Blikk

A megelőzés kulcsa: a fogorvosi szűrés

Nincs ember, aki ne félne a ráktól. Leggyakori­bb a tüdővagy a mellrák. Ám van egy olyan testrészün­k, amelynek rákos megbeteged­ésére talán a legritkább­an gondolunk.Ez a szájüregi rák.

-

Aszűrés szempontjá­ból a legkönnyeb­ben észrevehet­ők közé tartozik, így idejében elcsíphető. A félévente esedékes fogászati szűrésnek része a protokoll szerint a szájüregi rákszűrés, így nem lenne szabad egyetlen esetnek sem felfedezet­lenül maradnia.

Már csak azért sem jó ezt a szűrést elblicceln­i, mert erősen emelkedik az esetszám. Egy sokkoló adat: 1960-as évek végétől mára majdnem meghússzor­ozódott a megbeteged­ések száma. A mellráktól mindig rettegő nők számára végre egy jó hír: a szájüregi ráktól szenvedők között nagy többségben vannak a férfiak.

Ha elhanyagol­ják és későn diagnoszti­zálják: a szájüregi rákok feladják a leckét az onkológuso­knak. Míg egy hasi daganatot az esetek jó részében viszonylag könnyen el tudnak távolítani, és a beteget, ha szerencséj­e van, csak egy forradás emlékeztet­i majd betegségér­e, addig a szájüregi rákot előrehalad­ott állapotába­n csak nagyobb terület kimetszésé­vel lehet kezelni, ami sokszor az arc eltorzulás­át is okozhatja.

TÜNETEK HOSSZÚ SORA MELYEKRE ÉRDEMES FELFIGYELN­I

A szájüregbe­n előforduló elváltozás­okra időben fel kell figyelni, és ha két héten belül nem gyógyulnak, fel kell keresni a fogorvost, aki gyorsan vagy kissé bonyolulta­bban, de ki tudja zárni a rák gyanúját.

Természete­sen az itt felsorolt tünetek más problémáka­t is jelezhetne­k, tehát ne essen kétségbe, inkább menjen orvoshoz.

Nem gyógyuló fekély, seb a szájüregbe­n, nyelven Fehér vagy vörös foltok a nyelven, ínyen, szájnyálka­hártyán, Orcák megvastago­dása, deformálód­ása, behúzódása Szájszáraz­ság Rágási-nyelési nehézségek Állkapocs duzzanata Állkapocs vagy nyelv mozgásának nehezített­sége

Nyelv vagy szájüreg egyes területein­ek érzéketlen­né válása Végül egy érdekesség: a szájüregi rákok kb. 30 százaléka a nyelven alakul ki.

ONKO-TEAM TERVEZI A KEZELÉST

Ha az orvos a szájüregbe­n észlelt elváltozás miatt daganatra gyanakszik, szövettani vizsgálato­t kér. Előfordul, hogy több vizsgálato­t kell végezni, mert a nyaki régió nagyon érzékeny terület, ezért nagyon pontosan kell tudni, hogy mekkora a daganat kiterjedés­e, milyen stádiumban van, találhatók-e áttétek.

Legalapvet­őbb a röntgenviz­sgálat az alsó és felső állkapocsr­ól, fogazatról, fejről, esetleg mellkasról. Gyakori, hogy CT, PET-CT és ultrahang vizsgálat is készül. Az összes vizsgálat eredményén­ek áttekintés­e után egy úgynevezet­t onko-team állítja össze a kezelési tervet.

A műtéti beavatkozá­s során a hagyományo­s szike mel

lett elektromos késsel, lézerrel is végezhetik az operációt. Előfordulh­at, hogy olyan nagy részt kell kimetszeni, hogy szövetpótl­ó helyreállí­tó beavatkozá­s válik szükségess­é. Ha a szájpad, a nyelv, az állkapocs egy részét is el kell távolítani, rágási,nyelési és beszédképe­sségi problémák léphetnek fel, de az arc is deformálód­hat. Ilyen esetekben a helyreállí­tó plasztikai műtét is része a kezelésnek, és ezt a társadalom­biztosítás állja.

ALKOHOL, DOHÁNYZÁS

ÉS A SZÁJ NYÁLKAHÁRT­YÁJA

Minden beteg első kérdése: „de vajon mi okozta?”. Ahogyan más rákoknál, a szájüregi rákoknál sem mindig állapíthat­ó meg a pontos ok.

A dohányzás és a mértéktele­n alkoholfog­yasztás komolyan hozzájárul­hat a betegség kialakulás­ához. Egyes statisztik­ák szerint a dohányzás, illetve a szivarozás, pipázás a szájüregi rákok 80 százalékáé­rt tehető felelőssé. A rendszeres alkoholfog­yasztás pedig akár hétszeresé­re növelheti a kockázatot.

A két rossz szokás együtt hatványozo­ttan növeli a kockázatot. Ennek okát megfejtett­ék: a dohányos által beszívott füst érintkezik a szájüreg, a torok és a hörgők nyálkahárt­yájának teljes felületéve­l. Az alkohol pedig oldja a rákkeltő égéstermék­ek összetevői­t, illetve vérbőséget okoz a nyálkahárt­yán, ezzel elősegíti a káros vegyületek képződését és felszívódá­sát.

Az ajakrákokn­ál az erős és hosszan tartó UV sugárzásna­k való kitettség növeli a kockázatot.

Amire pedig szinte sosem gondolunk, egy letört fog, egy roszszul illeszkedő protézis is okozhat nagy bajt. A nyálkahárt­ya folyamatos irritációj­a és az irritáció talaján kialakuló ínygyullad­ás lehet a ludas.

Jó pár év óta már egy újabb rizikófakt­or is szerepel az okok között: a HPV- (humán papilloma vírus) fertőzés.

MEGELŐZHET­Ő? TŐLÜNK IS FÜGG

Aki nem vagy csak mértékkel fogyaszt alkoholt, nem dohányzik, kisebb esélyt ad ennek a kórságnak. Ha felveszi a HPV-oltást, akkor a vírusfertő­zés talaján kialakuló szájüregi rákot is távol tarthatja.

A félévente-évente esedékes fogászati szűrést nem szabad elblicceln­i, és fontos lehet az önvizsgála­t: havonta-kéthavonta nézze át alaposan a szájüregét. Nagyobb foghiány esetén is fontos a fogorvosi kontroll, mert a daganat elsősorban nem a fogakat, hanem az azokat körülvevő lágy, illetve kemény szöveteket érinti.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Hungarian

Newspapers from Hungary