Τρίτωσε το καλό με την ΑΕΚ
Η «Ένωση» πέτυχε νίκη-θρίαμβο με 3-2 στην έδρα της Μπράιτον, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» από τη Φράιμπουργκ με 3-2
Ονειρική
ήταν η ποδοσφαιρική Πέμπτη για την Ελλάδα, με την ήττα του Ολυμπιακού να είναι η μοναδική... παραφωνία. Μετά τους Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ πέτυχε ακόμη μια τεράστια νίκη, επικρατώντας με 3-2 εκτός έδρας της Μπράιτον, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά.
Η νίκη-θρίαμβος της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα ήταν απόλυτα δίκαιη, με την ΑΕΚ να σκοράρει 3 καταπληκτικά γκολ (Σιντιμπέ, Γκατσίνοβιτς, Πόνσε) και να δέχεται τα δύο από το σημείο του πέναλτι. Μάλιστα, η κεφαλιά-οβίδα του Τζιμπρίλ Σιντιμπέ διεκδικεί το βραβείο του καλύτερου γκολ της αγωνιστικής στο Europa League! Ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ σε
αγγλικό έδαφος μετά το 3-2 στην έδρα της Ντέρμπι Κάουντι το μακρινό 1976.
«Πάντα σέβομαι τους αντιπάλους και τους αξιολογώ. Είχα εμπιστοσύνη και δουλέψαμε απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα, για να καταφέρουμε να φύγουμε με τη νίκη. Αυτό που ψάχναμε είναι να ήμασταν σεβαστοί στην Ευρώπη και χρειαζόμασταν να πάρουμε ένα αποτέλεσμα όπως αυτό. Χθες ήταν δύο δημοσιογράφοι εδώ που όταν είπα ότι ήρθαμε να νικήσουμε, ένας χαμογέλασε. Σήμερα αυτός δεν είναι εδώ. Προφανώς δεν μας αρέσει να μας υποτιμά κανένας» δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου ο Ματίας Αλμέιδα.
Τα αγγλικά ΜΜΕ εντυπωσιάστηκαν από την εμφάνιση της «Ένωσης», με τον
Independent να γράφει χαρακτηριστικά: «Σκληρό μάθημα, που διδάχθηκε στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο η Μπράιτον από την πρωταθλήτρια Ελλάδας ΑΕΚ». Μάλιστα, η ΑΕΚ με τη νίκη της αυτή είναι πρώτη στον όμιλο, καθώς ο αγώνας Άγιαξ-Μαρσέιγ έληξε ισόπαλος 3-3.
Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη της άμυνάς του και ηττήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» 3-2 από τη γερμανική Φράιμπουργκ. Το ευχάριστο για την ομάδα του Πειραιά είναι η παραγωγικότητα του Αγιούμπ Ελ Κααμπί, που πέτυχε και τα δύο γκολ και έφτασε τα 6 σε 9 αγώνες. Στο άλλο ματς του ομίλου η Γουέστ Χαμ νίκησε 3-1 τη σερβική Μπάτσκα Τόπολα, που προηγήθηκε στο Λονδίνο.
Εσπασε αρνητικά ρεκόρ
Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του 2-0 επί της Βιγιαρεάλ έσπασε ένα αρνητικό σερί αρκετών χρόνων δικό του, αλλά και των ελληνικών ομάδων κόντρα στις ισπανικές. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη ελληνικής ομάδας επί ισπανικής μετά από 9 χρόνια και συνολικά 11 έντεκα με ρεκόρ 0-4-7. Η προηγούμενη νίκη καταγράφεται στις 16 Σεπτεμβρίου 2014, με τον Ολυμπιακό να νικάει την Ατλέτικο Μαδρίτης 3-2 στους ομίλους του Champions League.
Ο Παναθηναϊκός έσπασε και τη δική του κακή παράδοση με τους Ίβηρες, τερματίζοντας ένα αρνητικό σερί 16 αγώνων με ρεκόρ 0-3-13. Η προηγούμενη νίκη του (1-0) ήταν πριν 18 χρόνια επί της Σεβίλλης στο Κύπελλο UEFA.