Μπορώ να κερδίσω το καθεστώς Μητσοτάκη
Με
πολιτικό σχέδιο νικιούνται τα καθεστώτα, είπε η Έφη Αχτσιόγλου λίγες μέρες μόνο πριν την τελική κάλπη της Κυριακής, που θα καθορίσει τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ. καθώς και την ταυτότητα και τη στρατηγική του κόμματος. Μάλιστα, η υποψήφια πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ., μιλώντας στον ρ/σ 105,5 Στο Κόκκινο διαβεβαίωσε ότι «εγώ με τον ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ. μπορούμε να κερδίσουμε τον Μητσοτάκη, γιατί έχουμε πολιτικό σχέδιο το οποίο μπορεί να διαμορφώσει πλειοψηφική δυναμική στην ελληνική κοινωνία και να δείξει την πόρτα της εξόδου στις πολιτικές της Δεξιάς. Έτσι νικιούνται τα καθεστώτα. Ο Στέφανος Κασσελάκης δεν μπορεί να νικήσει τον Μητσοτάκη γιατί δεν έχει πολιτικό σχέδιο ούτε και στοιχειώδη πολιτική εμπειρία».
Συνολικό πολιτικό σχέδιο με τέσσερις άξονες
Η Έ. Αχτσιόγλου υπογράμμισε ότι έχει καταθέσει ένα συνολικό πολιτικό σχέδιο με τέσσερα κεντρικά ζητήματα -κράτος, εργασία, οικονομία και δικαιώματα-, περιγράφοντας παράλληλα ποιες οργανωτικές αλλαγές πρέπει να γίνουν στον ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ. και με ποιον συγκεκριμένο τρόπο πρέπει το κόμμα να απαντήσει στα επίδικα της εποχής. Αντίθετα, ο συνυποψήφιός της δεν έχει πράξει κάτι αντίστοιχο ώστε να μπορούν τα μέλη και οι φίλοι του κόμματος να αποφασίσουν, γι’ αυτό και πρότεινε τη διεξαγωγή ντιμπέιτ, το οποίο όμως εκείνος αρνήθηκε. Η Έ. Αχτσιόγλου εκτιμά ότι υπάρχει ένα «μεγάλο ερωτηματικό ως προς το πολιτικό του σχέδιο, γιατί δεν το έχει παρουσιάσει» και συνέχισε λέγοντας ότι ο κ. Κασσελάκης περιορίστηκε σε συνθήματα. Κατά συνέπεια, αναρωτήθηκε τι εννοεί όταν λέει ότι «θα τα αλλάξω όλα»: «Ποιες πολιτικές θέσεις θα αλλάξει; Θα αλ
λάξει η θέση μας για την εξωτερική πολιτική; Θα αλλάξει η θέση του ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ. ενάντια στην ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημίων και στην κατάργηση του άρθρου 16;».
Ο Κασσελάκης καταδικάζει τις υβριστικές επιθέσεις του Πολάκη;
Η Έ. Αχτσιόγλου εγγυήθηκε την ενότητα του κόμματος την επόμενη μέρα διότι η «ενότητα είναι αναγκαίος κοινός παρονομαστής», πόσο μάλλον όταν ο ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ. είναι «κυβερνητικό κόμμα» και επιδιώκει να γίνει πλειοψηφικό στην κοινωνία. Κάλεσε, ωστόσο, την πλευρά του συνυποψηφίου της να τοποθετηθεί. «Διότι ο βασικός άνθρωπος που βρίσκεται δίπλα στον κ.
Κασσελάκη, ο κ. Πολάκης, εξαπολύει συστηματικά υβριστικές επιθέσεις απέναντι σ’ εμένα, στους προηγούμενους υποψηφίους και σε σειρά στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ. Άρα, το ερώτημα της ενότητας βαραίνει την από εκεί πλευρά και δεν μπορεί ο συνυποψήφιός μου, που υποστηρίζεται από τον Παύλο Πολάκη ως τον βασικό του άνθρωπο, να μην λέει ότι καταδικάζει αυτού του τύπου τις επιθέσεις».
Διαβεβαίωσε ότι «το αποτέλεσμα της δεύτερης Κυριακής μπορεί να είναι νικηφόρο» διότι ο συσχετισμός της πρώτης Κυριακής είναι αναστρέψιμος. «Είμαι απολύτως αισιόδοξη» πρόσθεσε.