Asre Ertebat

وضوRX10 IV‬ حیابی‪Sony CyberShot دری تح ها اس سکامپهکصرف­دیمتثانیه

- محسن آرونی

اگر بهدنبال يک دوربين همهکاره برای عکاســی و فيلمبــردا­ری میگرديد و حوصله حمل يک کيف دوربين پر از لنزهــای وايد و تله را نداريد، دوربينهای سری RX10 سونی برای شما ساخته شدهاند. جديدترين دوربين اين سری که با پسوند IV مشخص میشود، سنسور باکيفيت، لنز غولپيکر و نمايشگر و چشمی دقيق را با امکاناتی جديد همراه کرده تا کاربران را بيش از پيش مجذوب خود کند و بیانصافی است اگر آن را جالب توجهترين دوربين کامپکت حرفهای بهحســاب نياوريم. برای خريد اين دوربين کارآمد بايد ۱700 دلار هزينه کرد که با قيمت برخی دوربينهای DSLR همراه يک لنز خوب برابری میکند، اما انعطاف و آزادی عملی که در اختيار کاربر میگذارد، ارزش اين حفره محسوس در حساب بانکی را دارد.

دوربين ‪RX10 IV‬ ظاهری مشابه يک DSLR کوچک دارد و در ساخت آن از آلياژ منيزيم و پلاستيک استفاده شده است. کيفيت مونتاژ اين قطعات در کنار هم بسيار عالی است و کاربرد پوشــش منقوط و چرمنما در کنار يک دستگيره حجيم به ثبات و تعادل دستگاه در دست کمک زيادی میکند. نمايشگر اصلی دستگاه دارای قطر سه اينچ و رزولوشن 44/۱ ميليون پيکسل است که میتوان آن را به بالا و پايين چرخاند و در کادرگيری از انعطاف بيشــتری برخوردار بود. نمايشگر ثانوی دستگاه که در قسمت فوقانی نصب شده تکرنگ است و تنها از عهده نمايش اطلاعات عکاســی بر میآيد، اما وجود آن به کاربر امکان میدهد بدون نگاه کردن به نمايشگر يا چشمی از وضعيت پارامترهای مختلف عکاسی آگاه شود. چشمی ديجيتال اين دوربين رزولوشنی برابر 36/2 ميليون پيکسل دارد و با بزرگنمايی 7/0 برابر خود نمايی دقيق و واضح از دنيای پيرامون به کاربر نشان میدهد. با اينکه اجزای تشــکيلدهن­ده دوربين ‪RX10 IV‬ از نظر برق پرمصرف هستند، اما بدنه بزرگ آن جايگاه يک باتری ليتيومی حجيم است که انرژی لازم برای ثبت حدود 400 عکس را در خــود ذخيره میکند و میتوان آن را بهســادگی از طريق کابل USB نيز شارژ کرد. يک فلاش کوچک نيز در قسمت فوقانی بدنه نصب شده که بوردی حدود ‪/۱0 8‬ متر دارد و میتوان آن را برای نوردهی انعکاسی سوژه با دست به بالا چرخاند.

