مقایسه iMac Pro‬ با 2017 ‪iMac برای شما مناسب است؟ کدام iMac

Asre Ertebat - - بررسي قيمت لپتاپ - معصومه علیگل

چندی پیش شــرکت اپل در کنفرانس 2017 WWDC از عرضه مدلهای جدید iMac و محصــول منحصربهفرد خود Pro‬ ‪iMac خبر داد. اگرچه عنــوان Pro ، مخفــف واژه Professional بهمعنای حرفهای، خود باید گواه این مطلب باشــد که ‪iMac Pro‬ برای چه کاربرانی طراحی شده است، اما چون اپل معمولا از این عنوان برای متمایز کردن انواع محصولات خود نیز استفاده می کند، نمی توان چندان با صلابت به آن استناد کرد. اگر به کامپیوترهای رومیزی یکپارچه جدید اپل علاقهمند شدهاید و میخواهید یکی از آنها را بــرای کار یا بازی )یا هر دو( تهیه کنید، بنابراین تابستان امسال میتوانید به سراغ iMac بروید یا تا زمستان صبر کنید و صاحب ‪iMac Pro‬ شوید.

قیمت

شــاید اطلاع از قیمت مدلهای مختلف iMac ، فارغ از قابلیتها و تکنولوژی هر یک از مدلها، به شــما کمک کنــد تا انتخابتان را هدفمندانهتر انجام دهید. از آن گذشــته قیمت هر یک از مدلها هزار دلار تفاوت دارد، بنابراین لازم اســت ابتدا از قیمتها اطلاع داشته باشید. قیمت پایه لپتاپ ‪21/5 iMac‬ اینچی2017، 099/1 دلار آمریکا است که بهازای هر یک از گزینههای درنظر گرفتهشده برای ارتقای آن از قبیل پردازنده اضافه با سرعت کلاک بیشتر، حافظه سریعتر و کارت گرافیک مجزا، مبلغ 200 دلار اضافه میشود. مدل 27 اینچی آیمک جدید از قیمت 799/1 دلار شروع میشود که در این مدل هم دو گزینه ارتقا وجود دارد؛ استفاده از کارت گرافیک انحصاری قویتر و پردازنده با سرعت کلاک بیشتر و حافظه بیشتر. قیمت پایه لپتاپ 27 اینچــی ‪iMac Pro‬ (تنها اندازه موجود( طبق آنچه تا کنون منتشــر شــده 999/4 دلار است. برای همین اختلاف شدید قیمت بود که میخواستیم مشخص شود هر کدام از لپتاپهای جدید اپل چه قیمتی دارند.

طراحی

هر دو لپتاپ iMac و Pro‬ ‪iMac از نظر ظاهری و رنگ اصلی شبیه به هم هستند. بدنه آلومینیومی iMac نقرهای و بدنه آلومینیومی ‪iMac Pro‬ خاکستری فضایی است. ماوس و صفحه کلید iMac Pro هم به رنگ بدنه طراحی شدهاند. ‪27 iMac‬ اینچی حدود 6/51 سانتیمتر طول و 65 سانتیمتر عرض دارد. وزن آن نیز 9 کیلو و 44 گرم است. ابعاد طول و عرض ‪iMac Pro‬ نیز همچون iMac طراحی شده، اما وزن آن کمی بیشتر بوده و 9 کیلو و70 گرم است. به طور طبیعی کامپیوتر ‪21/5 iMac‬ اینچی بســیار کوچک تر و سبکتر از هر دو مدل گفتهشده است. در خصوص اتصالات باید بگوییم هر دو مدل iMac از چهار پورت ‪USB 3‬ ، دو پورت USB-C ، یک پــورت 3‬ ‪Thunderbolt ، شــیارکارت حافظه SDXC ، جک صوتی 5/‬ ‪3 میلیمتری، شبکه گیگابیت اترنت ‪RJ- 45‬ و شــیار قفل Kengsinton تشکیل شــدهاند. کامپیوتر ‪iMac Pro‬ از دو پورت ‪Thunderbolt 3‬ استفاده کرده و سرعت اتصال پورت اترنت را به 10 گیگابیت در ثانیه رسانده است.

