علیرضا رئیسیان: تک جایزه ها هیچ وقت اثرگذار نیستند

Bani Film - - سینمـا -

علیرضا رئیسیان «دوران عاشقی» را در سی و سومین جشنواره فیلم فجر داشت. فیلمی که در هشت رشته نامزد دریافت جایزه شد. او معتقد است فیلم هایی که در جشنواره تنها در یک رشته موفق به دریافت جایزه می شوند، شانس چندانی در فروش ندارند.

علیرضا رئیسیان در خصوص تاثیر جوایز جشنواره فیلم فجر و سایر جشنواره ها در فروش، به بانی فیلم گفت: اگر یک اتفاق استثنایی مثل اتفاقی که برای فیلم سینمایی «ابد و یک روز» افتاد، بیفتد، قطعا اثرگذار است. ولی اگر تک جایزه باشد، فکر نمی کنم تاثیر چندانی داشته باشد.

وی افزود: بارها دیده ایم که فیلمی جایزه بازیگر، کارگردان و یا فیلمنامه را دریافت می کند، ولی در فروش فیلم تاثیر چندانی ندارد. تک جایزه ها هیچ وقت اثرگذار نیستند. ولی اگر چند جایزه به یک فیلم داده شود طبیعتا برای مخاطب کنجکاوی برانگیز است.

کارگردان فیلم سینمایی «چهل سالگی» با اشاره به کارکرد جوایز فیلم ها چه در جشنواره فجر و چه سایر جشنواره ها در بازاریابی و فروش فیلم ها، بیان کرد: به نظرم این بستگی به ساختار و کیفیت خود فیلم دارد. مثال فیلم پرویز شهبازی که چند موقعیت بین المللی داشت موفقیت چندانی در اکران به دست نیاورد. ولی فیلم «فروشنده» موفقیت های زیادی به دست آورد. جایزه فاکتور تعیین کننده ای نیست بلکه یکی از فاکتورهایی است که می تواند در اکران و موفقیت یک فیلم نقش داشته باشد. کما اینکه بازیگران و حتی اسم کارگردان هم موثر است. مجموعه این شرایط اگر حاصل شود می توان به موفقیت آن فیلم امیدوار بود.

وی در خصوص سلیقه ای بودن داوری ها در دوره های گذشته اضافه کرد: فکر می کنم سال گذشته داوری ها ضعیف بود، اما سال های قبل به این شدت نبود. نظر داوران هر چند سلیقه ای هم باشد از آن فاکتورهایی است که در خود جشنواره موثر است و تاثیر چندانی در طول سال و اکران ها و موفقیت های بین المللی ندارد. فقط می توان امیدوار بود که فیلم های خوب به شکل واقعی حقشان ادا شود و داوران دوباره بر اساس مصلحت و سیاسی کاری رأی ندهند.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.