Ενα αντίδοτο στη συγκυρία της εποχής
«Τέκνο» της μνημονιακής κρίσης και της ανάγκης συντονισμού των πρωτοβουλιών αλληλεγγύης της εποχής, η Αλληλεγγύη για Όλους, όπως κάνει συνεχώς από το 2012, βρίσκεται στο πλευρό όσων έχουν ανάγκη και διοργανώνει συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας Πολύμορφη δράση
Η Αλληλεγγύη για Όλους τα τελευταία χρόνια επικεντρώνεται σε συγκεκριμένες καμπάνιες αλληλεγγύης και για τις αρκετές, δυστυχώς, καταστροφές των τελευταίων χρόνων. Χωρίς όμως να περιορίζει τη δράση της εκεί, καθώς είχε ανάμειξη στις κινητοποιήσεις για το πολύνεκρο δυστύχημα στα Τέμπη, στις κινήσεις αλληλεγγύης στη 12χρονη θύμα trafficking στον Κολωνό, στη στήριξη της απεργίας στη Μαλαματίνα, στις δράσεις για την υπεράσπιση του δημόσιου χαρακτήρα του νερού ή στη διοργάνωση της αντιπολεμικής συναυλίας για τη ρωσική εισβολή στην Ουκρανία. Την περίοδο του κορωνοϊού η Αλληλεγγύη για Όλους λειτουργούσε γραμμή υποστήριξης όσων είχαν ανάγκη και μάζευε νοσοκομειακό υλικό.
Στο πλευρό όσων έχουν άμεση ανάγκη
Ομως, ο κορμός της δράσης της παραμένει η στήριξη των ανθρώπων σε άμεση ανάγκη, όπως συνέβη με τους κατοίκους της Θεσσαλίας το 2020, θύματα τότε του κυκλώνα «Ιανού». Ή τους κατοίκους της Εύβοιας το 2021, θύματα καταστροφικών πυρκαγιών, αλλά και πλημμυρών. Ή όσων πλήττονται από την ακρίβεια και το ράλι των τιμών στα είδη πρώτης ανάγκης. Ή την αποστολή περίπου 55 τόνων ειδών πρώτης ανάγκης στη σεισμόπληκτη Τουρκία στις αρχές του 2023. Η Αλληλεγγύη για Όλους είχε κατά το
παρελθόν στηρίξει τους υπό ισραηλινή κατοχή Παλαιστίνιους και τους πρόσφυγες από το Ναγκόρνο Καραμπάχ και την Ουκρανία.
Η διεθνής διάσταση της αλληλεγγύης
Η διεθνής διάσταση της αλληλεγγύης έχει επίσης σημασία για την Αλληλεγγύη για Όλους. Ήδη, λόγω της δράσης της όλα αυτά τα χρόνια, δέχεται κλήσεις από αλληλέγγυους του εξωτερικού, απόδημους και αλλοδαπούς, που θέλουν να βοηθήσουν τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας. Οι αλληλέγγυοι του εξωτερικού βρίσκονται, βέβαια, αντιμέτωποι με τις παθογένειες του ελληνικού κράτους, όπως η αδυναμία δωρεάν αποστολής βοήθειας από το εξωτερικό!
Η αλληλεγγύη είναι το όπλο μας -
Στήριξη στη Θεσσαλία
Μετά τις καταστροφικές πλημμύρες στην Θεσσαλία, η Αλληλεγγύη για Όλους βρέθηκε ξανά δίπλα σε όσους πλήττονται και ξεκίνησε νέα καμπάνια συλλογικής ειδών πρώτης ανάγκης «γνωρίζοντας ότι οι ανάγκες είναι τεράστιες, τα τραύματα δύσκολα θα επουλωθούν, εάν επουλωθούν». Επισήμανε στους ενεργούς πολίτες ότι «η αλληλεγγύη είναι το όπλο μας», καθώς, όπως υπογράμμισε χαρακτηριστικά, «βιώνουμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση, μια μεγάλη εθνική κρίση, συνδυασμό της κλιματικής αλλαγής και της κατάρρευσης του κράτους, που είναι ανήμπορο να προστατεύσει τους πολίτες του».