Κυβέρνηση και Αγοραστός κοροϊδεύουν την πνιγμένη Θεσσαλία
Κυβερνητικοί αρμόδιοι και περιφερειάρχης κρύβουν βολικά πίσω από τησφοδρότητα της κακοκαιρίας «Daniel» την αδράνεια και το όργιο κακοδιαχείρισης των αντιπλημμυρικών έργων. Πινγκ πονγκ ευθυνών μεταξύ του υφυπουργού Υποδομών Ταχιάου και του περιφερειάρχη
Είναι
αδιανόητη η κυβερνητική κοροϊδία που εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια του κόσμου με τις ευθύνες για τις καταστροφικές πλημμύρες στη Θεσσαλία. Κοροϊδία εφάμιλλη με αυτήν που μας πούλαγε με το τσουβάλι ο Γ. Γεραπετρίτης παρουσιάζοντας τις κονσόλες των σιδηροδρομικών σταθμών ως τηλεδιοίκηση. Η Θεσσαλία έχει καταστραφεί, άνθρωποι έχουν πνιγεί, περιουσίες έχουν καταστραφεί, το πλήγμα στην παραγωγική βάση της περιοχής είναι συντριπτικό και πρωτοφανές. Και η κυβέρνησή μας τα ρίχνει στις πολλές βροχές και αποποιείται κάθε ευθύνη. Κλιματική καταστροφή, λένε, τι να κάνουμε, κάθε 1.000 χρόνια ρίχνει τέτοια βροχή. Τι να κάνει η κυβέρνηση, να κάτσει να μαλώσει με την παγκόσμια υπερθέρμανση;
Μάλιστα, κλιματική κρίση. Μόνο που οι χάρτες κινδύνου πλημμύρας, που παρέλαβε
από τους προηγούμενους το 2019, προβλέπουν αυτό το σενάριο, ακόμα και αν δεν έχουν δεδομένα χιλιετίας. Και από τα 22 αντιπλημμυρικά έργα που οι επιστήμονες πρότειναν να κατασκευαστούν, δεν έχει τελειώσει κανένα και ορισμένα δεν έχουν καν ξεκινήσει. Αυτό λοιπόν να κάνει η κυβέρνηση: να δώσει έναν αναλυτικό απολογισμό για το τι έχει κατασκευαστεί, πόσο κόστισε, σε τι κατάσταση βρίσκεται και πώς συμπεριφέρθηκε στον «Daniel». Δεν ξέρουν; Φυσικά και ξέρουν. Αλλά σιγά μην πουν και εκθέσουν τον εαυτό τους, όταν είναι πολύ πιο εύκολο να ισχυριστούν ότι όλα ήταν κομπλέ και αλφαδιασμένα, μέχρι που τα παράσυρε το ρέμα.
Τα αντιπλημμυρικά που προκύπτουν από τα σχέδια διαχείρισης κινδύνου πλημμύρας είναι το ένα θέμα. Τα άλλα είναι τα έργα που ανακοινώθηκαν μετά την προπέρσινη πλημμύρα του «Ιανού». Τι είχε προγραμματιστεί και τι έγινε; Δεν οφείλουν να καταθέσουν έναν απολογισμό; Είναι απάντηση ότι, με τη βροχή που έπεσε, είτε τα είχαμε είτε δεν τα εί
χαμε, ένα και το αυτό; Όχι, δεν είναι. Γιατί η Λάρισα, που είχε αντιπλημμυρικό δίκτυο από το 1980, δεν πλημμύρισε. Ενώ ο Βόλος, που δεν είχε, καταστράφηκε ολοσχερώς. Και οι δύο πόλεις την ίδια βροχή χιλιετίας φάγανε. Σάμπως πολύ εύκολα δεν τρέχουν οι κυβερνητικοί να κρυφτούν με τόση ευκολία πίσω από την ένταση των φαινομένων;
Κρυφτούλι
Και, τέλος, είναι και αυτό το κρυφτούλι με τον περιφερειάρχη. Εμείς ό,τι είχαμε υποχρέωση να κάνουμε το κάναμε και μάλιστα νόμιμα, είπε στη Βουλή ο υφυπουργός Υποδομών Ν. Ταχιάος. Για το τι έκανε η Περιφέρεια, τραβάτε να ρωτήσετε τον Αγοραστό. Εν τω μεταξύ ο Αγοραστός, που πριν τις πλημμύρες ισχυριζόταν ότι έχει κάνει αντιπλημμυρικά ύψους 500 εκατομμυρίων, μετά τις πλημμύρες έχει πει κατά σειρά: Ότι τα αντιπλημμυρικά είναι ευθύνη του κεντρικού κράτους. Ότι τα καθυστέρησε η γραφειοκρατία. Ότι πήρε 100 εκατομμύρια και τα διέθεσε όλα. Και ότι η Θεσσαλία ήταν πλήρως θωρακισμένη. Ούτε αυτός νιώθει την ανάγκη να κάνει αναλυτικό απολογισμό για το πόσα λεφτά απορρόφησε και πώς. Και το επιτελικό κράτος, αντί να τον τσεκάρει αν και πού λέει αλήθεια, ενδιαφέρθηκε μόνο να δηλώσει την αμέριστη πολιτική του στήριξη στην υποψηφιότητά του για τις προσεχείς περιφερειακές εκλογές. Γιατί είναι φίλος του Μητσοτάκη και οι φιλίες δεν χαλάνε για την κλιματική αλλαγή.
Δεν ξέρω τι έκανε, ας κριθεί στις εκλογές, δηλώνει σηκώνοντας τους ώμους του ο Ταχιάος. Μπράβο σας. «Σαράντα τακατό» και εδώ, πολύ μάγκες έχετε γίνει μετά τις εκλογές. Λες και βούλιαξε κάπου ένα οδόστρωμα. Λες και δεν είχε η Θεσσαλία τρομακτικές καταστροφές και θύματα. Δικαιολογίες μικρού παιδιού. Νά, εδώ ήταν τα αντιπλημμυρικά, αλλά καταστράφηκαν με τις πλημμύρες, πού να τρέχουμε να σας τα δείξουμε. Απλώς ξαναψηφίστε μας. Ωραίοι.