Από αύριο βράδυ «Στα σύρματα»
στηρίζει την απεργία που κήρυξαν η ΑΔΕΔΥ, το Εργατικό Κέντρο Αθήνας καθώς και δεκάδες ομοσπονδίες σε όλη τη χώρα ενάντια στο νομοσχέδιο Γεωργιάδη.
Όχι, όμως, με απεργία, αλλά με συμμετοχή στο απεργιακό συλλαλητήριο που θα πραγματοποιηθεί στην πλατεία Κλαυθμώνος σήμερα, Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου, στις 10.30 π.μ.
θα κρατήσει το μάνατζμεντ. Αυτή ήταν η βασική διαφωνία μεταξύ του Τ. Καραμήτσου, ιδιοκτήτη της εφημερίδας Πρώτο Θέμα, και των επίδοξων αγοραστών Μπάκου, Καϋμενάκη και Εξάρχου, όπως ακούγεται στα παρασκήνια. Η διαφωνία, λένε, οδήγησε στη ρήξη και στην ακύρωση της αρχικής συμφωνίας περί εξαγοράς της εφημερίδας.
συνεχώς τα δημοσιεύματα περί ενόχλησης του Μαξίμου και προσωπικώς του Κ. Μητσοτάκη με την Καθημερινή, η οποία επιμένει το τελευταίο διάστημα να ασκεί κριτική στις πράξεις και στις παραλείψεις της κυβέρνησης. Πίσω από τη στάση αυτή βρίσκονται ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της Θέμης Αλαφούζος και εσχάτως και ο διευθυντής της εφημερίδας Αλέξης Παπαχελάς. Τα επικριτικά δημοσιεύματα είναι όλο και συχνότερα και κάνουν κάποιους να διαπιστώνουν ότι «η μόνη πραγματική αντιπολίτευση στη χώρα γίνεται από την Καθημερινή». Υπερβολές, προφανώς!
η ΕΡΤ να μεταδίδει gay σκηνές; Ιδού ένα ερώτημα που απασχολεί τα social media με αφορμή το gay φιλί την Τρίτη το βράδυ στη σειρά «Κάνε ότι κοιμάσαι». Διότι ok, στα ιδιωτικά κανάλια να το δεχτούμε. E όχι, όμως, και στην ΕΡΤ! Μια
νέα κωμική σειρά με τίτλο «Στα σύρματα» κάνει πρεμιέρα αύριο στις 9.45, στην ΕΡΤ1. Η σειρά, σε σενάριο Χάρη Μαζαράκη και Νίκου Δημάκη και σκηνοθεσία Χάρη Μαζαράκη, βασίζεται στη σύγκρουση δύο φαινομενικά ασύμβατων χαρακτήρων: από τη μία πλευρά του Σπύρου Καταραχιά (στον ρόλο ο Θανάσης Τσαλταμπάσης), ο οποίος -ύστερα από μια οικονομική απάτη- καταδικάζεται σε πέντε χρόνια φυλάκισης και οδηγείται σε σωφρονιστικό ίδρυμα, και από την άλλη του Ιούλιου Ράλλη (Ιβάν Σβιτάιλο), ενός βαρυποινίτη με σκοτεινό παρελθόν. Μεταξύ τους δημιουργείται μια ιδιάζουσα σχέση. Ο Σπύρος, ως ιδιαίτερα καλλιεργημένος, μαθαίνει στον Ιούλιο από κλασικούς συγγραφείς μέχρι θέατρο και ποίηση, ενώ ο Ιούλιος αναλαμβάνει την προστασία του μέσα στη φυλακή και τον μυεί στα μυστικά του δικού του «επαγγέλματος».
Η σειρά, όμως, διαδραματίζεται μέσα και έξω από τη φυλακή. Από το πρώτο επεισόδιο θα γνωρίσουμε την Άννα Ρούσσου (Βίκυ Παπαδοπούλου), μια μυστηριώδη κοινωνική λειτουργό, να παίρνει το δείπνο της στο σπίτι του εξαδέλφου της, μεγαλοε
πιχειρηματία Κίμωνα Βασιλείου (εδώ ο Γιώργος Χρανιώτης) και της γυναίκας του Βανέσας (Ντορέττα Παπαδημητρίου) και να τους ενημερώνει για ένα νέο πρόγραμμα εκτόνωσης θυμού, που ονομάζει «Στα σύρματα», εννοώντας όχι μόνο τα σύρματα της φυλακής αλλά και εκείνα των τηλεφώνων. Η Άννα Ρούσσου την επομένη επισκέπτεται τον διευθυντή των φυλακών Φωκίωνα Πάρλα (Πάνος Σταθακόπουλος) -ο οποίος χρωστάει χάρη στον εξάδελφό της- και
του ζητάει να εφαρμόσει το πρόγραμμα στη φυλακή: να της παραχωρήσει κάποιους κρατούμενους ώστε να τους εκπαιδεύσει και να τους μετατρέψει σε καταδεκτικούς τηλεφωνητές, στους οποίους ο έξω κόσμος θα βγάζει τα εσώψυχά του και θα ξεσπά τον συσσωρευμένο θυμό του.
Ο μικρόκοσμος της φυλακής συνθέτει ένα αστείο γαϊτανάκι χαρακτήρων, που υφίσταται ξεκαρδιστικές ποινές, αγγαρείες, ένα κοινωνικό πείραμα στις τηλεφωνικές γραμμές και μια μεγάλη
απόδραση, που είναι στα σκαριά. Δίπλα στον διευθυντή Πάρλα, ο αρχιφύλακας Ζιζί (Αλέξανδρος Ζουριδάκης), οι φατρίες των «Ρεμπετών» και των Ρώσων, ο Φατιόν, συγκάτοικος του Σπύρου στο κελί, ο κρατούμενος καθηγητής Καλών Τεχνών (Λάκης Γαβαλάς). Εκτός φυλακής, το παζλ συνθέτουν άλλοι χαρακτήρες, όπως ο πνευματικός ιερέας του Ιούλιου πατέρας Νικόλαος (Τάσος Παλαντζίδης) και ο χασάπης πατέρα του Σπύρου, ο Στέλιος (Βασίλης Χαλακατεβάκης).