Διάχυτος προβληματισμός στο ΠΑΣΟΚ για τις εξελίξεις στον ΣΥΡΙΖΑ
Ο Ανδρουλάκης δεν έβαλε πήχη για τις ευρωεκλογές, αλλά έθεσε ως ορίζοντα της στρατηγικής τις βουλευτικές
Ο προβληματισμός και οι υπολογισμοί για το πώς οι εξελίξεις μπορεί να επηρεάσουν το ΠΑΣΟΚ και τον στόχο του για ξεπέρασμα του ΣΥΡΙΖΑ ήταν και είναι διάχυτος. Μεγάλο τμήμα των ερωτήσεων που δέχτηκε ο Νίκος Ανδρουλάκης στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου στο Ζάππειο αφορούσε τις σχέσεις με τον ΣΥΡΙΖΑ υπό το πρίσμα του νέου τοπίου που διαμορφώνεται μετά τη δυναμική συμμετοχή στις εσωκομματικές κάλπες του.
Ο Ν. Ανδρουλάκης, όπως πάγια κάνει, απέφυγε να σχολιάσει τις εξελίξεις στην εκλογική διαδικασία του ΣΥΡΙΖΑ, προαναγγέλλοντας ότι «μετά τη Δευτέρα μπορούμε να πούμε πολλά». Ενδεικτικό, πάντως, της αγωνίας ήταν το γεγονός ότι, ενώ κλήθηκε επανειλημμένα να βάλει πήχη για τις ευρωεκλογές, απέφυγε να το κάνει, μοιάζοντας να αφήνει το περιθώριο μιας χρονικής μετάθεσης εκείνου που έχει ονομάσει «επαναφορά του ΠΑΣΟΚ». «Το τέλος της στρατηγικής μας είναι οι επόμενες βουλευτικές εκλογές. Εκεί θα κριθεί αν υπάρχει εναλλακτική αξιόπιστη λύση για να πάει η σημερινή κυβέρνηση σπίτι της» είπε, προσθέτοντας ότι είναι σημαντικός σταθμός οι ευρωεκλογές. Ανέφερε ότι στόχος του ΠΑΣΟΚ είναι «το πολιτικό πρόγραμμά του να καταφέρει να είναι το κυβερνητικό πρόγραμμα της πατρίδας μετά τις επόμενες εθνικές εκλογές». Στο ερώτημα αν η αποστροφή του αυτή σημαίνει ότι μέσα σε τρία χρόνια θα πάει από το 12% στο 40% ή αν αναφέρεται σε συνεργασίες, είπε ότι δεν μπορεί να απαντήσει σε τέτοιες προβλέψεις και πως «το τι θα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ από Δευτέρα θα το δούμε στην πράξη, ό,τι και να πούμε σήμερα δεν έχει νόημα».
Ο Ν. Ανδρουλάκης κατέφυγε σε σύγκριση της εκλογικής συμμετοχής του ΣΥΡΙΖΑ με τις εκλογές του 2021 στο ΠΑΣΟΚ, σχολιάζοντας ότι το ποσοστό που έλαβαν και οι πέντε υποψήφιοι μαζί εκείνος το έλαβε στον β΄ γύρο της εκλογής του. Παράλληλα, έσπευσε να στείλει «μήνυμα» σε «κάθε προοδευτικό δημοκράτη πολίτη» να στηρίξει το ΠΑΣΟΚ για να υπάρχει πριν τις επόμενες εθνικές εκλογές η δύναμη που θα οδηγήσει τη Ν.Δ. στην αντιπολίτευση. Βάλλοντας κατά της Ν.Δ., ο Ν. Ανδρουλάκης μίλησε για ένα συνε
χές αποτυχιών του επιτελικού κράτους, σημειώνοντας ότι με την Εξεταστική που ζητά για τις πλημμύρες αποσκοπεί στο να αποδοθούν ονομαστικά οι ευθύνες.
Δεδομένου ότι στην αρμόδια Επιτροπή το ΠΑΣΟΚ είχε επιφυλαχθεί, ο Ν. Ανδρουλάκης χθες άφησε να εννοηθεί ότι το κόμμα του θα καταψηφίσει σήμερα το νομοσχέδιο Γεωργιάδη: «Αυτό που έρχεται δεν προστατεύει τους εργαζόμενους […] εμείς έχουμε ένα άλλο σχέδιο».
Αναφορικά με το σκάνδαλο των υποκλοπών, είπε ότι περιμένει τα αποτελέσματα της Δικαιοσύνης «που καθυστερεί πάρα πολύ». Τόνισε ότι προσωπικά έκανε όλες τις νομικές κινήσεις που μπορούσε να κάνει, πως ο ίδιος μίλησε δημόσια για τον φάκελο που έλαβε από τον κ. Μενουδάκο για την τρίτη
απόπειρα παρακολούθησής του από το Predator, εν αντιθέσει με τους άλλους ογδόντα που έλαβαν αντίστοιχο φάκελο. «Δεν γίνεται να είναι “πράκτορας” και “πιασμένος” ο μόνος που μιλάει. Κι αυτοί που σιωπούν τι είναι;» σχολίασε.
Ηξεις αφήξεις για το άρθρο 16
Στο ερώτημα αν θα συμβάλει στην αναθεώρηση του άρθρου 16, το άφησε εκ νέου ανοιχτό. Αφού κατηγόρησε τον Κ. Μητσοτάκη ότι προσπαθεί να περιχαρακώσει το θέμα της αναθεώρησης στο άρθρο 16, είπε ότι το ΠΑΣΟΚ θέλει να ανοίξει ο διάλογος συνολικά για την Παιδεία, για τη δημόσια παιδεία και για τα μη κρατικά, μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια, όχι όμως να δώσει λευκή επιταγή σε κάτι που θα αξιοποιήσει η Ν.Δ. για να υποβαθμίσει τη δημόσια παιδεία.