Πέντε χρόνια χωρίς τον/τη Ζακ/Zackie Oh
Συγκέντρωση και πορεία διαμαρτυρίας σήμερα στις 7 το απόγευμα με αφετηρία τη Γλάδστωνος. «Δεν μπορούμε να συμβιβαστούμε με το άδικο» τονίζει στο κάλεσμά της η πρωτοβουλία στήριξης Justice For Ζak/Zackie
Τα
πέντε χρόνια που πέρασαν ήταν πέντε χρόνια χωρίς τη Zak-Zackie oh. Πέντε χρόνια άδεια από τον λόγο και την παρουσία της. Αλλά γεμάτα από οργή και θλίψη γι’ αυτό συνέβη, όπως υπογραμμίζει η πρωτοβουλία που αγωνίζεται για την απονομή δικαιοσύνης στην υπόθεση (Justice For Zak/Zackie).
Σήμερα οι δείκτες του ρολογιού έρχονται και συναντούν τις ώρες που εκτυλίχθηκε η δολοφονία. Ήταν μια ημέρα καθημερινή όπως οι άλλες. Ανυποψίαστη. Με ανοιχτές πόρτες στα καταστήματα. Ο Ζακ διάλεξε να καταφύγει σε μία από εκείνες. Και ήταν μία από αυτές που φώλιαζε η ξεχασμένη δύναμη του κυρ- Παντελή. «Ο Ζακ / η Zackie δολοφονήθηκε σε κοινή θέα ένα μεσημέρι στη Γλάδστωνος από ιδιοκτήτες και αστυνομικούς. Δεκάδες κινητά κατέγραψαν το αποτρόπαιο έγκλημα που διαδραματιζόταν μπροστά τους, κανένα χέρι, όμως, δεν απλώθηκε να βοηθήσει τον αιμόφυρτο άνθρωπο μπροστά τους» αναφέρει στην αρχή ενός χρονικού που γρατζουνά πάλι συναισθήματα και μνήμες η Justice For Zak/Zackie.
Εξι κατηγορούμενοι, δύο κατάδικοι και κανείς στη φυλακή
Από την αρχή φάνηκε πως δεν υπήρχε η πρόθεση να τιμωρηθεί ο δολοφόνος της διπλανής πόρτας. «Μετά από απίστευτη καθυστέρηση τριών χρόνων, ξεκίνησε η δίκη για τη δολοφονία του Ζακ, για να φτάσουμε στον Μάιο του 2022, όπου το δικαστήριο θεώρησε ότι οι αστυνομικοί δεν έκαναν τίποτα λάθος σε αυτή τη δολοφονία και αφέθηκαν ελεύθεροι να συνεχίζουν τη ζωή τους ανάμεσα σε χειροκροτήματα και ιαχές θριάμβου».
Στη συνέχεια, «έκρινε ένοχους τον κοσμηματοπώλη (Σπ. Δημόπουλο) και τον μεσίτη (Αθ. Χορταριά), με τον κοσμηματοπώλη -που στην απολογία του δεν βρήκε μισή συγγνώμη για
το έγκλημά του, μόνο την απογοήτευσή του που ο αλληλέγγυος κόσμος έβαψε με ροζ μπογιά το κατάστημά του- να τίθεται σε κατ’ οίκον περιορισμό, λόγω ηλικίας. Ο μεσίτης, που δεν σταμάτησε στιγμή όλα αυτά τα χρόνια να απειλεί και να χλευάζει την οικογένεια του Ζακ και τους ανθρώπους που την αγκάλιαζαν, αφέθηκε ελεύθερος δύο μήνες μετά, με απόφαση του Αρείου Πάγου. Η εκδίκαση της υπόθεσης στο Εφετείο έχει οριστεί για τις 15 Δεκεμβρίου του 2023. Με λίγα λόγια, για τη δολοφονία του Ζακ υπήρχαν έξι αρχικοί κατηγορούμενοι, δύο κατάδικοι και κανείς στη φυλακή».
«Ηταν ένας άνθρωπος που απέρριπτε καθημερινά τον φόβο»
Με ποτάμι που διαρκώς φουσκώνει παρομοιάζει την οργή για τη δολοφονία η Justice For Zak/Zackie. Και την ορμή του τροφοδοτεί ένας καθεστώς «όπου απολαμβάνουν την
ατιμωρησία όσοι αναπαράγουν το ρατσιστικό μίσος, όσοι νομιμοποιούνται να κλοτσούν μέχρι θανάτου έναν άνθρωπο πάνω σε σπασμένα γυαλιά, όσοι προτείνουν δημόσια και ανερυθρίαστα ως μέσο αντίδρασης τις κλοτσιές όταν ένας άνθρωπος τρέχει να προλάβει το πλοίο».
Ο Ζακ στεκόταν απέναντι στην απανθρωπιά. «Ήταν ένας άνθρωπος που απέρριπτε καθημερινά τον φόβο, καταγγέλλοντας ασταμάτητα τον καθημερινό εκφασισμό της κοινωνίας, την αδιαφορία, τον ρατσισμό, την ομοφοβία, τη θανατοπολιτική. Και μας λείπει αφάνταστα».
«Δεν μπορούμε να συμβιβαστούμε με το άδικο» είναι το μήνυμα της Justice For Zak/Zackie, κάνοντας λόγο για μια υπόσχεση που δεν πρόλαβε να δοθεί στον ίδιο, με την αναγκαιότητα, ωστόσο, να τηρηθεί να παραμένει ακέραια. «Πέντε χρόνια μετά δίνουμε ξανά ραντεβού στον δρόμο, υπερασπιζόμαστε τη μνήμη της Zackie που δολοφονήθηκε από νοικοκυραίους».