Να συνεχιστεί το σχέδιο της διεύρυνσης και του μετασχηματισμού
Ενδεδειγμένη επιλογή για το μέλλον του ΣΥΡΙΖΑ - Προοδευτική Συμμαχία χαρακτήρισε, κατά τη διάρκεια τηλεοπτικής του συνέντευξης στο Mega, ο Νίκος Παππάς τον Στέφανο Κασσελάκη, στον οποίο εξέφρασε, την Τρίτη, τη στήριξή του ενόψει του δεύτερου γύρου. Ξεκαθάρισε βέβαια ότι δεν υπάρχει απόλυτη ταύτιση μαζί του σε όλα τα θέματα, ενώ υπογράμμισε ότι Στέφανος Κασσελάκης και Έφη Αχτσιόγλου εκφράζουν δύο διαφορετικά σχέδια. Προέταξε δε την ανάγκη συνέχισης του σχεδίου της διεύρυνσης και του μετασχηματισμού του κόμματος, υπενθυμίζοντας ότι στην κοινή τους δήλωση εκφράστηκαν σαφείς θέσεις για τη στρατηγική του κόμματος αλλά και τα εθνικά θέματα. Αναφορικά με το ενδεχόμενο διεξαγωγής ντιμπέιτ, ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της αξιωματικής αντιπολίτευσης παρέμεινε σταθερός στη θέση που είχε εκφράσει πριν τον πρώτο γύρο, σημειώνοντας ότι «το ντιμπέιτ θέλει δύο».
Ως προς τα ελληνοτουρκικά, με φόντο τη συνάντηση Μητσοτάκη - Ερντογάν, ο Νίκος Παππάς ανέφερε ότι «η στήριξή μου είναι πολιτική και αποτυπώνεται στην κοινή μας δήλωση. Αυτό που δηλώσαμε από κοινού με τον Στέφανο Κασσελάκη είναι πως θα στηρίξουμε από κοινού τις κατακτήσεις της κυβέρνησης 2015-2019 και δεν μπορούμε να παρεκκλίνουμε από το Διεθνές Δίκαιο. Αυτό είναι μια σαφής αιχμή προς την κυβέρνηση Μητσοτάκη, διότι βλέπουμε τους υπουργούς του να λένε πως η εθνική κυριαρχία είναι σχετική έννοια».
Ο ίδιος ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να είναι πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας, δηλώνοντας ότι «ο Σωκράτης Φάμελλος έχει κάνει μια πολύ καλή δουλειά». Αναφερόμενος στην επόμενη ημέρα στον ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ., υπογράμμισε πως η διαδικασία της Κυριακής ήταν μια διαδικασία αναγέννησης. Ταυτόχρονα, προέταξε την ενότητα του κόμματος, ζητώντας να πέσουν οι τόνοι.