Τα εισιτήρια στους ελληνικούς κινηματογράφους
Παρά τη σφοδρή κακοκαιρία, τον ζόφο των ημερών, οι ελληνικές αίθουσες δεν είδαν μεγάλη πτώση στα εισιτήρια. Πάνω από 135.000 εισιτήρια κόπηκαν το τετραήμερο (7/9-10/9), με τις επανεκδόσεις να σημειώνουν αξιοσημείωτα αποτελέσματα
Το
μεγαλύτερο άνοιγμα έκανε, όπως ήταν αναμενόμενο, η ταινία τρόμου «Η καλόγρια 2», που έκοψε 55.000 εισιτήρια σε 111 αίθουσες πανελλαδικά. Ο mainstream τρόμος της συνομοταξίας του «Conjuring» και του «Insidious» προσελκύει σταθερά ένα μεγάλο μέρος του νεανικού κοινού στα multiplex, αν και αυτές οι ταινίες τείνουν να πέφτουν απότομα μετά το ισχυρό άνοιγμά τους. Από τις καλλιτεχνικές και art house ταινίες, η «Ανατομία μιας πτώσης» στη δεύτερή της εβδομάδα έχει κόψει συνολικά 23.000 εισιτήρια, ενώ προβάλλεται σε 41 αίθουσες, κάτι που δείχνει ότι θετικές κριτικές και το «γαλόνι» του Χρυσού Φοίνικα στο πέτο έδωσαν σημαντική ώθηση στην ταινία, που βρήκε το κοινό της. Το αντίστοιχο μπορούμε να ισχυριστούμε και για τον αρνητικό αντίκτυπο που έχουν οι κακές κριτικές, όπως είδαμε στο ισπανικό αστυνομικό θρίλερ «75 μέρες», το οποίο παρακολούθησαν μόλις 300 θεατές σε 8 κινηματογράφους. Ο «Equalizer» του Ντένζελ Γουόσινγκτον κινήθηκε συμπαθητικά, με 27.000 εισιτήρια στη δεύτερη εβδομάδα, ενώ τα animation «Χελωνονιντζάκια» αποδείχθηκαν απαιτητικά για τις μικρές ηλικίες και προσέλκυσαν μόλις 11.000 θεατές.
Στις απογοητεύσεις της τελευταίας εβδομάδας συγκαταλέγεται ο «Εύκολος στόχος» με την Ιζαμπέλ Ιπέρ, με πολύ χαμηλό μέσο όρο θεατών ανά αίθουσα. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι το ενδιαφέρον στρέφεται σε μια ελληνική παραγωγή, τη «Φόνισσα», ώστε να δούμε αν η επίδοσή της θα πλησιάσει στα μεγάλα νούμερα της «Ευτυχίας» (665.000) ή στις χλιαρές εισπράξεις της ταινίας «Σμύρνη μου αγαπημένη» - αν και τα 235.000 εισιτήρια της ταινίας με τη Μιμή Ντενίση θα ήταν πολύ περισσότερα αν αυτή δεν κυκλοφορούσε στην καρδιά της πανδημίας.
Η ελληνική εκδοχή του φαινομένου «Μπαρμπενχάιμερ» και επανεκδόσεις
Ο «Οπενχάιμερ» συνεχίζει και τραβάει θεατές σε 134 αίθουσες πανελλαδικά. Η επική δημιουργία του Κρίστοφερ Νόλαν στην τρίτη εβδομάδα προβολής της έχει κόψει 325.000 εισιτήρια. Στον θρίαμβο των εισπράξεων της ταινίας βοηθάει το ότι δεν έχει διαρρεύσει πειρατικά και η επιθυμία πολλών ανθρώπων για δεύτερη και τρίτη θέαση ώστε να αφομοιώσουν την πυκνή πλοκή και τις άφθονες λεπτομέρειες. Από την άλλη, ο παστέλ εμπορευματοποιημένος φεμινισμός της «Barbie» βρίσκεται στην όγδοη εβδομάδα προβολής σε 55 αίθουσες (οι 22 στην Αθήνα). Μέχρι και σήμερα η πολυσυζητημένη ταινία έχει κόψει 447.000 εισιτήρια και μέχρι την Κυριακή θα έχει σπάσει το φράγμα του μισού εκατομμυρίου.
Από τις επανεκδόσεις, τη μεγαλύτερη επιτυχία σημείωσαν οι «Διακοπές στη Ρώμη» του Γουίλιαμ Γουάιλερ, τον οποίο τίμησαν 7.500 θεατές, όσοι περίπου είδαν και τον «Μεγάλο Λεμπόφσκι». Η επιτυχία της ταινίας των αδελφών Κοέν έχει ξεχωριστή σημασία, καθώς η ταινία είναι διαθέσιμη στην πλατφόρμα του Netflix, ενώ θεωρείται «χιλιοπαιγμένη» στην ελεύθερη τηλεόραση. Συμπεραίνουμε λοιπόν ότι οι θεατές θα επιλέξουν ευκολότερα την ασφάλεια της δοκιμασμένης ψυχαγωγίας, παρά την ανακάλυψη της κινηματογραφικής ιστορίας. Εξαίρεση αποτέλεσε το «Επάγγελμα ρεπόρτερ» του Αντονιόνι, που σε μόλις μία αίθουσα της Αθήνας, με μονές προβολές, έκοψε πάνω από 2.000 εισιτήρια την πρώτη εβδομάδα.