Σκληροτράχηλη βία για το κοινό του Τζέισον Στέιθαμ
Οι Αναλώσιμοι 4 (The Expendables 4) § n
Σκηνοθεσία: Σκοτ Γουό Πρωταγωνιστούν: Τζέισον Στέιθαμ, Μέγκαν Φοξ, Άντι Γκαρσία, Σιλβέστερ Σταλόνε
Οι σκληροί και βίαιοι άντρες που απαρτίζουν την ομάδα κρούσης των «Αναλώσιμων» τα βάζουν με έναν έμπορο όπλων που έχει από πίσω του έναν ισχυρό ιδιωτικό στρατό και είναι επικίνδυνος για μια παγκόσμια καταστροφή.
Με την πρώτη ταινία της σειράς ο Σιλβέστερ Σταλόνε είχε την ιδέα να απαντήσει στη μαζική κουλτούρα των «Avengers» και των υπερηρώων που πετάνε φορώντας στολές με μια old school πρόταση, όπου οι σκληροί action heroes του παρελθόντος θα μαζεύονταν σε μια ομάδα που θα συμβόλιζε την ανθρώπινη απάντηση στη CGI χορογραφημένη βία της Marvel. Η ιδέα ήταν γοητευτική στα χαρτιά, αλλά οι ται
νίες που προέκυψαν ήταν κάκιστες από κάθε άποψη. Μάλιστα, δεν είχαν καν τη γοητεία των b movies με τους σκληρούς αρσενικούς ήρωες (όπως ο Σιγκάλ και ο Βαν Νταμ), που δοξάστηκαν στα video club του ’80 και του ’90. Οι τρεις πρώτες ταινίες ήταν άψυχες, ανέμπνευστες και η κακοτεχνία τους δεν άφηνε περιθώριο να χαρακτηριστούν καν ένοχες απολαύσεις.
Στο τέταρτο μέρος τα πράγματα πάνε ακόμα περισσότερο προς το χειρότερο, καθώς ο Σταλόνε και οι υπόλοιποι της σκληροτράχηλης παρέας κάνουν πίσω και παραχωρούν όλη την ταινία στον Στέιθαμ. Η νέα προσθήκη των «Αναλώσιμων» θα όφειλε να λογίζεται ως spin off, όπως ήταν το «Hobbs & Shaw» (πάλι με τον Στέιθαμ) για τη σειρά των «Fast & Furious». Φαντάζομαι ότι οι δικηγόροι, οι ατζέντηδες και οι διαφημιστές της εταιρείας παραγωγής έκριναν πως αν η ταινία λανσαρόταν ως το τέταρτο μέρος της σειράς, θα έφερνε περισσότερες εισπράξεις, συγκριτικά με ένα spin off, καθώς ο χαρακτήρας του Στέιθαμ από μόνος του δεν έχει εκτόπισμα - σε αντίθεση με το «Hobbs & Shaw» που θα μπέρδευε τους θεατές αν προβαλλόταν ως «Fast & Furious 8». Εάν αναρωτιέστε τι μας ενδιαφέρουν εμάς τα παραπάνω, έχετε δίκιο. Είναι αχρείαστες πληροφορίες, όσο αχρείαστη είναι άλλη μια ταινία macho παροξυσμού, όπου ο Στέιθαμ πυροβολεί εκατοντάδες άτομα εξ επαφής για δυο κουραστικές ώρες.