Πρωταθλητής Ευρώπης με παγκόσμιο ρεκόρ ο Χαλκιαδάκης
Πέντε Έλληνες σκοπευτές ήδη πάνε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024
εμφάνιση πραγματοποίησε ο σκοπευτής Μπάμπης Χαλκιαδάκης στο αγώνισμα του σκιτ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Όσιγιεκ της Κροατίας, ενώ παράλληλα εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 2024.
H πρόκριση του Χαλκιαδάκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι η πέμπτη για την ελληνική σκοποβολή, έπειτα από αυτές της Άννας Κορακάκη και της Χριστίνας Μοσχή στο αεροβόλο όπλο και των Μάκη Μίτα και Εμμανουέλας Κατζουράκη επίσης στο σκιτ.
Μετά το ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό στο σκιτ ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Μπακού, ο Χαλκιαδάκης σημάδεψε με απόλυτο τρόπο στον τελικό της Ευρώπης και με 60/60 βολές ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ισοφαρίζοντας το παγκόσμιο ρεκόρ! Αντίπαλός του στον τελικό ήταν ο Μάρλον Άταρντ από τη Μάλτα (54/60), ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Ιταλός Ταμάρο Κασάντρο. Ο αθλητής
του Γιώργου Σαλαβαντάκη έγραψε μετά την επιτυχία του: «Υπερήφανος για όλη την ομάδα μου. Ευχαριστώ πολύ για μια ακόμα φορά τον συνεργάτη μου αθλητικό ψυχολόγο Νεκτάριο Σταύρου, την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και τη Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδος. Θέλω να γράψω πολλά, αλλά τα γεγονότα στην πατρίδα μας δεν μου το επιτρέπουν. Αφιερωμένο αυτό το μετάλλιο σε όσους δοκιμάζονται αυτές τις μέρες στην πατρίδα μας, ευχόμενοι να είναι υγιείς και ασφαλείς».
Ο Μάκης Μίτας, που αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής πριν από λίγες εβδομάδες στο ίδιο αγώνισμα, δεν τα πήγε το ίδιο καλά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και κατατάχθηκε στην 25η θέση, με 32ο τον Νίκο Μαυρομμάτη μεταξύ 75 σκοπευτών.