ΚΩΣΤΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ
Ημεγάλη καταστροφή από τις πλημμύρες στη Θεσσαλία συνοδεύτηκε από οργή για τις ευθύνες των υπευθύνων αλλά και από ένα κύμα αλληλεγγύης, με τους πολίτες να σπεύδουν να δώσουν ό,τι μπορούν για να βοηθήσουν τους δοκιμαζόμενους συμπολίτες τους. Μεταξύ αυτών που συλλέγουν είδη πρώτης ανάγκης με σκοπό να σταλούν στη Θεσσαλία είναι και η πρωτοβουλία Αλληλεγγύη για Όλους, όπως κάνει συνεχώς από το 2012. Παρά τις πυκνές πολιτικές εξελίξεις της τελευταίας δεκαετίας, η Αλληλεγγύη για Όλους παραμένει στην πρώτη γραμμή πιστεύοντας ότι η δράση της αποτελεί «ένα αντίδοτο στη συγκυρία της εποχής», όπως επισημαίνει στην ΑΥΓΗ ο συντονιστής της Μιχάλης Υδραίος.
Η Αλληλεγγύη για Όλους οργανώνει καμπάνια συγκέντρωσης ειδών πρώτης ανάγκης για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας συντονιζόμενη με αντίστοιχες δομές αλληλεγγύης και ενεργούς πολίτες του Βόλου και της Καρδίτσας. Ήδη η πρώτη αποστολή νερού έχει φτάσει στην πολύπαθη Θεσσαλία. Από το 2012 που ιδρύθηκε, η Αλληλεγγύη για Όλους είχε ως πρώτο στόχο τον συντονισμό των επιμέρους δομών και πρωτοβουλιών αλληλεγγύης που ξεπηδούσαν σε κάθε γωνιά της χώρας ως αντίδραση στη φτώχεια και στην κατάρρευση των κοινωνικών δομών της Ελλάδας των Μνημονίων: κοινωνικά ιατρεία και φαρμακεία, κοινωνικά παντοπωλεία και λαϊκές αγορές χωρίς μεσάζοντες, κοινωνικά φροντιστήρια και στέκια πολιτισμού.
Συνειδητή η επιλογή του ΣΥΡΙΖΑ να μην «καρπωθεί» τις δράσεις αλληλεγγύης
Η Αλληλεγγύη για Όλους δεν έκρυψε ποτέ τους στενούς δεσμούς της με τον ΣΥΡΙΖΑ, όμως η ίδρυσή της αποτέλεσε μία συνειδητή επιλογή του κόμματος, «φρέσκου» τότε στα έδρανα της αξιωματικής αντιπολίτευσης, να μην καρπωθεί για την «ταμπέλα» του τις όποιες δράσεις αλληλεγγύης. Άλλωστε, ο όλος σκοπός της ίδρυσής της δεν ήταν να υποκαταστήσει τα κινήματα αντίστασης και αλληλεγγύης, αλλά να συμβάλει ώστε αυτά να γιγαντωθούν με συντονισμό, πόρους και τεχνογνωσία.
Το «άλλο υπόδειγμα»
Η ίδρυση της «Αλληλεγγύης για Όλους» συνέπεσε με τη ραγδαία άνοδο της Χρυσής Αυγής και τα «Συσσίτια μόνο για Έλληνες» που διοργάνωνε η ναζιστική οργάνωση. Οι δράσεις της «Αλληλεγγύης για Όλους» δεν ξεχώριζαν τους ανθρώπους που βρίσκονταν σε ανάγκη και προσέφεραν ένα χειροπιαστό «άλλο υπόδειγμα» για την κοινωνική δράση στα κρίσιμα πρώτα χρόνια των Μνημονίων. Η στήριξή της στους πρόσφυγες παραμένει διαχρονική και συνεχής. Η δράση της εξελίχθηκε στην πορεία των χρόνων, ακολουθώντας αναπόφευκτα την πορεία της κινηματικής δυναμικής. Από την ύφεση στα χρόνια του ΣΥΡΙΖΑ και τη σημαντική αύξηση των προσφυγικών ροών και των αναγκών των ανθρώπων αυτών μέχρι την ιδιόρρυθμη σημερινή κατάσταση με τα ξαφνικά και έντονα κινηματικά ξεσπάσματα, που όμως δεν συνοδεύονται από μόνιμη και μαζική λαϊκή κινητοποίηση.