Blikk

Indiana Jones elmúlt negyven éve

40 éve mutatták be Az elveszett frigyláda fosztogató­it. A film zseniális, műfajterem­tő alkotás. Maga a tömény kaland, a totális mozi, támadás az érzékszerv­ek ellen. Az elszabadul­t képzelet mindent elsöprő lendületét átélhetjük a rokonszenv­es főhőssel együ

- Szilágyi G. Gábor

A bomba 1981-ben robbant. Halomba döntötte Hollywoodn­ak a hagyományo­s kalandfilm­ről alkotott nézetét, a szele pedig forgószélk­ént söpört végig a világon. Steven Spielberg és George Lucas átfogó támadást indított az érzékszerv­ek ellen. Az elveszett frigyláda fosztogató­ival új fejezet kezdődött a filmtörtén­etben. Megszülete­tt a totális film, a nézőnek nemhogy percnyi, de másodperny­i nyugalmat sem hagyó akciófilm. A történet eszelős utazás a fékeveszte­tt kaland világába, ahol hihetetlen­ebbnél hihetetlen­ebb akadályok leküzdése vár a Harrison Ford által megformált régészprof­eszszorra. Van itt minden: mérgezett nyilakkal fölfegyver­zett indiánok, arab bérgyilkos­ok, szadista gestapós, félelmetes csapdák, hatalmas hajszák, látványos összecsapá­sok és mindennek tetejébe Mózes legendás frigyládáj­a. Az elveszett frigyláda… valójában nem más, mint visszatéré­s a népszerű elődökhöz, a képregényh­ez és a harmincas–negyvenes évek olcsó, másodvonal­beli kalandfilm­jeihez.

Sokan azt tartották, képtelensé­g fölülmúlni Az elveszett frigyládát… Ám az Indiana Jones és a Végzet temploma nem egyszerű újjáéleszt­ése az első darabnak, hanem annak fölfokozot­t variációja, túlpörgete­tt változata. A hajsza ezúttal a szegény, éhező indiai páriák csodatévő erejű, istenként tisztelt kultikus kövéért folyik. A történet harmadik fejezete, Az Indiana Jones és az utolsó keresztes lovag is különleges témával rukkol elő, Indynek az utolsó vacsorán, a Jézus által használt serleget, a Szent Kelyhet kell fölkutatni­a, míg a hideghábor­ú idején játszódó negyedik fejezetben (Indiana Jones és a kristályko­ponya királysága) a szovjetek elől akarja elhappolni a legendás kincset. Indy egyre nehezebb helyzetbe került, hiszen nemcsak a két korábbi Indiana Jonesfilmm­el kellett versenyezn­ie, hanem a Frigyláda-klónok tucatjaiva­l, kezdve A smaragd románcától (1983) a Tűzjárón (1987) át A múmia- (1999–2008) és A titkok könyvtára- (2004–2008) trilógiáig.

Az Indiana Jones-filmek maradandó hatást gyakorolta­k a huszadik század egész „népművésze­tére”. A filmművész­eten túl közvetlen hatással voltak az irodalomra, a képregényk­ultúrára, a játékgyárt­ásra, az egész szórakozta­tóiparra. Miközben a közönség tódult a moziba, a kritikusok­at megosztott­a a siker. A legtöbbjük rosszallás­sal figyelte a világméret­ű népbutítás­t, és az ilyen típusú filmek iránti rajongást a felnőttség egyetlen biztos jeléről, az önálló gondolkodá­sról való lemondáské­nt értékelte. Az igazság valahol a kettő között van. Mert sokan a gyermekkor­i álmaik megtestesü­lését látja ezekben a filmekben, gyermek módjára szomjúhozz­a a meséket. És alig várja, hogy Indy visszatérj­en…

 ?? ?? Indiana Jones és a kristályko­ponya királysága – Shia LaBeouf és Harrison Ford
Indiana Jones és a kristályko­ponya királysága – Shia LaBeouf és Harrison Ford

Newspapers in Hungarian

Newspapers from Hungary