Μια πληθωρική καταδίωξη σε παράλληλους ονειρόκοσμους
Το Ταξίδι της Αποκάλυψης (Τhe Changeling)
Το ομώνυμο βιβλίο του Βίκτορ Λαβάλ που κυκλοφόρησε το 2017 διασκευάζεται σε ένα μοντέρνο παραμύθι με πρωταγωνιστή τον υποψήφιο για Oscar ΛαΚίθ Στάνφιλντ. Ο ήρωας της σειράς υποδύεται έναν άντρα που αναζητά τη σύζυγό του η οποία εξαφανίζεται μυστηριωδώς μετά τη γέννηση του πρώτου παιδιού τους. Η αναζήτηση θα διαδραματιστεί σε διαφορετικές δεκαετίες και θα ξεφύγει και σε παράλληλες διαστάσεις, σε μια σειρά που συνδυάζει τα στοιχεία φαντασίας και αυτά του λογοτεχνικού τρόμου. Τα οκτώ επεισόδια αναπτύσσονται μέσα από πολ
λαπλές αφηγήσεις και ονειρικές σεκάνς και η καταδίωξη διανθίζεται από τραυματικές παιδικές μνήμες οι οποίες περιλαμβάνουν εξαφανισμένους μπαμπάδες, καταθλιπτικές μητέρες, φλεγόμενα σπίτια και μοχθηρές νεράιδες. Η ηρωίδα που αναζητείται, η Έμα, υποφέρει από επιλόχειο κατάθλιψη και την κυριεύει ο παραλογισμός. Ειδικά όταν λαμβάνει απειλητικά μηνύματα και φωτογραφίες της ίδιας και του παιδιού της, χάνει κάθε λογική και αρχίζει να πιστεύει ότι το μωρό δεν είναι δικό της ή μάλλον ότι δεν είναι καν μωρό. Αφού οδηγείται σε τρομερές ακρότητες, εξαφανίζεται και ο σύζυγός της την αναζητά σε μια υπόγεια και αθέατη πόλη. Ακολουθεί μια δαιδαλώδης αφήγηση με σκανδιναβικές κατάρες, με μυστηριώδεις προγραμματιστές εφαρμογών, με διαδικτυακά τρολ, με απόκοσμα πλάσματα από τον βυθό και με ένα νησί που κατοικείται μόνο από γυναίκες. Ενώ το «The Changeling» θέλει να πει ουσιώδη πράγματα για το βάρος της μνήμης, τη γονεϊκότητα, τα τραύματα της παιδικής ηλικίας και ό,τι πολυπόθητο θυσιάζει η μητρότητα, το σενάριο δεν καταφέρνει απόλυτα να κουβαλή
σει το βάρος των ιδεών του. Αυτό που θα έπρεπε να μοιάζει με μαγευτική φαντασία τρόμου, τελικά είναι ένα μπερδεμένο παζλ μνήμης, που ωστόσο σε πολλά σημεία μάς παρασύρει σε γοητευτικούς ονειρόκοσμους. Αν αναζητάτε απαντήσεις και πειστικές λύσεις στα αινίγματα, καλύτερα να μείνετε μακριά, γιατί αυτή η σειρά είναι πιο γεμάτη από αναπάντητα ερωτήματα και άφθονους γρίφους που μένουν μετέωροι κάτω από στρώματα φαντασίας. Όμως, παρ’ όλη την καλογυαλισμένη εκκεντρικότητα των σκηνών και παρά την πληθώρα των συμβολισμών, σε αυτή την περίπτωση αισθάνεσαι ότι οι σελίδες του βιβλίου ζωντάνεψαν με ευρηματικό τρόπο και με αληθινή φαντασία που αφορά κυρίως τους ενήλικους.