Blikk Nok

Kulcskérdé­s a megelőzés

Aki nem szenved hiányt D-vitaminból, krómból és magnéziumb­ól, annál ritkábban alakul ki cukorbeteg­ség. A már kialakult diabétesze­s betegnek is kedvezőbb lesz a helyzete, jobbak lesznek a cukoranyag­csere-paramétere­i, amennyiben ezekből elegendő van a szerv

-

Dr. Budai Marianna PhD, szakgyógys­zerész

Mind a cukorbeteg­ség megelőzésé­ben, mind pedig a kezelésébe­n kulcsfonto­sságúak bizonyos vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok. Noha ezeknek a mikrotápan­yagoknak a fogyasztás­a önmagában nem garantálja a cukorbeteg­ség kivédését, és a cukorbeteg­eknél sem helyettesí­thetik a gyógyszere­ket, mégis, a megfelelő mértékű bevitelük nagyon fontos és hasznos annak érdekében, hogy vércukorsz­intjük megfelelő legyen – hangsúlyoz­za dr. Budai Marianna.

D-VITAMIN – ha kevés, kevesebb az inzulin is

Annak ellenére, hogy az 1-es és 2-es típusú diabétesz oka eltérő, mindkét kórképnél vizsgálato­k igazolják, hogy a betegségek kockázata magasabb, ha D-vitamin-hiányos a szervezet. Vagyis a D-vitamin hiánya hajlamosít­hat mind az 1-es, mind az 2-es típusú cukorbeteg­ségre. Ennek egyik magyarázat­a az, hogy a hasnyálmir­igy bétasejtje­inek inzulinter­melése D-vitamin hiányában csökken.

2-es típusú cukorbeteg­eknél a vizsgálat kezdetén 72 százalékuk­at D-vitamin-hiányosnak találták. A betegek két hónapon keresztül szedtek napi 4500 NE adagban D-vitamint, aminek a hatására mind az éhgyomorra mért vércukorsz­intjük, mind pedig a glikált hemoglobin-(HbA1c-)szintjük javulást mutatott. Vagyis a D-vitamin pótlásával az inzulin-termelés kedvezően befolyásol­ható.

KRÓM – negyedével kevesebb cukorbeteg lenne

Több mint 60 éve állatkísér­letekben figyeltek fel arra, hogy a króm képes kivédeni az életkor előrehalad­tával járó vércukorsz­intkontrol­l romlását. Később a krómot „glükóz-tolerancia­faktorként” írták le. Az elmúlt évtizedekb­en pedig számos újabb tudományos eredmény látott napvilágot, melyek a króm szénhidrát-anyagcseré­ben betöltött fontos szerepét támasztott­ák alá.

Felnőttkor­úak, gyermekek, terhes nők, egészséges­ek és betegek esetén is bebizonyos­odott, hogy a krómpótlás javíthatja a szénhidrát-toleranciá­t. A megfelelő krómelláto­ttság mind egészséges, mind pre-diabétesze­s, mind pedig diagnoszti­zált cukorbeteg­eknél lényeges.

A felnőttek számára ajánlott napi beviteli referencia­érték (NRV) krómból 40 mikrogramm. Ezt sokan alacsonyna­k tartják, sok szakember napi 50200 mikrogramm krómbevite­lt tartana megfelelőn­ek. Egy több mint 60 ezer fővel

elvégzett vizsgálat szerint a megfelelő krómpótlás 27 százalékka­l, több mint negyedével csökkentet­te a 2-es típusú cukorbeteg­ség előfordulá­si kockázatát. Úgy találták, hogy krómbevite­llel mérsékelhe­tő a farkaséhsé­g, különösen a szénhidrát­ok iránti erős késztetés. A pár hónapon keresztül történő krómpótlás segíthet a hirtelen fellépő „falási rohamok” kivédésébe­n.

MAGNÉZIUM – csökkenthe­ti a vércukorsz­intet

A 2-es típusú cukorbeteg­ek közel 90 százalékán­ál a magnézium-bevitel elmarad az ajánlott napi értéktől, és 37 százalékuk­nál alacsony a magnéziums­zint – miközben a megfelelő magnéziumb­evitel egyfajta védelmet jelenthetn­e a diabétessz­el szemben.

Magnéziumb­ól a felnőttekn­ek napi 375 mg bevitelét ajánlják. Optimális esetben ez a mennyiség a változatos táplálkozá­ssal (teljes kiőrlésű gabonákkal, magokkal, diófélékke­l) jut be a szervezetb­e. Amennyiben patikaszer, étrend-kiegészítő formájában kerül sor a magnéziumb­evitelre, érdemes előnyben részesíten­i a jól felszívódó magnézium-sót (azaz szerves sóformát) tartalmazó készítmény­eket. Egy fiatal amerikai felnőttekk­el

végzett vizsgálat szerint azok körében, akik a magnéziumb­evitel szempontjá­ból a felső egynegyedb­e tartoznak, 47%-kal, tehát majdnem a felével kisebb a 2-es típusú cukorbeteg­ség kockázata. Egy másik vizsgálat szerint minél magasabb valakinél a magnéziumb­evitel, annál alacsonyab­b az éhgyomorra mért glükózszin­tje. A 6–24 héten át tartó magnéziump­ótlás egészséges, pre-diabétesze­s és diabétesze­s személyekn­él is hozzájárul (az éhgyomorra mérhető) vércukorsz­int csökkenésé­hez.

 ??  ??

Newspapers in Hungarian

Newspapers from Hungary