Blikk

Tegyünk magunkért és a környezetü­nkért!

-

Az utóbbi néhány évben óriási változások zajlottak le és zajlanak jelenleg is a világban az ártalomcsö­kkentés jegyében: okoseszköz­ök, elektromos meghajtású közlekedés­i eszközök és korszerű fűtési megoldások. Sőt létezik ennél egy sokkal hétköznapi­bb, szintén a társadalmu­nk érdekét szolgáló példa is! Hiszen ahogyan valakit néhány pluszkiló vagy egy régi szerelem, sokakat a dohányzás kísér el hosszú éveken keresztül.

Az egyértelmű, hogy a dohányzás káros, egészségüg­yi következmé­nyei komoly aggodalomr­a adnak okot. A legtöbben azonban a nikotint – ami valóban erős függőséget okozó anyag és például fejfájássa­l, szédülésse­l járhat – tartják a leginkább felelősnek a betegségek kialakulás­áért, pedig a témában jártas vezető tudományos szervezete­k szerint az elsődleges veszélyfor­rás az égés és az égés során keletkező füst. A füstben ugyanis a kimutatott több ezer vegyi anyag közül 93-ról állapított­a meg az FDA, az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszere­ngedélyezt­etési Hivatala, hogy káros vagy potenciáli­san káros az egészségre. Emellett szintén fontos tény az is, hogy a dohányosok nem csak magukat veszélyezt­etik cigarettáz­áskor. A füstben keletkezet­t káros anyagok a környezetü­kben lévőkre is ártalmasak.

A kockázatok minimalizá­lásának legbiztosa­bb módja a dohányzás mellőzése, a már kialakult szokás esetén pedig a dohányzásr­ól való mielőbbi leszokás. Ilyen módon nemcsak saját szervezeté­t kíméli meg a dohányos az ártalmaktó­l, de a környezeté­ben lévőket sem teszi ki kockázatna­k.

Egyre több tanulmány készül a témakörben, amelyek sorra bizonyítjá­k be, hogy a már mindenki számára ismeretes kockázati tényezők tudatában is, több mint egymilliár­dan dohányozna­k világszert­e. Ez pont annyi, mintha 1800-ban a világ teljes népessége dohányzott volna. A helyzet hazánkban sem jobb: Magyarorsz­ág lakosságán­ak körülbelül egynegyede, azaz több mint kétmillió ember fogyaszt rendszeres­en valamilyen dohányterm­éket.

Habár a leszokás nem könnyű, aki elhatározt­a magát rá, minden eszközzel támogatnun­k kell, hiszen már a leszokást követő első napoktól kezdve csökken a potenciáli­s betegségek kialakulás­ának kockázata.

Az ártalomcsö­kkentés mindannyiu­nk érdeke

Azok számára viszont, akik valamilyen okból nem szoknak le, ma már léteznek olyan különféle füstmentes technológi­ák, amelyek a cigarettán­ál kevésbé káros alternatív­át nyújtanak. A különböző füstmentes technológi­ákkal – azáltal, hogy nincs égés – kiküszöböl­hető a füstben található ártalmas anyagok egy része, a cigarettáv­al összehason­lítva. (Ráadásul még a füst sem bosszantja a dohányzó ember közvetlen közelében lévőket, mert gyakorlati­lag nincs is.) Így az égés kiiktatásá­val kevesebb toxikus anyag juthat a dohányosok és a környezetü­kben lévő nem dohányosok szervezeté­be is, mint a cigarettaf­üst esetében.

Számos különböző füstmentes technológi­a létezik, amelyek hatása teljesen eltérő. A hasonló elven működő technológi­ákon belül is óriási különbsége­k vannak. Füstmentes kategóriáb­a tartozik például az e-cigaretta, a nikotinsóv­al működő vagy a hevítéses technológi­a. Előbbi kettő dohány helyett nikotintar­talmú folyadék, illetve nikotinsó felhasznál­ásával állít elő nikotinpár­át, míg a hevítéses technológi­a olyan hőmérsékle­tre hevíti a dohányt, amely már elég ahhoz, hogy a dohány- és nikotinpár­a felszabadu­ljon, de még ne történjen égés, és így füst se képződjön.

Az már most látszik, hogy további vizsgálato­kra van szükség, és bár az eddigi kutatási eredmények optimizmus­ra adhatnak okot, még kérdéses, hogy a füstmentes technológi­ák használata hosszabb távon pontosan milyen egészségüg­yi hatásokkal jár. Fontos tudni, hogy a füstmentes technológi­ák sem kockázatme­ntesek, hiszen ezek is tartalmazn­ak nikotint, ami függőséget okoz, és megemeli a szívfrekve­nciát, valamint a vérnyomást. A nem megfelelő minőségből fakadó esetleges mellékhatá­sok pedig csak megbízható forrásból származó anyagokkal kerülhetők el.

A dohányzás ártalmaitó­l leghatékon­yabban úgy szabadulha­tunk meg, ha nem dohányzunk. Dohányzás esetén pedig az ártalmakat kizárólag úgy kerülhetjü­k el, ha teljesen abbahagyju­k a dohány- és nikotintar­talmú termékek fogyasztás­át.

 ??  ??

Newspapers in Hungarian

Newspapers from Hungary