μπιλάλης, διευθυντής του Εργαστηρίου Γεωργίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, υπογράμμισε όμως ότι «υπάρχει επιστροφή αν έχουμε αντανακλαστικά». Ο Δ. Μπιλάλης σημείωσε ότι δυστυχώς οι πλημμύρες έπληξαν τη γη με τη μεγαλύτερη αξία, εκτίμησε όμως πως σε δύο μήνες τα σιτηρά θα σπαρθούν κανονικά, αρκεί το κράτος να έχει φροντίσει οι αγρότες να έχουν τα μηχανήματά τους.
Ο Δ. Μπιλάλης προειδοποίησε ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι οι απώλειες των σοδειών να οδηγήσουν σε καθυστερήσεις στις πληρωμές από τους αγρότες και σε κόκκινα δάνεια, μια αλυσίδα που θα φέρει φτωχοποίηση και στις γύρω πόλεις. Όσον αφορά τις τιμές, τόνισε ότι η έκταση των καταστροφών δεν δικαιολογεί αύξηση τιμών.
Καραδόντα: Να επιστρέψει η επιστήμη
Τέλος, η Αντιγόνη Καραδόντα, πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Δασοπόνων, ζήτησε «να επιστρέψει η επιστήμη στην κατάσβεση» και άσκησε κριτική στη μεταφορά της δασοπυρόσβεσης στην Πυροσβεστική. Μάλιστα, θύμισε τον θαυμασμό των Ελλήνων για τους ξένους πυροσβέστες που μας βοήθησαν στις πυρκαγιές του 2021, οι οποίοι όμως ήταν δασοπυροσβέστες. Η Α. Καραδόντα υπογράμμισε ότι η μεταφορά της δασοπυρόσβεσης στην Πυροσβεστική οδήγησε σε αύξηση των καμένων εκτάσεων και στη δαπάνη περισσότερων χρημάτων για την καταστολή και όχι για την πρόληψη.