خالفکار ذاتی یا تبهکار اجباری؟!

گفت و گویی با لورا لینی پیرامون مجموعه تلویزیونی «اوزارک»

Bani Film - - سینمـا -

بانی فیلم - گروه سینمای جهان: مجموعه تلویزیونی تازه «اوزارک» که آن را کمپانی نت فلیکس تهیه و عرضه کرده و صحبت از تبدیل آن به یک فیلم سینمایی دو ساعته و انتقال آن به پرده های نقره ای هم در میان است، بر یک کارشناس امور اقتصادی به نام مارتی بیرد (با بازی جیسون بیتمن که از تهیه کنندگان و کارگردان چهار اپیزود از سریال هم هست) در شهر شیکاگوی آمریکا تمرکز دارد که مدتی است در خفا با همکاری شریک تجاری اش بروس (جاش راندال) در حال پولشویی و سایر کارهای خالف در راه مقاصد یک تبهکار بزرگ و توزیع کننده عمده موادمخدر (ازای مورالس) است. روزی مارتی متوجه می شود که 8 میلیون دالر از پول های رد و بدل شده ناپدید گشته است و در نتیجه مورد ظن رییس کارتل موادمخدر قرار می گیرد و برای او چاره ای نمی ماند جز اینکه اعضای خانواده اش شامل همسر خود (لورا لینی) و فرزندانش (سوفیا هابلیتز و اسکایالر گائرتنر) را به منطقه کم رفت و آمدتر اوزارک شیکاگو انتقال بدهد و در آنجا هم به کارهای خالف خود استمرار بخشد و هم از چنگ تبهکاری که برایش کار می کرده و اف بی آی که در پی هر دوست، رهایی یابد. لورا لینی بازیگر پر سابقه زن آمریکایی درباره این مجموعه فیلم ها و بنیادهای آن و طریقه و حاصل همکاری اش با سازندگان آن و به ویژه جیسون بیتمن حرف های زیادی برای گفتن دارد.

خانم لینی، چه چیزهایی شما را به سوی این سریال کشید و کاراکتر محوله به شما چه جذابیت هایی برایتان داشت؟

- کاراکتر من که وندی نامیده می شود و همین طور متن سناریو قابلیت ها و امکانات زیادی را فراروی ما می گذاشت و فکر می کنم که یک عرصه وسیع برای شخص من بود. از طرف دیگر همیشه نحوه کار و فیلم های جیسون بیتمن را تحسین کرده و بر این باور بوده ام که وسعت کاری و حوزه ای که می تواند پوشش بدهد، بسیار بیشتر از چیزی است که تا به حال شامل حال او شده است. «اوزارک» به بیتمن کمک می کرد وارد عرصه های تازه تری شود و ژانری متفاوت با کارهای قبلی اش را تجربه کند و به تبع آن برای من نیز جالب و حاوی چیزهایی جدید بود.

چه چیزهایی در کاراکتر وندی هست که در فیلم ها و رل های قبلی تان نبوده باشد؟

- چیزهایی جنبی اما مهم وجود داشت که به من برای بازی در این فیلم ها انگیزه می داد و دلیل پیوندم به پروژه شد. به عنوان مثال من از نیویورک می آیم و با اینکه در آنجا هم رودخانه هادسون را داریم اما مثل شیکاگو نیست که در مجاورت دریا است و بخش عمده ای از زندگی در این شهر و الاقل در سریال اوزارک در محیط بیرون از خانه می گذرد و با تالش برای گرفتار نشدن در آبها و توفان ها همراه است. من از زندگی دائمی در محیط سر باز و لوکیشن های حقیقی و طبیعی در شیکاگو و اطراف آن طی مدت تهیه این فیلم ها لذت بردم و بنابراین فقط کاراکتر وندی و مشخصات و کارهای او نبود که مرا به سمت این سریال کشاند.

بر طبق قصه، مارتی فقط زمانی از رییس کارتل موادمخدر امان نامه می گیرد که می پذیرد برای او کار و در پولشویی وی مشارکت کند. او را چگونه باید دید؛ یک خالفکار ذاتی و یا مردی که خالف میلش به این سمت و سو کشیده شده و اجبارا تبهکار شده است؟ - کارها و انتخاب های او تبهکارانه است و بنابراین او یک خالفکار است. البته او اینطور به خودش دلداری می دهد که چون از بطن ماجرا و قسمت مهمتر حوادث دور است و فقط با اطرافیان تبهکاران ارتباط های کاری کوتاه دارد، دست به یک تخلف بزرگ نزده حال آنکه او همانقدر در این ماجراها سهیم است که سایرین هستند. بعضی ها فکر می کنند اگر کارهایشان باعث کسب پول های درشت و تغذیه هر چه بیشتر خانواده شان شود، هر کاری کنند ایرادی ندارد حال آنکه تبهکاری یک عمل مذموم تحت هر شرایطی است و هیچ توجیهی ندارد.

آیا کاراکتر شما در این اعمال خالف با مارتی شریک و یک همکار آگاه به عمق این مسائل خالفکارانه است و یا چنین حالتی ندارد و فردی کم گناه است؟

- وندی قطعا در این فعالیت ها حضور دارد و حتی اگر مشارکت تمام عیار نداشته باشد، از قضایا مطلع است و عاری از گناه نیست. در آمریکا که ارزشگذاری هر چیز و هر فردی در درجه نخست روی ظرفیت اقتصادی آنها است، چیزی به نام ارزشهای حقیقی و انسانی باقی نمی ماند و وندی هم با مسائل و انتخاب هایی از همین دست روبرو است. مشکل غربی ها این است که با کارها و رفتارهایشان اخالقیات را گم کرده اند و در شرایطی برخی کارهای خود را اخالق گرایانه توصیف می کنند که بویی هم از آن نبرده اند. در جامعه ای که هر چه بیشتر پول در آورید شما را موفق تر و بهتر تلقی کنند، چطور و تا کی می توانید به اخالقیات وفادار بمانید؟

سریال «اوزارک» این ایده را تبلیغ می کند که بروز این مشکالت بزرگ نه تنها باعث متالشی شدن خانواده مارتی نمی شود بلکه اتحاد بیشتری را هم بین شان به وجود می آورد. آیا با این ادعا موافق اید؟

- این چهار نفر و به واقع شوهر و همسر با شوک و اجبار همکاری با یکدیگر روی یک کار خالف مواجه و آلوده این کار می شوند و به تبع آن شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر کسب می کنند و این در

,ای ,ه لورا لینی: «اوزارک» به بیتمن کمک کرد وارد عرصه ه تاز تری شود و ژانری متفاوت را تجربه کند و به تبع آن برای من نیز جالب و حاوی مواردی تازه بود

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.