«Χτίζουμε έναν κόσμο για Ολ@»
Το 4ο Φεστιβάλ Σπούτνικ ξεκινά αύριο στον Κήπο των Εποχών, στη Νέα Παραλία Θεσσαλονίκης, και θα φιλοξενήσει συναυλίες, πολιτικές εκδηλώσεις, πολιτιστικές εκθέσεις, βιβλιοπωλεία και κοινότητες από όλο τον κόσμο
Αύριο
ξεκινά το Φεστιβάλ Σπού τ νικ 2023 της Νεολαίας ΣΥΡΙΖΑ στη Θεσσαλονίκη. Για 4η χρονιά το πιο πολύχρωμο φεστιβάλ επιστρέφει στον Κήπο των Εποχών, στη Νέα Παραλία, την Παρασκευή 22 και το Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου με σύνθημα «Χτίζουμε έναν κόσμο για Όλ@».
Το Φεστιβάλ Σπούτνικ είναι ένα ετήσιο πολιτιστικό γεγονός, το οποίο φιλοξενεί συναυλίες, μουσικά αφιερώματα, πολιτικές εκδηλώσεις, πολιτιστικές εκθέσεις, βιβλιοπωλεία, κοινότητες από όλο τον κό
σμο και πολλά άλλα, προσφέροντας στους νέους ανθρώπους μια εναλλακτική διέξοδο συζήτησης και ψυχαγωγίας. Και όπως επισημαίνεται, κόντρα στο κυρίαρχο μοντέλο εμπορευματοποίησης της διασκέδασης και απομάκρυνσης των ανθρώπων από την Τέχνη, κόντρα στην απαξίωση της αξίας του Πολιτισμού και των ανθρώπων που σπουδάζουν και εργάζονται σε αυτόν, το Φεστιβάλ Σπούτνικ συνεχίζει να επιδιώκει να δημιουργεί πολιτιστικά γεγονότα ελεύθερα και προσβάσιμα για όλους, όλες και όλα.
Φέτος στον χώρο του φεστιβάλ θα υπάρχουν 2 stages, όπου θα εμφανιστούν οι The Speakeasies Swing Band, Nalyssa Green, Mazoha, Bailemos, Pindos Atletico, BAiL dlesDSa, με Skg’s το drag Dub show Alliance, της (Sputnik η Raw Bee stage), Can καθώς και οι Τρίο Σεγκιάχ, Δρομολάγνοι, Νίκος Χρηστίδης, Δημήτρης Μυστακίδης, ΕΚΜΕΚ (Laika stage).
Σε σχέση με τις πολιτικές εκδηλώσεις, στο επίκεντρο θα βρεθούν τα ζητήματα της Θεσσαλονίκης, της πολυπολιτισμικότητας, του προσφυγικού, της αλληλεγγύης και του
αντιφασισμού. Παράλληλα θα υπάρξουν συζητήσεις και εκδηλώσεις για την έμφυλη καταπίεση, την κλιματική κρίση και το περιβάλλον, την Παιδεία, τους ελεύθερους χώρους και τις γειτονιές της πόλης, καλύπτοντας όλα τα πεδία της καθημερινότητας που βάλλουν τη ζωή των νέων ανθρώπων.
Στο πλαίσιο των δράσεων αλληλεγγύης στους πληγέντες των φονικών πλημμυρών στη Θεσσαλία στον χώρο του φεστιβάλ θα συλλέγονται ειδών πρώτης ανάγκης και τις δύο ημέρες της διοργάνωσης.