بدنه بزرگ و ســاده دوربيــن ‪RX10 IV‬ بــا آن خطوط تيز و ظاهر شــيک دربرگيرنده کنترلهای فيزيکی متعددی اســت که کار تنظيم دستگاه را بسيار ســاده میکند. در قســمت فوقانی علاوه بر کليد هميشه حاضر روشن و خاموش، دکمه شــاتر و اهرم زوم، انتخابگرها­ی وضعيت عکاسی و نوردهی ديده میشوند و دو دکمه قابل برنامهريزی نيز در اختيار کاربر قرار میگيرد. دکمههای روشن کردن نمايشگر فوقانی و فلاش نيز در کنار همين مجموعه نصب شــدهاند و ميکروفنهای اســتريوی دســتگاه نيز در پشت فلاش خودنمايی میکنند. در بخش پشتی يک پيچ فرمان و يک جویاستيک مشاهده میشود که کنترل هر دوی آنها بر عهده انگشت شست است و دکمه های ضبط فيلم، قفل نوردهی، منوی دسترســی سريع، مرور تصاوير، منوی اصلی و دکمه قابل برنامهريزی ســوم، در دو طرف نمايشــگر پراکنده شــدهاند. وضعيت وضوحيابی دوربين را میتوان با کمک يک کليد در ســمت چپ بدنه تنظيم کرد و يک کليد ديگر روی پايه لنز وظيفه محدود ساختن وضوح يابی، از ســه متر تا بینهايت و حالت دسترســی کامل را بر عهده دارد. در بالای اين کليد يک دکمه برای فعال کردن وضوحيابی خودکار نصب شده و به اين ترتيب عکاسانی که به کارکرد مجزای وضوحيابی و دکمه شاتر عادت دارند مییتوانند از آن برای سادگی عکاسی بهره ببرند. قاب لنز دستگاه نيز دارای سه کنترل برای گشودگی ديافراگم، زوم و وضوحيابی است که همگی پارامترهای مانند خود را بهصورت الکترونيکی تنظيم میکنند. شايد جالبترين ويژگی دوربين ‪RX10 IV‬ از نظر تنظيمات نمايشگر لمسی آن باشد که برای نخستين بار در يک دوربين سری RX سونی استفاده شده و به انعطافپذير­ی دوربين معنای ديگری میبخشد. علاوه بر امکان انتخاب اجزای منوها و حرکــت در ميان تصاوير، میتــوان نقاط دلخواه

کادر را با لمس آن در وضوح قرار داد و اين امر بهخصوص در حين فيلمبرداری و مستندسازی به کمک کاربر میآيد.

اجزای اصلی تصويربردار­ی در دوربيــن ‪RX10 IV‬ تغيير چندانی نيافتهاند و کاربر کماکان از رزولوشن 20 مگاپيکســل­ی روی سنسور يک اينچی و لنز 24 تا600 ميليمتری با گشودگی ‪f/ 2.4-4.0‬ بهره خواهد برد، اما بروز يک تغيير کوچک در سنسور دوربين کارايی آن را بهمراتب بهبود داده است. روی سنسور اين دوربين 3۱5 نقطه حساس به فاز نصب شده که 65 درصد کادر را پوشش میدهدهند و به اين ترتيب دقت و ســرعت وضوحيابی بسيار بيشتر از مدل قبلی است؛ تا جايی که سونی رکورد 03/0 ثانيه ای دستگاه را بهعنوان سريعترين در دنيا معرفی میکند. بهعلاوه در اين مدل از پردازنده ‪Bionz X‬ اســتفاده شده که توانايی عکاسی پياپی با وضوحيابی را با سرعت 24 فريم در ثانيه به دوربين میدهدهد و بافر دســتگاه نيز آمادگی پذيرش 249 عکس JPG و ۱۱2 عکس RAW را خواهد داشت. علاقهمهمند­ان به فيلمبرداری، از وجود کنترل روی تمام پارامترهای تصويربردار­ی همانند سرعت شاتر، ديافراگم و حساسيت، زوم چندسرعته، لرزهگير اپتيکال کارآمد، ضبط 4k/30/24p ، ضبــط 1080/120p ، تعريف رنگ و نور با دو استاندارد ‪S- Log2/ S-Gamut 2‬ و ‪S- Log3/ S-Gamut 3‬ رضايت کامل خواهند داشت و با وجود دو جک 5/3 ميليمتری برای اتصال هدفون و ميکروفن، کنترلــی مطلوبی روی صدا در اختيار فــرد قرار میگيرد. کيفيت تصوير دوربين همانی است که از ترکيب يک سنسور يک اينچی با لنزی ساخت زايس انتظار میرود و همهچيز حتی تا حساسيت ۱600 آرام و کمنويز پيش میرود. همانطور که گفته شــد، ترکيب قطعات باکيفيت و امکانات گسترده، موجب ساخته شــدن دوربينی شده که کمتر کسی متوجه قدرت و توانايیهای آن نخواهد شد و همراه برداشتن آن هنگام سفر، گردش يا بازديد مستندسازان و فيلمسازان جوان را از حمل DSLR و لنزهای متعدد بینياز میکند.

 ??  ??

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran