اولین گام خواستگاری!

Jeem - - الصفحة الأولى -

جدا از اینکه طریقه آشنایی سنتی یا مدرن باشد، مراسم رسمی خواستگاری تقریبا در همه خانوادههای ایرانی انجام میشود. خواستگاری هم مثل خیلی از کارهای دیگرمان آداب خاص خودش را دارد. شرط لازم خواستگاری به طور رسمی، حضور بزرگترهای خانوادههای دختر و پسر در مراسم است. اولین گام این است که خانواده دختر به وسیله خانواده پسر از این موضوع باخبر شوند، حالا به هر طریقی! اما مرسومترین روش خبردار کردن خانواده دختر و تعیین وقت برای انجام مراسم خواستگاری در جامعه ما از طریق تلفن است. اینکه خانواده دختر به وسیله خانواده پسر خبر دار شوند نشان دهنده احترام دو طرف به هم است، اینجوری خانواده دختر با آمادگی کامل برای پذیرایی خانواده پسر حاضر میشوند و در ذهن دو طرف تصویر اولیه خوبی از هم نقش میبندد. از نکاتی که باید خانواده پسر و دختر به آن توجه داشته باشند مخصوصا در اولین تماس و اولین دیدار:

خانواده پسر! بهتر است اول خودتان و شرایط عمومی پسر را کاملا توضیح دهید) نام خانوادگی، سن، تحصیلات، شغل، شغل پدر و مادر، تعداد اعضای خانواده و در صورت نیاز وضعیت تاهل و شغل و تحصیلاتشان( بعد سوالاتتان از خانواده دختر در همین حدود باشد.

اگر زمینه خاصی برایتان اهمیت دارد مثل اعتقادات میتوانید در مورد آن سوال کلی بپرسید و باقی سوالات را حضوری بپرسید.

اگر شرایط دختر با ملاکهای تان سازگار نبود، خیلی محترمانه و طوری صحبت را به پایان برسانید که خانواده دختر را چشم به راه تماس بعدیتان نگذارید. این موضوع برای خانواده دختر هم صدق میکند، اگر شرایط پسر را نپسندیدند خیلی محترمانه و ترجیحا با توجیه پاسخ منفیشان را بدهند که به شخصیت خانواده پسر بر نخورد.

نه گفتن" و توجیه آن را به روشهای متفاوتی میتوان انجام داد. گاهی بیان نه توسط بعضی از خانوادهها توهین آمیز است و اثرات نامطلوب روانی بر خانواده مقابل میگذارد. مثلا میگویند :« دختر ما از اینکه بگوید همسرش فلان شغل را دارد خجالت میکشد، یا پسرمان ترجیح میدهد پدر خانمش در قید حیات باشد !» باید حواسمان باشد که یک نه منطقی و محترمانه میتواند از درگیریهای ذهنی خانواده مقابلمان کم کند. هم چنین به عنوان یک انسان برای شخصیت هم نوع خودمان باید ارزش قایل باشیم و چند دقیقه از وقتمان را برای آماده کردن یک پاسخ مناسب اختصاص دهیم. یا حق...

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.