Αστυνομικός σκότωσε την πρώην σύζυγό του και μετά αυτοκτόνησε
«Πόσες ακόμα πρέπει να χάσουμε για να καταχωριστεί νομικά ο όρος “Γυναικοκτονία”. Πόσες αδερφές μας πρέπει να σκοτώσουν ώστε να ενισχυθούν οι δομές φροντίδας κακοποιημένων γυναικών» σημειώνει η Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ Θεσσαλονίκης
Ακόμη
μια γυναικοκτονία ήρθε να προστεθεί στη μακρά λίστα των γυναικών που έχουν δολοφονηθεί από τους νυν ή πρώην συζύγους τους τα τελευταία χρόνια. Η νέα γυναικοκτονία έλαβε χώρα στην περιοχή της Καλαμαριάς, στην Ανατολική Θεσσαλονίκη, όταν 38χρονος εν ενεργεία αστυνομικός σκότωσε τη 48χρονη πρώην σύζυγό του, μητέρα δύο παιδιών, με κυνηγετική καραμπίνα και στη συνέχεια αυτοκτόνησε.
Ολα φαίνεται πως συνέβησαν μέσα σε λίγα λεπτά, νωρίς το πρωί της Πέμπτης. Κάτοικοι της γειτονιάς άκουσαν λίγο μετά τις 8 π.μ. πυροβολισμούς και αμέσως κάλεσαν στο τηλεφωνικό κέντρο της Άμεσης Δράσης της ΕΛ.ΑΣ. Οι αστυνομικοί που έφτασαν στο διαμέρισμα του θύματος εντόπισαν τη γυναίκα και τον άνδρα νεκρούς μέσα σε λουτρό αίματος. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχουν συλλεχθεί, το ζευγάρι είχε χωρίσει εδώ και περίπου έναν χρόνο, ενώ ο γυναικοκτόνος περίμενε τα δύο παιδιά να φύγουν για το σχολείο και στη συνέχεια χτύπησε την πόρτα του διαμερίσματος και σκότωσε με καραμπίνα την πρώην σύζυγό του. Ο γυναικοκτόνος υπηρετούσε στην Υποδιεύθυνση Τεχνικών Εφαρμογών Βορείου Ελλάδος στη Νέα Ραιδεστό Θεσσαλονίκης, ενώ είχε τεθεί σε κατάσταση υπηρεσίας γραφείου και άνευ υπηρεσιακού όπλου. Ωστόσο φαίνεται πως είχε στην κατοχή του μια κυνηγετική καραμπίνα, την οποία και χρησιμοποίησε για να αφαιρέσει τη ζωή της πρώην συζύγου του και στη συνέχεια να αυτοκτονήσει.
Με τη γνωστοποίηση του συμβάντος κλιμάκιο ψυχολόγων της Ελληνικής Αστυνομίας μετέβη στο σχολείο όπου φοιτούν τα δύο ανήλικα αγόρια, 10 και 12 ετών, για να τους παράσχουν την απαραίτητη ψυχολογική υποστήριξη. Παράλληλα, όπως γνωστοποιήθηκε, επικοινωνία με τα υπουργεία Υγείας και Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας είχε ο δήμαρχος Καλαμαριάς Γιάννης Δαρδαμανέλης ώστε να υπάρξει άμεσα μέριμνα για την ψυχολογική υποστήριξη των παιδιών της οικογένειας.
Πόσες ακόμη γυναικοκτονίες;
Η νέα γυναικοκτονία στην Καλαμαριά προκάλεσε θλίψη και οργή, γιατί ακόμη μια νέα γυναίκα που θέλησε να συνεχίσει τη ζωή της μετά από έναν χωρισμό δολοφονήθηκε. Ανακοίνωση για τη νέα γυναικοκτονία στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης εξέδωσε η Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ, η οποία τονίζει πως «η μαύρη λίστα με τις αδερφές που δολοφονούνται από τα χέρια που καθημερινά οπλίζει η πατριαρχία συνεχώς μεγαλώνει», ενώ ζητά τη νομική κατοχύρωση του όρου «γυναικοκτονία». «Πόσες ακόμα πρέπει να χάσουμε για να καταχωριστεί νομικά ο όρος “Γυναικοκτονία”. Πόσες αδερφές μας πρέπει να σκοτώσουν -εκείνοι θεωρούν το σώμα και τη ζωή μας ιδιοκτησία τους- ώστε να ενισχυθούν οι δομές φροντίδας κακοποιημένων γυναικών. Για να μπορούν οι γυναίκες να φεύγουν με ασφάλεια. Πόσες θηλυκότητες πρέπει να δολοφονηθούν για να αποφασίσει η Πολιτεία ότι οι ζωές μας μετράνε» σημειώνει η Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ Θεσσαλονίκης.
«Η Καλαμαριά και ολόκληρη η χώρα πενθούν για ακόμα μία γυναικοκτονία, που έρχεται να προστεθεί στον μακρύ κατάλογο των δολοφονημένων γυναικών από το χέρι του συντρόφου, του συζύγου, του αρσενικού που εν έτει 2023 ακόμα θεωρεί τη γυναίκα “κτήμα” του και “ασθενές φύλο”. Δεν πρόκειται για μία οικογενειακή τραγωδία, αλλά για μία ακόμα γυναικοκτονία, έναν όρο που η Πολιτεία αρνείται πεισματικά να εισαγάγει στο νομικό της σύστημα, παρά τις εκκλήσεις κοινωνίας και ειδικών» ανέφερε από τη μεριά της η υποψήφια δήμαρχος Καλαμαριάς Χρύσα Αράπογλου.
Ανακοίνωση για τη νέα γυναικοκτονία εξέδωσαν και οι γυναίκες-μέλη της παράταξης του υποψήφιου δημάρχου Άρη Τεμεκενίδη Καλαμαριά Πρώτη Ξανά. «Η ύπαρξη εξειδικευμένων δομών φιλοξενίας αλλά και ψυχολογικής υποστήριξης των κακοποιημένων γυναικών στους δήμους είναι επιτακτική ανάγκη και υποχρέωση κάθε πολιτισμένης κοινωνίας. Στο πρόγραμμά μας, ήδη από το 2019, έχουμε ενσωματώσει αυτή την προτεραιότητα, καθώς στην Καλαμαριά δεν υπάρχει, δυστυχώς, καμιά μέριμνα και υποδομή. Είναι υποχρέωση όλων μας… Να μην είναι καμία μόνη της, καμία αβοήθητη, καμία απροστάτευτη» τονίζουν μεταξύ άλλων.