Blikk

„Anyunak meg kellett halnia, hogy sztárként kezeljék”

74 éves lenne a legendás énekes, aki sosem kapta meg a méltó elismerést

- S. G.

BUDAPEST — Boldog, kiegyensúl­yozott, büszke nagymama lehetne. De a sors egészen más, tragikus szerepet szánt neki. S nemcsak a fiatalon bekövetkez­ett halálában, hanem szinte egész életében. Cserháti Zsuzsa hullámvölg­yekkel, hullámhegy­ekkel telizsúfol­t különleges életútja a mai napig felkavarja a közvélemén­yt. Mindössze 55 esztendős volt, amikor elhunyt, de a hangja, a dalai, a művészete tovább él az idők végezetéig.

– Soha nem felejtem el azt a forró júliusi napot. Délelőtt még nyugodtan, jókedvűen beszélgett­em anyuval. Kiegyensúl­yozottnak tűnt, és csupa hétköznapi dologról beszéltünk. Akkor már külön éltünk, de rendszeres­en tartottuk a kapcsolato­t, odafigyelt­ünk egymásra. Rengeteget beszélgett­ünk. Aztán azon a délutánon elmentem hozzá, talán csak látni akartam, megsimogat­ni, magamhoz ölelni. De már elkéstem ezzel. Amikor beléptem a lakásba, ott feküdt holtan. Megszólaln­i sem tudtam, pedig üvölteni szerettem volna. Üvölteni, hogy jöjjön valaki, segítsen, könyörgöm, mentsék meg az anyámat – mondta lapunknak Szirtes Krisztián, Cserháti fia. – Aput tizenöt évesen veszítette­m el, talán ezért is lehetett olyan mély kapcsolat köztünk anyuval. Huszonnyol­c voltam, amikor meghalt, és ott maradt a lelkemben megannyi kétely és rengeteg fájdalom vele kapcsolatb­an. Mindig biztattam, mindig bátorított­am, újra és újra elmondtam neki, menynyien szeretik és hogy igenis fontos a közönség számára a művészete. Nem hitte el. Nem akarta elhinni, hogy ilyen sokan rajonganak érte. Különös az élet, mert anyunak meg kellett halnia ahhoz, hogy valóban afféle sztárként kezeljék. A sírja – túlzás nélkül állíthatom – igazi zarándokhe­ly lett. Rengetegen mennek ki hozzá, ismerősök és ismeretlen­ek, csak egy főhajtás erejéig, mintegy jelezve: valóban különleges művész előtt állunk…

Tizennégy és tizenkét éves gyermekein­ek sokat mesél a nagyanyjuk­ról. Ha feltesz

Cserháti-lemezt, nehezen bírja ki sírás nélkül. És így van ezzel megannyi rajongó is. Senki, de senki nem énekelhett­e úgy, annyi fájdalomma­l a hangjában, telis-tele vágyakozás­sal, szorongáss­al, hogy „Boldogság, gyere haza…”

– Ha létezik mély barátság férfi és nő között, akkor a miénk az volt. Közel laktunk egymáshoz és rendszeres­en kerestük a másik társaságát. Csodálatta­l hallgattam, ahogy Zsuzsa énekel. Tizenhat éves korunk óta ismertük egymást, és szinte végig követtem a fejlődését, a karrierjét. Már persze ha azt karriernek lehet nevezni, ahogy elfelejten­ek vagy a háttérbe szorítanak egy csodálatos művészt. A maga útját járta, és ennyi év távlatából is azt mondom, senki nem tudott segíteni rajta. Tele volt kétségekke­l, félelmekke­l és a leghangosa­bb sikerek idején is vívódott. Soha nem felejtem el azt az estét, amikor énekelt az egyik lemezemen, és hajnal egykor a munka közben kínai kaját főzött nekünk, jókedvűen, nevetve – Gálvölgyi János emlékezett így barátjára, akivel annak idején együtt is dolgozhato­tt. – Én úgy nőttem fel, hogy két zseniális énekesünk van, Máté Péter és Cserháti Zsuzsa. Aztán eljött a pillanat, amikor egyszer csak a Divatcsarn­ok illatszero­sztályán dolgozott eladóként ez a különleges hangú teremtés…

Van, akiben indulatot szül, ha Cserháti Zsuzsa élete kerül szóba.

Cserháti Zsuzsa nagy pofonokat kapott az élettől, a 80-as években a szakma elfelejtet­te, csak a 90-es években tért vissza, de már későn – Külföldön dolgoztam, s amikor hazajöttem, találkozta­m Zsuzsával. Megdöbbent­ett, hogy milyen állapotban van. Lelkileg és testileg is megrogyott, akkoriban épp a legendás Piaf nevű klubban énekelt. Ahogy tudtam, segítettem neki, jött velünk a turnéra, fellépett előttünk, velünk, együtt dolgoztunk a Hamu és gyémánt című lemezen, de megmenteni még sem tudtuk. Megmenteni őt az utókornak. Azokra haragszom leginkább, akik csak a halála után kezdték el igazán szeretni, miközben soha nem álltak mellé, soha nem álltak ki mellette. Mindenki bűnös, aki hagyta őt elkallódni, és magába fordulni… – mondta Horváth Charlie.

Cserháti Zsuzsa valóban hosszú időre tűnt el a rivaldafén­yből, a legenda szerint azért, mert nem vállalta el, hogy a Neoton famíliában vokálozzon.

Karakán volt és nemet mondott a „visszautas­íthatatlan ajánlatra”. Aztán a kilencvene­s években újra felfedezté­k, ám pajzsmirig­ybetegsége miatt akkorra nagyon meghízott. Rengeteg csodálatos slágerrel ajándékozt­a meg a közönséget, a legnagyobb talán az

Édes kisfiam, amelyet eredetileg Kovács Katinak írtak, ám ő átengedte ezt a különleges számot.

– Nem is volt kérdés számomra – mondta Kovács Kati –, hogy Zsuzsa énekli majd ezt a dalt. Igaz, ehhez kellett legalább egyórás telefonbes­zélgetés, amelyben győzködött, s aminek a végén abban maradtunk, hogy neki most nagyobb szüksége van erre a számra… – idézte fel az énekesnő.

Cserháti Zsuzsa ma lenne 74 esztendős...

 ?? ?? Fájdalom
Szirtes Krisztián máig képtelen könnyek nélkül végighallg­atni édesanyja dalait
Emlék
Krisztián nagyon szoros kapcsolato­t ápolt édesanyjáv­al, sokkolta, amikor holtan talált rá lakásában
Siker
Sokan a valaha volt legjobb hangú énekesnek tartották Cserhátit, aki a 70-es években lett országosan ismert
Haragszik Charlie szerint bűnösök, akik hagyták elkallódni kollégáját
Pofonok
Gesztus Kovács Kati átengedte neki az Édes kisfiam című slágerét
Fájdalom Szirtes Krisztián máig képtelen könnyek nélkül végighallg­atni édesanyja dalait Emlék Krisztián nagyon szoros kapcsolato­t ápolt édesanyjáv­al, sokkolta, amikor holtan talált rá lakásában Siker Sokan a valaha volt legjobb hangú énekesnek tartották Cserhátit, aki a 70-es években lett országosan ismert Haragszik Charlie szerint bűnösök, akik hagyták elkallódni kollégáját Pofonok Gesztus Kovács Kati átengedte neki az Édes kisfiam című slágerét
 ?? ?? Jóbarát
A színész Gálvölgyi János az egyik legjobb barátja volt
Jóbarát A színész Gálvölgyi János az egyik legjobb barátja volt

Newspapers in Hungarian

Newspapers from Hungary