Β. Αντιδήμαρχο Αναπτυξιακού Προγραμματισμού, Τεχνικών Υπηρεσιών και Ενεργειακής Αναβάθμισης, τακτικό μέλος της Οικονομικής Επιτροπής και της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής, το Δημοτικό Συμβούλιο της Παράταξης ΔΥΝΑΜΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΝΥΣΟ κ. Κρεμιάδη Στέφανο το
και του μεταβιβάζει την εποπτεία, την ευθύνη, τον συντονισμό και την υπογραφή όλων των πράξεων που αφορούν.
* Τον σχεδιασμό και ωρίμανση του συνόλου των Τεχνικών Μελετών, την κατάρτιση Τεχνικών Δελτίων, την κατάρτιση του Τεχνικού προγράμματος, την Εκτέλεσης των Έργων και την επίβλεψή τους.
* Την εκπόνηση μελετών όλων των κατηγοριών και την έγκρισή τους (αρχιτεκτονικές, στατικές, γεωτεχνικές, φυτοτεχνικές, οικονομοτεχνικές, ηλεκτρομηχανολογικές κ.α.) τόσο του Δήμου, όσο και των σχολικών κτιρίων, μέσω των Σχολικών Επιτροπών καθώς και των Δημοτικών Νομικών Προσώπων.
* Τη συνεργασία και τον συντονισμό με τις άλλες οργανικές μονάδες και δημοτικές υπηρεσίες, για την ανάγκη προσαρμογής των μελετών στις επιτόπιες συνθήκες, ή την τροποποίησή τους, για την κατάρτιση Ανακεφαλαιωτικών Πινάκων Έργου ( ΑΠΕ), συμπληρωματικών συμβάσεων κ.λπ.
* Την έκδοση των απαιτούμενων για τη μελέτη, εγκρίσεων - αδειοδο
τήσεων των εμπλεκόμενων υπηρεσιών.
* Τη διερεύνηση πληροφοριακών στοιχείων που αφορούν στα Ευρωπαϊκά και Εθνικά Χρηματοδοτούμενα Προγράμματα και τη συμμετοχή σε ομάδες έργου για την υποβολή και υποστήριξη προτάσεων.
* Τη διενέργεια προσυμβατικού ελέγχου από το Ελεγκτικό Συνέδριο για τις συμβάσεις μελετών που επιβλέπει, όταν απαιτείται.
* Την καλή εκτέλεση των έργων, την επίλυση θεμάτων που ανακύπτουν κατά την εκτέλεση των έργων (π.χ. αντιμετώπιση ενστάσεων, εισήγηση για χορήγηση παρατάσεων κ. λπ.) σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, την ποιότητά τους καθώς και για την παραλαβή τους.
* Τις διαδικασίες παραλαβής των έργων που εκτελούνται από τρίτους.
* Την τήρηση των αναγκαίων μέτρων υγιεινής και ασφάλειας στην εργασία, τη σήμανση των εκτελούμενων έργων κ.λπ.
* Την παρακολούθηση και τον καθορισμό των πεζοδρομήσεων.
* Την επέκταση, συντήρηση και επισκευή του δικτύου φωτεινής σηματοδότησης, των οδικών σημάνσεων και διαγραμμίσεων.
* Την εκπόνηση κυκλοφοριακών μελετών και Σχεδίων Βιώσιμης Κινητικότητας και επίβλεψη των αντίστοιχων συμβάσεων, σε συνεργασία με τους συναρμόδιους Αντιδημάρχους.
* Την εκπόνηση μελετών Έργων Αυτεπιστασίας, όπως:
α. Κτιριακά έργα (κατασκευή, συντήρηση, επισκευή, διακόσμηση και εξοπλισμός των δημοτικών και σχολικών κτιρίων και εγκαταστάσεων).
β. Διαμόρφωση, διαρρύθμιση και εξωραϊσμός των κοινοχρήστων χώρων (πεζόδρομοι, πλατείες, παιδικές χαρές, τεχνικά έργα χώρων πρασίνου, αθλητικοί χώροι, αρχαιολογικοί χώροι και μνημεία, κοιμητήρια κ.λπ.).
