نفتکش مرگ، دل ایران را سوزاند

واکنشهای هنرمندان به حادثه تلخ مرگ دلخراش هموطنانمان در جریان غرق سانچی

Bani Film - - سینمـا -

بانی فیلم-گروه سینمای ایران: نفتکش سانچی پس از 9 روز جدال بی امان با آتش در اعماق دریا آرام گرفت.آرامشی مرگبار که ایران یکسره برایش گریست و سیاهپوش شد تا داغ اندوهی دوباره، غمهای پیشین را کمرنگ کند.«تو را میسپارم به دامان دریا...» مصرعی از ترانه «سالم آخر» اهورا ایمان با صدای حزن انگیز احسان خواجه امیری،ترجیع بند نخستین واکنشها به این حادثه دلخراش در فضای مجازی بود تا بلکه مرهمی هرچند کوچک بر دلهای شکسته شود. نظاره ناگزیر 9 روز سوختن نفتکش سانچی در آتش و اضطراب و هراس خانواده های ایرانیان گرفتار شده در میان شعله ها و نگرانی فزاینده مردم پایانی جز مرگ در پی نداشت.ظهر دیروز با تایید جان باختن 32 نفر از پرسنل نفتکش سانچی در آبهای چین که 30 نفرشان ایرانی بودند،واکنشهای گسترده ای به این اتفاق صورت گرفت. رییس جمهور هم دیروز در پیامی با تسلیت درگذشت سرنشینان نفتکش سانچی و همدردی با خانواده قربانیان، نوشت: «باید اولویت اصلی بر شناسایی و تعیین هویت جانباختگان و کاهش آالم خانوادههای این عزیزان متمرکز باشد».

مجید مظفری یکی از نخستین بازیگرانی بود که به این اتفاق واکنش نشان داد. حضور او در فیلم «جنگ نفتکشها» که تراژدی مشابهی در دریا را روایت می کرد،بهانه ای شد تا ایسنا با او در این باره گفت و گویی ترتیب دهد و اینطور بشنود: «اصوال کشتیهایی که بارشان محمولههایی چون نفت است، وضعیت خیلی خطرناکی دارند چون کسانی که در این کشتیها سفر میکنند با گازهایی مواجه هستند که از بنزین هم سمیتر و خطرناکتر است و مثل یک بمب متحرک روی آب میماند.من این وضعیت را تجربه کردم که پس از سپری کردن زمانی طوالنی در کشتی، وقتی خشکی میدیدیم شوق و شعف زیادی در ما ایجاد میشد و درک کردهام که طبیعت دریا طوری است که آدمی به خدا خیلی نزدیک میشود و از آنجا که اطرافتان را آب میگیرد شما نقطه پرگار میشوید.من مطمئن هستم روح دریانوردان این کشتی آزاد و به زاللی آب دریاست و خیلی متأسفم از واقعهای که رخ داده است. به خانوادههای آنها تسلیت میگویم» .

محسن چاوشی در استوری خود نقاشی ای نمادین از این اتفاق را قرار داد و پایش بیتی از شعر ترانه جدیدش «عمو زنجیرباف» سروده مرحوم حسین پناهی را نوشت:«جواب زنده بودنم مرگ نبود... » . واکنشهای تعدادی دیگر از هنرمندان هم در اینستاگرام به شرح زیر بود: رخشان بنی اعتماد:« بر کدام داغ بگرید مادر نجیب ایران پرویز پرستویی: «ملوانان سرزمین من، قهرمانان آب های آزاد، یادتان همیشه در قلب های ما آکنده خواهد بود... روحتان شاد فرشته های پر کشیده».

محسن تنابنده:«نمی دانم چه می خواهم بگویم.زبانم در دهان باز بسته ست... تسلیت.خبري از ساختن نیست فقط سوختن سوختن». بهرام رادان: « به خدا که حق این مردم شریف، این فجایع نیست». امیر جعفری: «همه سوختیم». مهرداد صدیقیان: «همش خبر بد.. همش فاجعه.. همش عزا... حق این مردم این نیست... حق ایران این نیست...».

حمید جبلی: «نفتکش ایرانی تبدیل به نعش کش شد.مصیبت در کنارمان زبانه می کشد.تسلیت به خانواده هایشان». علی دهکردی: «سوگ،فاجعه،تسلیت،آتش،همدردی،سانچی،نفت... فقط و فقط کلماتی تلخ و سیاه . و ایران، مادری سیاه پوش».

تهمینه میالنی: «غم بزرگي است از دست دادن مردان دریا دل .ایران نجیب پر از درد ، تسلیت.

خانواده هاي محترم عزیز از دست رفته، تسلیت. عاشقان معشوق از دست داده، تسلیت . فرزندان پدر از دست داده، تسلیت». حبیب رضایی: «باز دیر شد...زود دیر شد... این همه داغ، داغ می ماند...در مصیبت ها چشمها سرد نمی شود ،دستها یخ می کند و دل،آخ از دل که داغ می ماند، مثل گلوله ای اتش در دل آب...مثل این داغ در سینه..دیر شد باز...بغض بی صاحب ول نمی کند...دیر شد باز».

علیرضا عصار: «هرچه مرهم میگذارم بند میاید مگر؟ای وطن خون تو از اروند میاید مگر؟

از صمیم قلب این فاجعه بزرگ رو تسلیت میگم به خانواده های داغدار این عزیزان و همه ملت ایران که همه ما امروز داغداریم. (شعر از یاسر قنبرلوی عزیزم)». امیر آقایی: «اینهمه آب هم نتوانست آتش حادثه را خاموش کند، تسلیت به خانواده هاي داغدار».

شبنم مقدمی: «تمامي ندارد این باراِن بال انگار...داغ ، پشِت داغ مي آید ، غم ، پشت هم... ایرانم ، تسلیت».

سارا بهرامی: « فقط 6 روز مونده تا سالگرد حادثه تلخ پالسکو و فقط دو ماه گذشته از زلزله کرمانشاه و امسال کمترین بارش باران رو در سي سال گذشته داشتیم وو ...والهي که بارون رحمت خداي بزرگ بر سر مردم شریف ایران بباره و طعم تلخ فقر و گرفتاري از کامشون پاک بشه این همه رنج براي یک ملت تسلیت مي گم به خانواده داغدار دریانوردان نازنین کشورمون و تسلیت مي گم به همه مردم ایران».

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.