سختافزار

دلیل اختلاف قیمت فاحشی که گفته شــد، در بخش سخت افزار بهچشم ميآید. کامپیوتر ‪21/5 iMac‬ اینچی پایه از نمایشگر ‪1,080×1,920( FHD‬ پیکســل( و مدل ارتقایافته آن از نمایشــگر ‪2,304×4,096( 4K‬ پیکسل( تشکیل شده است. میزان روشنایی نمایشگر 4K آن 500 نیت و پوششدهی طیف رنگی آن هم از نوع P3 است. در داخل بدنه از پردازنده دوهستهای 3/2 گیگاهرتزی ‪Intel Core‬ ‪Kaby Lake‬ ) i5 ) استفاده شده است که آن را به پردازنده چهار هستهای ‪Core i5‬ با توان ‪3 4/‬ گیگاهرتز یا حتی به یک پردازنده i7 با سرعت کلاک 6/3 گیگاهرتز میتوان ارتقا داد. حافظه و رم آن به ترتیب یک ترابایت و هشت گیگابایت حجم دارند که آنها را هم میتوان ارتقا داد. به این ترتیب از حافظه اصلی ‪Fusion Drive‬ یک ترابایتی یا SSD یک ترابایتی و رم 32 گیگابایتی نیز میتوان بهره برد. کارتهای گرافیک در کامپیوتر ‪21/5 iMac‬ اینچی با مدل مجتمع اینتل یعنی ‪Iris Plus 640‬ شروع میشود و در پیکربندی پشرفته آن را به کارت گرافیــک ‪560 AMD Radeon Pro‬ با رم چهار گیگابایت میتوان ارتقا داد. در این میــان کامپیوتــر ‪27 iMac‬ اینچی از نمایشــگر 5K ‪2,880 ×5,120(‬ پیکسل( با همان میزان روشنایی و طیف رنگی نمایشگر 4K لپ تاپ iMac‬ ‪21/5 اینچی تشکیل شده است. اپل در این iMac بهطور کلی قید پردازندههای دو هســتهای را زده است و برای شروع به ســراغ یک پردازنده چهار هسته ای 3/4 گیگاهرتزی ‪Intel Core i5‬ رفته است. گزینه های به روزرسانی در نظر گرفته شــده برای این سیســتم عبارتند از ‪Core i5‬ با ســرعت کلاک ‪3 8/‬ گیگاهرتز یا یک ‪Intel Core i7‬ با سرعت 4/2 گیگاهرتز. از نظر حافظه ‪27 iMac‬ اینچی با یک درایو یک ترابایتی Fusion و رم هشت گیگابایتی شروع میشود، اما سقف ارتقای هر دو حافظه یک درایو سه ترابایتی Fusion یا یک درایو SSD دو ترابایتی و برای حافظه موقت هم یک رم 64 گیگابایتی است. کارت گرافیک ابتدایــی آن ‪AMD Radeon Pro 570‬ بــا رم تصویری چهار گیگابایت و در حالت ارتقایافته ‪580 Radeon Pro‬ با رم تصویری هشت گیگابایتی است. در نهایت ‪iMac Pro‬ از همان نمایشگر ‪27 iMac‬ اینچی، حافظه Fusion یک ترابایتی یا SSD چهار ترابایتی تشکیل شده است. میزان حافظه رم آن 32 گیگابایت است که تا 128 گیگابایت میتوان ارتقا داد. آنچــه ‪iMac Pro‬ را هیجانانگیز میکند، وجــود پردازنده 10 هستهای یا 18 هستهای ‪Intel Xeon‬ است که یا با کارت گرافیک ‪AMD Radeon Pro Vega 56‬ با رم هشت گیگابایتی همراه

میشود یا ‪Radeon Pro 64‬ که حجم حافظه رم آن دو برابر است.

کدام آیمک را بخریم؟

با وجود اینکه اپــل از کارت گرافیکهــای ‪Radeon Pro‬ در آیمکهای جدید و نقرهای خود اســتفاده کرده اســت، اما این کامپیوترها هنوز هم همان کامپیوترهای یکپارچهای هســتند که براساس نیاز خود یا خانوادهتان بهعنوان کامپیوتر شخصی میتوانید انتخاب کنید. آن دسته از کاربران حرفهای که تا ماه دسامبر نمیتوانند صبر کنند، بهتر است به سراغ یکی از مدلهای ارتقایافته آیمک با نمایشگر 4K یا 5K مجهز به کارت گرافیک ‪Radeon Pro‬ بروند. کامپیوترهای ‪iMac Pro‬ بهطور کلی برای دسته دیگری از کاربران حرفهای طراحی شدهاند. اگر با انیمیشنهای سهبعدی کار دارید، این سیستم دقیقا برای شما ساخته شده است. این بار استثنائا نســخه Pro آیمک واقعا برای حرفهایها در نظر گرفته شده اســت. بنابراین توصیه میشود کاربران خانگی بهطور کامل قید ‪iMac Pro‬ را بزنند و بر اساس نیاز خود یکی از مدلهای iMac نقرهای را انتخاب کنند.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.