Naftemporiki

Με τάι μπρέικ το τουρνουά Γουίμπλεντ­ον

-

Μθα ε μία σημαντική αλλαγή

διεξάγεται εφεξής το τουρνουά τένις Γουίμπλεντ­ον, που μετρά 141 χρόνια ύπαρξης. Στην ιστορική αυτή διοργάνωση το τελευταίο σετ (πέμπτο στους άνδρες, τρίτο στις γυναίκες) δεν είχε τάι μπρέικ κι έτσι αν ο αγώνας έφτανε σε πέμπτο σετ (ή τρίτο), πολλές φορές οι αντίπαλοι έπαιζαν για ώρες. Υπήρξαν, μάλιστα, αγώνες που σταμάτησαν τη νύχτα και συνεχίστηκ­αν την άλλη μέρα το πρωί, ενώ το 2010 το ματς Άισνερ - Μαού διήρκεσε έντεκα ώρες και πέντε λεπτά, με το πέμπτο σετ να φτάνει στο 70-68 και τους τενίστες να παίζουν επί τρεις ημέρες 183 games! Πλέον, όμως, οι διοργανωτέ­ς αποφάσισαν να εισαγάγουν το τάι μπρέικ. Αυτό θα γίνεται όταν το τελευταίο σετ φτάσει στο 1212, ενώ σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση η αλλαγή θα ισχύσει από τη διοργάνωση του 2019.