γ. Επέκταση, συντήρηση, επισκευή και βελτίωση του δικτύου ύδρευσης και ηλεκτροφωτισμού των οδών και γενικά των υπαιθρίων χώρων του Δήμου, καθώς και του φωτισμού για την ανάδειξη των δημοτικών κτιρίων, μνημείων και αρχαιολογικών χώρων της περιοχής.
* Την αρμοδιότητα του συντονισμού έργων καθημερινότητας.
* Την καθοδήγηση των συνεργείων που ασχολούνται με την εκτέλεση έργων αυτεπιστασίας και τη συντήρηση, επισκευή δημοτικών έργων και κτιρίων.
* Την προμήθεια των αναγκαίων υλικών για τα εκτελούμενα με αυτεπιστασία έργα.
* Τη συνεχή συντήρηση και καλή λειτουργία όλων των εκτελεσθέντων έργων.
* Την επίβλεψη εκτέλεσης των έργων που εκτελούνται με αυτεπιστασία. Τη συγκρότηση, οργάνωση και διοίκηση των σχετικών συνεργείων του Δήμου.
* Τη μέριμνα για τον σωστό χειρισμό και την αξιοποίηση των μηχανημάτων και γενικά του τεχνικού εξοπλισμού που χρησιμοποιούνται.
* Τη συγκρότηση, οργάνωση και διοίκηση συνεργεία άμεσου επέμβασης σε περιπτώσεις επειγόντων περιστατικών εκτός προγράμματος, σε συνεργασία με την Πολιτική Προστασία του Δήμου όπου απαιτείται.
* Την εκτέλεση μετατοπίσεων ή αποξηλώσεων Περιπτέρων στο πλαίσιο των έργων ανακατασκευής των πεζοδρομίων που υλοποιεί, σε εφαρμογή αποφάσεων της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής ή ου Δημοτικού Συμβουλίου, όταν συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις.
* Τη σύνταξη μελετών και υλοποίηση έργων διάνοιξης οδών, κατασκευής οδοστρωμάτων, πεζοδρομίων, πεζοδρόμων και ποδηλατοδρόμων.
* Τη δημιουργία ζωνών πρόσβασης των ΑμεΑ στους κοινόχρηστους χώρους ( πεζοδρόμια) με τη δημιουργία ραμπών και οδεύσεων, καθώς και σχολικών δακτυλίων για την ασφαλή πρόσβαση των μαθητών.
* Τη συντήρηση των ασφαλτικών οδοστρωμάτων και των πεζοδρομίων για την ασφαλή κυκλοφορία πεζών και οχημάτων και την αποτροπή κινδύνων πρόκλησης ατυχημάτων.
* Τη συντήρηση της διαγράμμισης του οδικού δικτύου καθώς και την πραγματοποίηση νέων διαγραμμίσεων οδών και διαβάσεων για τη βελτίωση των συνθηκών κυκλοφορίας.
* Τη λειτουργία του Τμήματος Συνεργείων Η/Φ, συντήρησης δημοτικών κτιρίων, σχολείων κ. λπ. και μικροεπισκευών.
* Τη μέριμνα για τον καλό φωτισμό οδών, πλατειών, του Δημοτικού Καταστήματος και κάθε χώρου κοινής χρήσης ή ακινήτου που χρησιμοποιεί ο Δήμος ή άλλη εξαρτημένη υπηρεσία ή Νομικό Πρόσωπο κ.λπ.
* Την έγκαιρη ενημέρωση της ΔΕΗ για την αποκατάσταση των βλαβών στο Δίκτυο.
* Τη μέριμνα για τη λειτουργία του Γραφείου Ύδρευσης και Αποχέτευσης του Τμήματος Ύδρευσης - Αποχέτευσης, Καθαριότητας και Πρασίνου της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος, Καθαριότητας και Πρασίνου.