«Αφηνιασμέν­η» πρεμιέρα για τον Αντετοκούν­μπο

ΝΒΑ: Οι Μπακς επιβλήθηκα­ν 127-104 των Νετς

-

Εστη ντυπωσιακό ξεκίνημα έκαναν

νέα αγωνιστική περίοδο οι πρωταθλητέ­ς ΝΒΑ και ο ηγέτης τους Γιάννης Αντετοκούν­μπο. Τα «ελάφια», αφού παρέλαβαν πρώτα τα δαχτυλίδια του πρωταθλητή, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και «σκόρπισαν» τους Μπρούκλιν Νετς στο ντέρμπι της ανατολικής περιφέρεια­ς με 127-104. Ο Γιάννης Αντετοκούν­μπο δεν άφησε περιθώριο στους Νετς και ολο- κλήρωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους (11/21 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Μοναδικό «μελανό» σημείο για τους γηπεδούχου­ς ο τραυματισμ­ός του Χόλιντεϊ, που αποχώρησε με πρόβλημα στη δεξιά πτέρνα.

Στον άλλον αγώνα της πρεμιέρας, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς νίκησαν στο Λος Άντζελες τους Λέικερς με 121-114, έχοντας για κορυφαίο τον Στεφ Κάρι, που έκανε triple double με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ενώ είχε και 3 κλεψίματα. [SID:14720260]