عالقه بی حد و حصر مادری

Bani Film - - سینمـا - منبع:

بانی فیلم - گروه سینمای جهان - اگر «آدم ربایی» فیلم اکشن و جالب و تازه ای که لوییس پری یتو ساخته و روانه بازار کرده است، یک برنده بزرگ داشته باشد آن فرد هاله بری است که پس از گذراندن چند سال کم فروغ و فاقد نقش های چشمگیر در این فیلم درخششی تازه داشته هر چند محدودیت ها و دنیای مشخص و نه چندان هنری آثار اکشن و پرتحرک جایی برای بازی های عمیق و حرفه ای نیست و همخوانی چندانی بین این دو فرآیند مشاهده نمی شود.

میزان عالقه بی حد و حصر مادری به فرزند در فیلم «آدم ربایی» به کرات به مرحله آزمون و نمایش نهاده می شود و آنطور که این فیلم روایت و به واقع فریاد می کند، سقفی بر این قضیه متصور نیست. یکی از نقاط قوت این فیلم همان طور که پیشتر آمد، بازی پر شور هاله بری هنرپیشه زن سیاهپوست و 53 ساله آمریکایی در رل چنین مادری است اما باید پذیرفت که این محصول اواخر تابستانی و اوایل پاییزی شرکت آویرون پیکچرز آمریکا و دو کمپانی شریک و همراهش از جذابیت الزم نیز بهره می گیرد و موضوع پر کششی دارد.

به خاطر فرانکی

کارال دایسون (با بازی هاله بری برنده جایزه اسکار سال )2001 مادر طالق گرفته ای است که برای تأمین ملزومات زندگی پسربچه 6 ساله و دلبندش به نام فرانکی (یسج کوریا) با تمام وجود کار و تالش می کند و محل کارش یک رستوران در حومه شهر نیواورلینز آمریکا است. مکانی که مشتریان و مسافران بین راهی آن اغلب بی تربیت و پرتوقع اند ولی کارال برای رفاه حال پسرش و در آوردن خرج زندگی حاضر است سختی های بیشتر از این را نیز بر خود هموار کند. در تعطیالت پایان هفته و حین گردش در یک پارک، برای او و فرانکی اتفاق بسیار بدی روی می دهد. وقتی وکیل کارال به او روی موبایلش زنگ می زند و اطالع می دهد که همسر سابقش در حال تالش شدید برای کسب حضانت پسرشان است، حواس کارال چنان پرت و روی این موضوع متمرکز می شود که متوجه نمی گردد یک یا چند نفر پسر بچه اش را که از نوک بینی هم به وی نزدیکتر بود، ربوده اند.

سرقت، بدون پالک!

کارال تمام طول و عرض پارک را جستجو می کند و تا به پارکینگ می رسد، زن ناشناخته ای را می بیند که فرانکی را به زور حمل می کند و در حال انتقال دادن او به یک اتومبیل مدل قدیمی موستنگ است که پالک آن را هم به قصد شناسایی نشدن برداشته اند، کارال به جای کاری که همگان در چنین موقعیتی انجام می دهند یعنی زنگ زدن به پلیس، شروع به تعقیب آدم ربایان می کند و این در حالی است که پیش از سوار شدن به ماشین مینی ون خود از فرط عجله موبایلش را که روی زمین پرت می شود از دست می دهد. کارال ماشین آدم رباها را در جاده های مختلف و اتوبان های کوچک و بزرگ تعقیب می کند و این صحنه ها چه در مواقعی که راه باز و سرعت ها زیاد است و چه زمانی که ترافیک شدید هر دو اتومبیل را به حالت توقف نسبی در می آورد، پرهیجان است. کارال با شهامتی باور نکردنی آنقدر در تعقیب ماشین ربایندگان پسرش سماجت به خرج می دهد که سرانجام در یک اتوبان متروکه با ربایندگان رودررو می شود و شروع به مذاکره مستقیم با آنان به قصد رهایی پسرش می کند و متعهد می شود هر میزان پولی که آنها می خواهند به آنها بدهد.

بیش از تصورات قبلی

هم سناریوی پر هیجانی که کنات لی با مشخصه های فوق نوشته و هم شیوه کارگردانی پر ضرب لوییس پری یتو که اسپانیایی است و در سال 2012 فیلم

نیکوالس ویندینگ رفن دانمارکی را بازسازی کرد، به گونه ای است که تماشاگران را قدم به قدم به سمت جلو و افشای تدریجی مسائل موجود به پیش می برد. این اتفاقات بر کارال این نکته را هم مشخص می سازد که میزان توانایی اش در مقابله با دشواری های بزرگ بیش از آنی بود که می پنداشت و او هر چقدر که سرسختی و زیاده خواهی آدم ربایان بیشتر می شود، آمادگی فزون تری را برای تقابل با آنان از خود بروز می دهد.

تجربه ای آشنا

برای هاله بری که به رغم باال رفتن سنش مسابقه بازی در فیلم های جنایی و اکشن متعددی را دارد و در چهار فیلم از سری فیلم های 9 گانه مرتبط با «مردان ایکس» نیز رل کاراکتر پرتحرک استورم را ایفا کرده، بازی کردن در نقش های پرتحرکی از این دست و فیلم های اکشن تجربه ای آشنا و شیرین است و در نتیجه هیچکس از اینکه او در این فیلم همه چیز را به نفع خود قبضه می کند و تمام قصه پیرامون وی و تالش های عظیم اوست، متعجب نمی شود و بیشتر باید از قوت سناریو کنات لی و کارگردانی پر شتاب لوییس پری یتو و همچنین مدیریت فیلمبرداری مناسب فالویو البیانو که کامال همسو با هیجان وسرعت اتفاقات است ابراز شگفتی و آن را تحسین کرد. این فیلمی است که هرگز از پویایی باز نمی ایستد.

مشخصات فیلم عنوان: «آدم ربایی» محصول: دی.بی.پیکچرز، لوتوس اینترتین منت و آویرون پیکچرز تهیه کنندگان: لورنزو دی بوناونتورا، اریک هوشام، گریگوری چو و بیل جانسون سناریست: کنات لی کارگردان: لوییس پری یتو مدیر فیلمبرداری: فالویو البیانو طراح صحنه: سارا وبستر تدوینگر: آوی یوابیان موسیقی متن: فده ریکو جوسید طول مدت: 82 دقیقه بازیگران: هاله بری، یسج کوریا، کریس مک جین، لو تمپل، جیسن جورج، آرون شیور، کورتیس بدفورد، کارمال رایلی، اندی واگنر و مالیا رز.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.